Rio 2016: Serena Williams nie zdobędzie medalu! Amerykanka pokonana przez Elinę Switolinę

Liderka rankingu Serena Williams nie wywalczy medalu w igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. W III rundzie Amerykanka przegrała 4:6, 3:6 z Ukrainką Eliną Switoliną.

PAP/EPA / MICHAEL REYNOLDS

Serena Williams z Rio de Janeiro wyjedzie z pustymi rękami. W deblu w parze ze swoją siostrą Venus Williams odpadły już w I rundzie po porażce z Czeszkami Lucie Safarovą i Barborą Strycovą. W singlu liderka rankingu nie zdołała awansować do ćwierćfinału. W 1/8 finału przegrała z Eliną Switoliną 4:6, 3:6.

W I secie Williams prowadziła tylko dwa razy. Wygrała pierwszego gema, a później z 1:2 wyszła na 3:2. Przy 3:3 Switolina uzyskała drugie przełamanie i już tej przewagi nie oddała. W II partii Ukrainka kończącym returnem wykorzystała trzeciego break pointa na 2:1. Amerykanka odrobiła stratę i z 1:3 wyrównała na 3:3, ale w siódmym gemie przytrafiła się jej szokująca zapaść. Oddała podanie robiąc pięć podwójnych błędów. Kolejną taką pomyłką liderka rankingu dała rywalce trzy piłki meczowe. Dwie obroniła, ale trzecią Switolina wykorzystała ostrym returnem wymuszającym błąd.

W trwającym 72 minuty meczu Williams zaserwowała pięć asów i popełniła osiem podwójnych błędów. Zdobyła tylko siedem z 24 punktów przy swoim drugim podaniu. Wykorzystała wszystkie break pointy, jakie miała (dwa), ale sama dała się przełamać pięć razy. Amerykance naliczono 26 kończących uderzeń i 37 niewymuszonych błędów. Switolina miała dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 17 pomyłek.

Dla Williams był to trzeci występ w igrzyskach olimpijskich w singlu. W 2008 roku w Pekinie odpadła w ćwierćfinale. Cztery lata temu w Londynie w wielkim stylu zdobyła złoty medal, tracąc 17 gemów w sześciu meczach. W swojej kolekcji ma też trzy złote medale w deblu wywalczony w parze ze swoją starszą siostrą Venus (Sydney 2000, Pekin 2008, Londyn 2012).

W czterech wcześniejszych meczach Switolina urwała Williams jednego seta. Teraz zwycięstwo nad Amerykanką dało jej awans do ćwierćfinału igrzysk olimpijskich, w których występuje po raz pierwszy. O awans do strefy medalowej Ukrainka zmierzy się z Petrą Kvitovą, z którą ma bilans meczów 1-2.

Igrzyska olimpijskie, Rio de Janeiro (Brazylia)