Prolog Dakaru dla 19-latka z Polski. Tuż za nim jego wujek

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / Energylandia Rally Team / Na zdjęciu: od lewej Michał, Eryk i Marek Goczałowie
Materiały prasowe / Energylandia Rally Team / Na zdjęciu: od lewej Michał, Eryk i Marek Goczałowie
zdjęcie autora artykułu

Już prolog Rajdu Dakar pokazał, że nieprzypadkowo Eryk Goczał uważany jest za faworyta rywalizacji w klasie lekkich samochodów terenowych. 19-latek był najszybszy na 27-kilometrowym odcinku. Zaraz za nim znalazł się wujek Michał.

Eryk Goczał przed rokiem przeszedł do historii, kiedy to w wieku zaledwie 18 lat wygrał Rajd Dakar w klasyfikacji lekkich pojazdów terenowych SSV. Nie dość, że kierowca Energylandia Rally Team dokonał tego w tak młodym wieku, to jeszcze będąc debiutantem.

Przed obecną edycją w tej kategorii doszło do zmian regulaminowych, w następstwie której rodzinny klan Energylandia Rally Team startuje w klasie Challenger. Nie zmieniło się jedno - zaledwie 19-letni Eryk nadal należy do najszybszych załóg w Dakarze. Udowodnił to już podczas zaledwie 27-kilometrowego prologu.

Najmłodszy z rodziny Goczałów wykorzystał piątkową "rozgrzewkę", by dobrze wyczuć swojego Taurusa. Wyznaczoną trasę pokonał w 17 minut i 34 sekund, co okazało się najlepszym rezultatem w klasie Challenger. Drugi był jego wujek Michał, który stracił do zwycięzcy prologu 20 sekund.

ZOBACZ WIDEO: Dzień z Mistrzem. Robert Kubica: "Dopóki ta pasja jest, będę to kontynuował"

Na dwunastym miejscu finiszował ojciec Eryka - Marek. Strata seniora rodu Goczałów do syna wyniosła 1 minutę i 8 sekund.

Prolog nie jest liczony do klasyfikacji generalnej Dakaru, ale decyduje o kolejności startowej na pierwszym etapie, który rozegrany zostanie w sobotę.

Rajd Dakar - Challenger - prolog - wyniki:

PozycjaZałogaZespółCzas/strata
1.E. Goczał-MenaEnergylandia Rally Team17:34
2.Mi. Goczał-GospodarczykEnergylandia Rally Team17:54
3.Meeke-RosegaarGrallyteam17:55
4.Cavigliasso-PertegariniTaurus Factory Team18:13
5.Guthire-WalchTaurus Factory Team18:15
6.Casale-LeonX-Raid Yamaha Supported Team18:15
7.Zille-CesanaSouth Racing Can-Am18:16
8.Gutierrez Herrero-Moreno HueteRed Bull Off-road JR Team USA by BFG18:20
9.Baciuska-Vidal MontijanoCan-Am Factory Team18:31
10.Monteiro-MoraisSouth Racing Can-Am18:39
***
12.Ma. Goczał - MartonEnergylandia Rally Team18:42

Czytaj także: - Kluczowa osoba zostaje w Red Bullu. Trzyletni kontrakt podpisany - Ksiądz pobłogosławił rajdówkę Hołowczyca. "Żebyśmy bezpiecznie dojechali do mety"

Źródło artykułu: WP SportoweFakty