Kokpit Kibice
Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Skoki narciarskie
  • Tenis

Krzysztof Hołowczyc na podium Rajdu Dakar!

Polski kierowca doczekał się wreszcie upragnionego podium w prestiżowej imprezie. Krzysztof Hołowczyc w 37. edycji Rajdu Dakar był trzecim najlepszym zawodnikiem!
Rafał Lichowicz
Rafał Lichowicz

Krzysztof Hołowczyc od samego początku Rajdu Dakar jechał w czołówce. Co prawda trudno mu się było zbliżyć do najlepszej dwójki, ale dzielnie utrzymywał 4. lokatę w "generalce". Dość nieoczekiwanie szansa na pierwsze w karierze podium "Hołka"pojawiła się przed startem do 11. odcinka specjalnego. Problemy miał bowiem Yazeed Al-Rajhi. Samochód Saudyjczyka zepsuł się tuż przed rozpoczęciem ścigania.

Hołowczyc wykorzystał szansę po tym jak…zanotował najgorszy wynik w tej edycji finiszując na 18. miejscu. Dzień później był ósmy, a w sobotę w drodze do Buenos Aires wraz ze swoim pilotem Xavierem Panseri dotarł spokojnie do mety. Historyczne podium polskiego kierowcy w klasyfikacji załóg samochodowych stało się faktem!

Zwycięzcą 37. edycji Rajdu Dakar został Katarczyk Nasser Al Attiyah. Dla uczestnika rajdowych mistrzostw świata WRC to drugie zwycięstwo w legendarnym rajdzie. Poprzedni wygrał w 2011 roku za kierownicą Volkswagena. Drugi miejsce na podium zajął Giniel de Villiers, triumfator z roku 2009.

Krzysztof Hołowczyc w drodze po wielki sukces przeszedł ciernistą drogę. Z dziewięciu startów w Dakarze, cztery kończyły się dla byłego rajdowego ME wcześniejszym wycofaniem z imprezy. Swój najlepszy wynik, piąte miejsce, osiągnął w 2011 roku za kierownicą rajdowego BMW.

Rok później zdecydował się jednak przesiąść do Mini, aby mieć szanse w walce z najlepszymi. Już w kolejnej edycji zaliczył pierwsze etapowe zwycięstwo. Na mecie był 10. W 2013 roku wycofał się zaledwie po trzech etapach. Poprzednią edycję ukończył na szóstej pozycji. Podium przyszło w czwartym roku startów dla Monster Energy Rally X-Raid Team.

Do mety ostatniego etapu tegorocznej edycji dotarło jeszcze dwóch polskich kierowców. Na 23. miejscu rajd zakończył Marek Dąbrowski z Markiem Powellem. 33. był Piotr Beaupre i Jacek Lisicki.

Dla Adama Małysza i Rafała Martona rajd Dakar 2015 skończył się już na drugim etapie. Ich Buggy SMG spłonęło na 35 kilometrów przed metą odcinka specjalnego.

Klasyfikacja generalna Rajdu Dakar:

Pozycja Kierowca Auto Czas
1. Nasser Al-Attiyah Mini
2. Giniel de Villiers Toyota +35:36
3. Krzysztof Hołowczyc Mini 1:32:00

Rajd Dakar: Zwycięstwo Marca Comy z polską tragedią w tle

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna

Komentarze (18):

Zobacz więcej komentarzy (5)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×