Rio 2016. Złoto na otwartym akwenie dla Holandii, dramat Francuzki. Joanna Zachoszcz w ogonie stawki

Sharon van Rouwendaal została mistrzynią olimpijską w pływaniu na otwartym akwenie na dystansie 10 kilometrów. Joanna Zachoszcz zajęła 23. miejsce.

Kacper Kowalczyk
PAP / Marcin Bielecki

26-osobowa stawka pływaczek, która stanęła na starcie jedynego kobiecego dystansu na otwartym akwenie przez połowę dystansu trzymała się w jednej grupie. Tuż przed drugim pomiarem czasu zaczęły się tworzyć grupki, a w tej czołowej pozostały tylko cztery.

Z czasem prowadzenie objęła Sharon van Rouwendaal, która szybko też zbudowała sporą przewagę i dopłynęła do mety 17 sekund przed przeciwniczkami. Za jej plecami toczyła się walka o dwa medale. Po dramatycznej walce na finiszu jako druga wynik zamknęła Francuzka Aurelie Muller, a tuż za nią Rachele Bruni i reprezentująca Brazylię Poliana Okimoto.

Ostatecznie jednak Trójkolorowi nie mogli zbyt długo nacieszyć się srebrnym medalem. Sędziowie dopatrzyli się na ostatnich metrach przekroczenia przepisów przez Muller i zdyskwalifikowali ją. Tym samym, wicemistrzynią została Włoszka, a brąz trafił do Okimoto.

Jako 23. do mety z blisko trzyminutową stratą do zwyciężczyni dopłynęła reprezentantka Polski Joanna Zachoszcz.