Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rajd Dakar: 1. etap - czas odpalić silniki

Długość pierwszego etapu Rajdu Dakar nie przestraszy zawodników, ale inaugurujący zmagania odcinek jest niezwykle ważny - jego wyniki zdecydują o ustawieniu na starcie kolejnych dni.
Maciej Rowiński
Maciej Rowiński
Materiały prasowe / ORLEN Team

Jedyny etap Rajdu Dakar w Paragwaju liczy 454 kilometry, ale jedynie 39 km to długość odcinka specjalnego. Jak na standardy cross-country - poniedziałkowe zmagania to sprint.

Na trasie z Asuncion do Resistencia w Argentynie pojawi się 318 pojazdów (144 motocykle, 37 quady, 87 samochodów, w tym 10 SSV i 50 ciężarówek), łącznie 501 zawodników dopuszczonych do startu w 39. edycji Dakau. Na przejściu granicznym uczestnicy rajdu będą mieli okazję po raz ostatni spojrzeć na unikalną flagę Paragwaju, jedyną na świecie, której awers różni się od rewersu. Na jednej stronie znajduje się bowiem godło narodowe - pięcioramienna gwiazda w zielonym wieńcu ze słowami "Republica del Paraguay", a na drugiej pieczęć Ministerstwa Finansów i motto "Paz y Justicia" (Pokój i Sprawiedliwość).

1. etap Rajdu Dakar 2017 (fot. dakar.com) 1. etap Rajdu Dakar 2017 (fot. dakar.com)
Pierwszy etap jest z kategorii tych, na których więcej można stracić niż wygrać. 39 km to krótki dystans, ale techniczne partie sprawiają, że nietrudno będzie o błąd. Zawodnicy nie mogę jednocześnie pozwolić sobie na zbyt zachowawczą jazdę, ponieważ wyniki zmagań z Asuncion do Resistencia zdecydują o ustawieniu na starcie kolejnych dni. A nikt przecież nie chce jechać w kurzu i być zmuszonym tracić czas na wyprzedzanie wolniejszych rywali.

ZOBACZ WIDEO Piątek: Odprawa to najtrudniejszy dzień całego rajdu (źródło: TVP SA)

Czy któryś z Polaków stanie na podium Rajdu Dakar 2017?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
dakar.com
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×