W tym artykule dowiesz się o:
10. Micah Christenson (USA)
Wydawało się, że pierwszym rozgrywającym reprezentacji USA będzie Shoji, który zdobył mistrzostwo Niemiec ze swoim klubem. Trener John Speraw uznał jednak, że lepiej sprawdzi się debiutujący w rozgrywkach Micah Christenson. Amerykanin ostatni sezon spędził na uniwersytecie w USA, a nie w profesjonalnym klubie.
- Micah jest po prostu lepszy. Oczywiście, zawsze doceniam doświadczenie u zawodnika, zwłaszcza na pozycji rozgrywającego. Ale jeżeli zawodnik, który nie grał nawet minuty zawodowo w siatkówkę, wychodzi na boisko i wystawia lepsze piłki niż cała, bardziej doświadczona, reszta, to on będzie u mnie grał - wyjaśnił swój wybór trener USA. Młody rozgrywający poprowadził swój zespół do zwycięstwa w Lidze Światowej, a w fazie interkontynentalnej według statystyk był czwartym najlepszym zawodnikiem na swojej pozycji, wyprzedzając m.in. Dragana Travicę czy Bernardo Rezende.
9. Benjamin Toniutti (Francja)
Urodzony w Miluzie zawodnik uznanie w oczach selekcjonera kadry znalazł już w 2010 roku. Wcześniej zdobył ze swoją drużyną mistrzostwo Europy w kategorii kadetów i juniorów. Dla reprezentacji seniorskiej zdążył już rozegrać ponad 100 spotkań.
Toniutti w sezonie 2009/2010 trafił do Arago de Sete, z którym czterokrotnie wywalczył mistrzostwo Francji. Po zwycięstwie w 2013 roku przeniósł się do klubu CMC Ravenna. Choć jego reprezentacja trafiła do grupy śmierci z USA, Włochami, Iranem, to właśnie Francuzi są głównym kandydatem do awansu do II fazy wśród pozostałych ekip.
8. Andrej Żekow (Bułgaria)
Bułgarski rozgrywający jest kolejnym doświadczonym zawodnikiem na swojej pozycji, który dostanie szansę gry podczas mundialu w Polsce. Urodzony w 1980 roku zawodnik ma na swoim koncie brązowe medale mistrzostw świata w 2006 oraz mistrzostw Europy w 2009 roku. Aktualnie jest zawodnikiem Tomisu Konstanta, ale w przeszłości występował m.in. w Uralu Ufa, Galatasaray Stambuł oraz Coprze Elior Piacenza.
7. Mikko Esko (Finlandia)
Jest jednym z najbardziej doświadczonych rozgrywających podczas mistrzostw świata. 35-letni zawodnik urodzony w Vammali aktualnie występuje w Guberni Niżnyj Nowogród. W swojej karierze oprócz nagród zdobytych w ojczyźnie, trzykrotnie wybierany był najlepszym zawodnikiem ligi włoskiej. Zdobywał także mistrzostwa Niemiec oraz Belgii.
Reprezentacja Finlandii w 2007 roku podczas mistrzostw Europy rozgrywanych w Rosji, uplasowała się na 4. pozycji, a grą zespołu kierował właśnie Mikko Esko. Choć Finlandia na mundialu w Polsce nie jest stawiana w gronie faworytów, ma szansę na awans do II fazy.
O irańskich zawodnikach nigdy nie wiadomo zbyt wiele. Podstawowy rozgrywający reprezentacji urodził się 20 października 1985 roku w Urmii. Tam też rozpoczynał swoją przygodę z siatkówką, jednakże nie występował w żadnym klubie poza Iranem. Po przygodach w Saipa Teheran czy Shahrdari Urmia, aktualnie występuje w klubie Matin Varamin.
Od 2007 roku występuje w reprezentacji Iranu, z którą zdobywał medale mistrzostw Azji. Podczas ostatnich mistrzostw świata drużyna zajęła 19. miejsce, a 4. pozycja podczas Ligi Światowej sugeruje, że swój ostatni rezultat Irańczycy powinni poprawić.
