Natalia Maliszewska tym razem w finale B. Suzanne Schulting z dubletem

Natalia Maliszewska zajęła szóstą lokatę podczas zawodów Pucharu Świata 2021/2022 w short tracku na 500 metrów w Debreczynie.

PZ
Natalia Maliszewska (na pierwszym planie) Newspix / Ronald Hoogendoorn / Foto Olimpik / Na zdjęciu: Natalia Maliszewska (na pierwszym planie)
W ćwierćfinałach w Pekinie i Nagoi, Natalia Maliszewska startowała z pierwszego toru. W eliminacjach na Węgrzech, lepsze czasy od brązowej medalistki rozegranych właśnie w Debreczynie mistrzostw Europy 2020 osiągnęło pięć zawodniczek i tym razem Polka ruszała z drugiego pola startowego. Natomiast z trzeciego toru do rywalizacji przystąpiła Alyson Charles. Kanadyjka po błyskawicznym starcie objęła prowadzenie, które utrzymała do końca. Wygrała z wynikiem 43.559, podczas gdy Maliszewskiej zmierzono 43.627. Trzecia Sofia Proswirnowa miała 43.679, a czwarta Choi Minjeong 43.732.

Następne ćwierćfinały okazały się szybsze od tego pierwszego. Zwycięstwa odniosły: Suzanne Schulting (43.156), Selma Poutsma (42.935) oraz Kim Boutin (42.400).

W pierwszym półfinale Maliszewska ruszyła z piątego pola. Szybko wyprzedziła Amerykankę Corinne Stoddard, ale do czołowej trójki nie zdołała awansować. Przed triumfatorką inauguracyjnych zawodów Pucharu Świata 2021/2022 finiszowały: Suzanne Schulting (42.935), Arianna Fontana (43.073) i Charles (43.158). Podopieczna trenerki Urszuli Kamińskiej miała 43.288, a Stoddard 43.345.

W fazie półfinałowej również najlepsza okazała się Boutin (42.791). Do finału A zakwalifikowały się też Florence Brunnelle (43.265) i Aurelie Monvoisin (44.666). Ukarane zostały Poutsma (przeszkodziła Francuzce Monvoisin) oraz Kexin Fan (dyskwalifikacja po kontakcie z Holenderką). W finale A uczestniczyło 5 zawodniczek, a w finale B - po karach Holenderki i Chinki - zaprezentowały się tylko Maliszewska i Charles. W bezpośrednim pojedynku Polki i Kanadyjki, długo prowadziła Charles. Mistrzyni Europy z 2019 roku skutecznie zaatakowała na początku ostatniego okrążenia, w 35. sekundzie i została ostatecznie sklasyfikowana na szóstym miejscu z czasem 43.498 (Kanadyjce zmierzono 44.173).

Po 30 sekundach finału A na czele jechała Kim Boutin. W końcówce przedostatniej pętli, rekordzistkę świata minęła jednak Suzanne Schulting. Holenderka wygrała z wynikiem 42.566. Druga finiszowała Arianna Fontana (42.801). Włoszka na ostatnim zakręcie znalazła się przed Kanadyjką (42.860).

Po zawodach w Azji, na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji 500 metrów z identycznym dorobkiem punktowym były Fontana i Maliszewska. Po drugim miejscu w Debreczynie samotną liderką została Włoszka. 8-krotna medalistka igrzysk olimpijskich zdobyła 26000 punktów. Polka jest druga z dorobkiem 21277 "oczek", Schulting trzecia (14096), Boutin czwarta (11664).

W sobotę Schulting okazała się najlepsza także w rywalizacji na 1500 metrów. N. Maliszewska w tej konkurencji była piętnasta.

Czy Natalia Maliszewska awansuje w Debreczynie do niedzielnego półfinału na 1000 metrów?