Short track. Natalia Maliszewska brązową medalistką mistrzostw Europy!

Natalia Maliszewska zdobyła w Debreczynie brązowy medal mistrzostw Europy w short tracku na 500 metrów! W czołowej dziesiątce znalazła się również Kamila Stormowska.

Piotr Ziemka
Natalia Maliszewska Materiały prasowe / Rafał Oleksiewicz / Na zdjęciu: Natalia Maliszewska
Natalia Maliszewska uzyskała najlepszy czas ćwierćfinałów. W drugim wyścigu triumfatorka klasyfikacji końcowej Pucharu Świata 2018/2019 na 500 metrów jako jedyna w tej fazie rywalizacji osiągnęła czas poniżej 43 sekund - triumfowała z wynikiem 42.935. Początkowo prowadziła startująca z pierwszego toru Yara van Kerkhof. Polka wyprzedziła Holenderkę w 24. sekundzie. W pozostałych biegach triumfowały: Martina Valcepina (46.574), Suzanne Schulting (43.294) i Kathryn Thomson (44.960). Do 1/2 finału zakwalifikowała się też Kamila Stormowska (45.044) - druga w ostatnim ćwierćfinale, w którym upadły aż trzy zawodniczki.

Pierwszy półfinał wygrała Schulting (43.349) z przewagą 145 tysięcznych sekundy nad Valcepiną. W następnym wyścigu od początku do końca prowadziła Maliszewska, której zmierzono 43.691. Do finału zakwalifikowała się jeszcze Lara van Ruijven (43.727).

Identyczny skład finału - Schulting, Valcepina, Maliszewska, van Ruijven - był 12 stycznia 2019 roku podczas mistrzostw Europy w Dordrechcie. Na najwyższym stopniu podium stanęła wtedy Maliszewska.

Rekordzistka Polski w wyścigu, który rozstrzygnął o podziale medali, wystartowała z trzeciego toru. Na początku popełniła falstart. Przez cały finał na czele znajdowała się Schulting, która wygrała z czasem 43.442. Druga finiszowała Valcepina (43.568), trzecia Maliszewska (43.709), a czwarta van Ruijven (43.820). Stormowska została sklasyfikowana na dziewiątej pozycji. Szesnaste miejsce zajęła Nikola Mazur.

Schulting zdobyła wcześniej złoty medal w rywalizacji na 1500 metrów. Na drugim stopniu podium stanęła Arianna Fontana, a na trzecim - Anna Seidel.

W finale B na 500 metrów triumfował Rafał Anikiej. W końcowym zestawieniu Polak zajął szóstą lokatę. Dwie czołowe pozycje zajęli reprezentanci Węgier, bracia: Shaolin Sandor Liu oraz Shaoang Liu, który poza srebrem w sprincie zdobył też złoto na dystansie 1500 metrów.

W Pucharze Świata 2019/2020 największym dotychczasowym osiągnięciem Maliszewskiej było trzecie miejsce z Pucharu Świata w Montrealu. Na niedzielę zaplanowano między innymi finały na 1000 metrów.

Czy Natalia Maliszewska awansuje do półfinału mistrzostw Europy 2020 na 1000 metrów?