Gwiazdy Mistrzostw Świata 2014 - libero

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Portal SportoweFakty.pl przygotował zestawienie graczy występujących na pozycji libero, którzy mają szansę być pierwszoplanowymi postaciami podczas zbliżającego się mundialu.

1
/ 10

Libero Trójkolorowych w ekspresowym tempie zbliża się do poziomu, jaki podczas kilku ostatnich latach prezentowali jego uznani poprzednicy: Jean-Francois Exiga oraz Hubert Henno. Swoje wielkie umiejętności pokazuje na co dzień w niemieckim VfB Friedrichshafen. Zajął 3. miejsce w rankingu najlepiej broniących II dywizji Ligi Światowej 2014.

2
/ 10
fot. FIVB
fot. FIVB

Artem Jermakow (Rosja) - 32 lata

Siatkarz Dynama Moskwa stanie przed niełatwą misją zastąpienia wieloletniej gwiazdy Sbornej na pozycji libero Aleksieja Werbowa, którego z udziału w Mundialu wyeliminowały problemy zdrowotne. Jermakow posiada jednak zarówno niezbędne umiejętności oraz doświadczenie, by bez zarzutu sprostać postawionemu przed nim zadaniu, a zarazem wykorzystać okazję do wyjścia z cienia bardziej utytułowanego kolegi.

3
/ 10

Dan Lewis (Kanada) - 38 lat

Stało się już regułą, że podczas sezonu reprezentacyjnego Glenn Hoag może bezwzględnie polegać na swoim weteranie. Pomimo wielu lat w Polsce, spędzonych głównie na ławce rezerwowych, kompletnie nie widać po nim braku ogrania, gdy przywdziewa barwy Kraju Klonowego Liścia. Zaawansowany wiek w żadnym stopniu nie przeszkodził mu w zaprezentowaniu znakomitej formy podczas tegorocznej Ligi Światowej. Najlepiej broniący i przyjmujący rozgrywek II dywizji.

4
/ 10

Mario Junior (Brazylia) - 32 lata

Przez wiele lat pełnił rolę "żelaznego" rezerwowego w kadrze Canarinhos, nie mając żadnych szans na wygryzienie prezentującego nieosiągalny poziom Sergio. Drzwi do pierwszego składu otworzyło mu dopiero zakończenie reprezentacyjnej kariery przez rodaka. Swoją szansę wykorzystuje bardzo solidnie. Uplasował się w pierwszej "trójce" najlepiej broniących i przyjmujących I dywizji Ligi Światowej 2014.

5
/ 10
fot. FIVB
fot. FIVB

Pewniak do roli podstawowego libero Azzurrich na mistrzostwach świata. To na niego Mauro Berruto konsekwentnie stawiał we wszystkich spotkaniach Ligi Światowej, nie licząc wyjazdów do Polski i Iranu, gdzie szansę pokazania się otrzymali rezerwowi. Zawodnik odpłacił się trenerowi za otrzymane zaufanie nagrodą dla najlepszego libero turnieju Final Six we Florencji.

6
/ 10

Wydaje się, że najlepsze lata ma już za sobą, lecz wielu zawodników na jego pozycji ciągle chciałoby prezentować taką formę jak Bułgar. W sportowym rozwoju z pewnością nie pomógł mu ostatni sezon, spędzony w przeciętnej francuskiej drużynie ASUL Lyon Volley. Mimo braku postępów, Salparow nadal jest ostoją defensywy swojej reprezentacji. W Lidze Światowej przyjmował na poziomie 41 procent (6. miejsce w I dywizji).

7
/ 10

Erik Shoji (USA) - 24 lata

Amerykanie przez kilka najbliższych lat absolutnie nie muszą martwić się nad obsadą pozycji libero. Siatkarz urodzony na Hawajach na każdym kroku udowadnia swoją przynależność do światowej czołówki. Imponuje ogromną aktywnością i zaangażowaniem w obronie oraz stoickim spokojem w przyjęciu. Jedynie kwestią czasu jest, kiedy zainteresują się nim znacznie większe kluby niż Berlin Recycling Volleys, którego barwy będzie reprezentował w sezonie 2014/2015.

8
/ 10
fot. FIVB
fot. FIVB

Markus Steuerwald - 25 lat/Ferdinand Tille - 25 lat (Niemcy)

Niewątpliwym przywilejem Vitala Heynena jest posiadanie dwóch libero prezentujących wyrównany poziom. Wydaje się, że pierwszym wyborem belgijskiego szkoleniowca będzie jednak, reprezentujący barwy Paris Volley, Steuerwald, ponieważ to na niego chętniej stawiał podczas dotychczasowej pracy z reprezentacją Niemiec. O Tille, nowym graczu PGE Skry Bełchatów, warto jednak również pamiętać, gdyż to właśnie on został uznany najlepszym libero mistrzostw świata we Włoszech w 2010 roku.

9
/ 10
Farhad Zarif (nr 8)
Farhad Zarif (nr 8)

Farhad Zarif (Iran) - 31 lat

Zawodnik udowadniający, że nawet z niskim wzrostem można z powodzeniem uprawiać siatkówkę na wysokim, międzynarodowym poziomie. Potencjał mierzącego zaledwie 165 cm siatkarza ujawnił się właściwie dopiero w tym roku, wraz z nieoczekiwaną eksplozją formy całej reprezentacji Iranu. Prezentowana przez niego forma w rodzimej lidze, na przestrzeni kilku ostatnich lat, pozostaje owiana wielką tajemnicą, lecz wrażenie pozostawione po występach w Lidze Światowej jest jak najbardziej pozytywne.

10
/ 10

Paweł Zatorski - 24 lata/Krzysztof Ignaczak - 36 lat (Polska)

Stephane Antiga nie ma prawa powiedzieć złego słowa na temat obsady pozycji libero w swoim zespole. Francuz od pierwszego dnia swojej przygody z reprezentacją biało-czerwonych wyraźnie jednak daje do zrozumienia, że numerem 1 w jego koncepcji jest gracz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, gwarantujący przede wszystkim bardzo solidną jakość w przyjęciu. Na korzyść "Igły" przemawia z kolei większa jakość prezentowana w grze obronnej. Taki rozkład atutów daje trenerowi Polaków dużo do myślenia, jednocześnie pozostawiając szerokie pole manewru podczas najważniejszej imprezy w roku 2014.

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Komentarze (5)
avatar
art87
19.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Żenia ! Grebiennikow!  
avatar
art87
18.08.2014
Zgłoś do moderacji
2
0
Odpowiedz
Redakcjo, dlaczego nie ma tu odnośników do innych odcinków tej serii dot. MŚ ???  
whoviaan
18.08.2014
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
Gwiazdy? Narazie Zatorski nie jest żadną gwiazdą, nic wielkiego jeszcze nie osiągnął ani poziomem gry nie zasługuje na to miano.  
avatar
KB12
18.08.2014
Zgłoś do moderacji
0
0
Odpowiedz
Na litość... jak można napisać o Danie Lewisie, że jest zawodnikiem, któremu brakuje ogrania. Jest to jeden z najbardziej ogranych siatkarzy tych MŚ. Błagam.