Stephane Peterhansel królem Dakaru!

Stephane Peterhansel po raz 12. w karierze wygrał Rajd Dakar. Kierowca Peugeota o ponad pół godziny wyprzedził ubiegłorocznego zwycięzcę rajdu Nassera Al-Attiyaha i o godzinę Giniela de Villiersa.

Maciej Rowiński
Materiały prasowe

Francuz jest absolutnym rekordzistą Rajdu Dakar. Sześć razy triumfował w kategorii motocyklistów, później przesiadł się do samochodu i właśnie odniósł swoje szóste zwycięstwo za kierownicą auta.

Stephane Peterhansel wykorzystał potencjał Peugeota i przełamał czteroletnią dominację Mini. Ubiegłoroczny zwycięzca Dakaru Nasser Al Attiyah stracił do Francuza ponad pół godziny, na trzecim miejscu uplasował się, jadący Toyotą Hilux Giniel de Villiers.

Ostatni etap rajdu wygrał inny kierowca Peugeota, Sebastien Loeb. 9-krotny mistrz WRC debiutował w Dakarze i przez pierwsze dni rywalizacji sprawił sensację, wygrywając kilka etapów i obejmując prowadzenie w rajdzie. Jednak kiedy Dakar wjechał na tereny pustynne, musiał oddać pole bardziej doświadczonym kolegom. Ostatecznie Loeb ukończył zawody na 9. pozycji.

Najlepszy z Polaków Kuba Przygoński ukończył ostatni etap na bardzo dobrej 12. pozycji. Dzięki temu kierowca ORLEN Team awansował w klasyfikacji końcowej Rajdu Dakar o jedno oczko. Tym samym udało mu się spełnić cel przed 13. etapem i wyprzedzić Miroslava Zapletala. - Musimy go dogonić, wyprzedzić i uciec - mówił zawodnik, który w tym roku przesiadł się z motocyklu do samochodu.

Jedyna w pełni polska załoga na Dakarze, Marek Dąbrowski i Jacek Czachor przez awarię skrzyni biegów na jednym z etapów straciła szansę na dobry wynik. W końcowej klasyfikacji zajęli 29. pozycję. Z kolei Adam Małysz i Xavier Panseri po wielu przygodach niemal na każdym odcinku specjalnym rajdu dojechali do mety na 51. miejscu.