Relacje na żywo
  • wszystkie
  • Piłka Nożna
  • Siatkówka
  • Żużel
  • Koszykówka
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Skoki

Rajd Dakar 2021. Rafał Sonik podjął zaskakującą decyzję. "Serce ciągnie, rozsądek każe zostać w domu"

Rajd Dakar 2021 dojdzie do skutku mimo pandemii koronawirusa, ale Rafał Sonik nie pojawi się na jego starcie. Po godzinach namysłów zwycięzca imprezy z 2015 roku postanowił wycofać się z rywalizacji.

Łukasz Kuczera
Łukasz Kuczera
Rafał Sonik Materiały prasowe / Na zdjęciu: Rafał Sonik
Zgodnie z zapowiedzią, 43. edycja Rajdu Dakar ma rozpocząć się 3 stycznia w Dżuddzie i zakończyć dwanaście dni później w tym samym mieście na wybrzeżu Morza Czerwonego. W klasie quadów, na starcie miało stanąć dwóch zwycięzców z poprzednich lat: Nicola Cavigliasso z Argentyny, który otrzymał najwyższy numer startowy (150) oraz Rafał Sonik, któremu przyznano numer 151. Polski mistrz zrezygnował jednak z rywalizacji w Arabii Saudyjskiej.

- Dakar to jak co roku spora inwestycja, a w najbliższej edycji dość ryzykowna. Zgodnie z protokołami bezpieczeństwa, jeśli którykolwiek z członków zespołu będzie mieć pozytywny wynik testu na COVID-19, cały team będzie zdyskwalifikowany - mówi Sonik.

- Oczywiście rajd, podobnie jak Tour de France będzie odbywać się w "bańce", do której nie będzie mieć wstępu nikt nie przebadany, jednak ryzyko jest zbyt duże. Przedyskutowaliśmy różne możliwe scenariusze z moim zespołem i doszliśmy do wniosku, że to zdecydowanie za wiele niewiadomych oraz czynników, na które nie mamy wpływu. A w obecnych warunkach gospodarczych byłaby to po prostu nieodpowiedzialna decyzja - dodaje dziewięciokrotny zdobywca Pucharu Świata, który od dwunastu lat sam finansuje swoje starty.

ZOBACZ WIDEO: Skoki. Zaskakująca decyzja polskiego sztabu. "Podróż zajmie 46 godzin"

Quadowy mistrz podkreślił również, że 2020 rok i pandemia przyniosły przeformułowanie osobistych priorytetów niemal każdego z nas. Pasje muszą zejść na drugi plan, kiedy na szali jest zdrowie i dobro bliskich, członków teamu, czy pracowników.

- Obecny okres jest bardzo trudny dla branży centrów handlowych, a ja muszę mieć na uwadze nie tylko swoje ambicje sportowe, ale również przyszłość ludzi, którzy na mnie polegają. Czuję się za nich odpowiedzialny, więc muszę na jakiś czas zrezygnować z realizowania swoich pasji, bo najważniejsze jest obecnie ich zdrowie oraz bezpieczeństwo - dodaje krakowianin.

Rafał Sonik ma za sobą 11 startów w Dakarze. Zwyciężył w 2015 roku, zdobył drugie miejsce w 2014 oraz trzykrotnie uplasował się na najniższym stopniu podium. Legendarny rajd ukończył osiem razy, zawsze plasując się w pierwszej „piątce”. Jest również dziewięciokrotnym zdobywcą Pucharu Świata FIM oraz sześciokrotnym mistrzem Polski.

Czytaj także:
Praca zdalna wkracza do Formuły 1
Rodacy nie docenili Lewisa Hamiltona

Czy jesteś zaskoczony decyzją Rafała Sonika?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Sporty Motorowe na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (3)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×