Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Zimowe

Polak wygrał Rajd Dakar! Rafał Sonik pisze wielką historię!

Rafał Sonik przetrwał mordercze warunki i nie dał szans rywalom wygrywając pierwszy raz w karierze Rajd Dakar! To największy sukces w historii polskich startów w legendarnym rajdzie.
Andrzej Prochota
Andrzej Prochota

Ostatni odcinek specjalny Rajdu Dakar został skrócony z powodu ulewnych deszczów, które utrudniały jazdę i zagrażały bezpieczeństwu zawodników. Rafał Sonik dotarł do wcześniejszej mety na 101. kilometrze z piątym czasem i tym samym przypieczętował pierwsze w 37-letniej historii zwycięstwo Polaka w najtrudniejszym rajdzie świata.

Kapitan Poland National Team realizację swojego wielkiego marzenia, jakim było wygranie najtrudniejszego rajdu świata zaakcentował już na pierwszym odcinku specjalnym, kiedy to zajął drugie miejsce. Kluczowym momentem była wygrana na 4. etapie oraz objęcie prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Od tej chwili Polak przewodził stawce i nawet 15-minutowa kara od sędziów nie wyprowadziła go z równowagi. Już na kolejnym oesie odzyskał prowadzenie.


O trumfie Rafała Sonika w tegorocznym Rajdzie Dakar zadecydował 10. etap. Polak przystępował do niego w roli lidera klasyfikacji generalnej. Jego najgroźniejszy rywal Ignacio Casale i Sergio Lafuente musieli zrezygnować z dalszej rywalizacji. Chilijczyk miał awarię swojego quada, a Urugwajczyk miał groźnie wyglądający wypadek na trasie. Na szczęście zawodnikowi nic się nie stało, ale o dalszym ściganiu nie było już mowy.

Przed trzema ostatnimi etapami Sonik miał już blisko trzygodzinną przewagę nad kolejnym rywalem. Krakowianin mógł odpuścić, ale wciąż jechał w czołówce. Na jedenastym etapie był 6., dzień później 4., a finałową trasę z Rosario do Buenos Aires pokonał z piątym czasem. Na mecie liczył się jednak wynik w klasyfikacji generalnej. Upragnione zwycięstwo stało się faktem.

W 2009 roku Rafał Sonik zadebiutował jako pierwszy Polak w kategorii quadów w Rajdzie Dakaru zajmując trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Rok później Krakowianin wygrał swój pierwszy etap finiszując na piątej pozycji. W 2011 uległ poważnemu wypadkowi już na pierwszym odcinku specjalnym i został zmuszony do wycofania się z dalszej rywalizacji.

W kolejnych latach "SuperSonik" stopniowo piął się w górę klasyfikacji generalnej. W 2012 roku był 4., rok później trzeci, a w poprzedniej edycji przegrał na mecie jedynie z Ignacio Casale.

To jednak nie jedyne sukcesy polskiego quadowca. Od 2010 roku Sonik regularnie występuje w Pucharze Świata FIA, który wygrał trzykrotnie (2010, 2013-2014), a raz był drugi (2012). Zwycięstwo w tegorocznej edycji Dakaru jest dopełnieniem wielkiej kariery polskiego zawodnika.

Klasyfikacja generalna Rajdu Dakar: 

Pozycja Zawodnik Quad Czas
1. Rafał Sonik Yamaha
2. Jeremsas Gonzalez Ferioli Yamaha +2:54:50
3. Walter Nosiglia Honda +3:42:57
4. Nelson Sanabria Yamaha +4:13:31
5. Christophe Declerck Yamaha +5:56:50

Rajd Dakar: Zwycięstwo Marca Comy z polską tragedią w tle

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (46)
Zobacz więcej komentarzy (29)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×