Marouf otrzymywał nagrody dla najlepszego rozgrywającego podczas turniejów olimpijskich do Pekinu i Londynu, a także we Florencji podczas Final Six Ligi Światowej.
5. Paweł Zagumny (Polska)
Choć zawodnik zgodził się przyjąć powołanie od Stephane'a Antigi, zapowiedział, że w Lidze Światowej nie zagra, a mistrzostwa świata stoją pod znakiem zapytania. Ostatecznie Guma zdecydował się podjąć wyzwanie i pomóc reprezentacji w największej imprezie, która odbędzie się w naszym kraju.
Zagumny jest najstarszym zawodnikiem w gronie biało-czerwonych i obok Krzysztofa Ignaczaka - najbardziej doświadczonym. Siatkarz ten grał czterokrotnie na igrzyskach olimpijskich, wywalczył srebro mistrzostw świata w 2006 roku, trzy lata później sięgnął po złoto mistrzostw Starego Kontynentu, zdobywając również tytuł najlepiej rozgrywającego imprezy. To nie było jego jedyne takie wyróżnienie, przez co jest jednym z najbardziej utytułowanych (i wciąż aktywnych) rozgrywających na świecie.
W reprezentacji konkuruje na swojej pozycji z Fabianem Drzyzgą, ale jak pokazały tegoroczne występy w Lidze Światowej czy podczas innych spotkań kadry, trener ufa obu swoim rozgrywającym.
Nicolas Uriarte zawsze był tym drugim w kadrze Argentyny po De Cecco. Kiedy przyszedł do PGE Skry Bełchatów w poprzednim sezonie, pojawiały się głosy, że tak przeciętny zawodnik nie zdoła pomóc siedmiokrotnemu mistrzowi Polski, by ten wrócił po nieudanym sezonie przynajmniej na podium. Tak się jednak nie stało, bowiem Uriarte znakomicie wpasował się w zespół i to właśnie głównie dzięki jego zasłudze PGE Skra sięgnęła po ósmy tytuł.
Luciano de Cecco to zawodnik z pewnością bardziej doświadczony na arenach międzynarodowych od swojego kolegi, a także o wiele bardziej utytułowany. Był wybierany najlepszym rozgrywającym podczas finału Ligi Światowej w 2011 roku, a nawet MVP Pucharu Challenge 2013. W karierze klubowej wystąpował dotychczas w Argentynie i we Włoszech. Po dwóch sezonach w Coprze Elior Piacenza, w następnym roku zagra w Sir Safety Perugia.
Trener Julio Velasco rotował składem podczas Ligi Światowej, więc obaj rozgrywający mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności. Podczas mundialu będą mogli przetestować je na Polakach, z którymi zagrają w grupie A.
3. Dragan Travica (Włochy)
Syn Ljubomira Travicy, byłego siatkarza i trenera Asseco Resovii Rzeszów, jest bez wątpienia jednym z najlepszych rozgrywających na świecie. Ze swoim zespołem dwukrotnie wywalczył wicemistrzostwo Europy, a także brązowy medal podczas igrzysk olimpijskich w Londynie i medale Ligi Światowej.
Przez niemal całą swoją karierę reprezentował barwy włoskich klubów, ale w 2013 roku przeniósł się do Biełogorie Biełgorod. To własnie z rosyjskim zespołem zwyciężył w Lidze Mistrzów, zdobywając tym samym najważniejszy klubowy skalp na Starym Kontynencie.
W mistrzostwach świata w Polsce jego drużyna stawiana jest w gronie faworytów, choć w ostatnich kilku edycjach Włosi zawodzili, wydaje się, że w końcu mogą sięgnąć po medale.
2. Siergiej Grankin (Rosja)
Zawodnik jednej z najbardziej utytułowanych reprezentacji na świecie ma bardzo długą listę osiągnięć. 29-latek od 2006 roku wywalczył sześć medali Ligi Światowej, dwa medale mistrzostw Europy, a także dwa medale igrzysk olimpijskich. Brakuje mu tylko krążka z mistrzostw świata.
Rozgrywający reprezentuje barwy Dynamo Moskwa, z którym co rok walczy o najwyższe trofea. Ma na koncie zarówno mistrzostwo kraju, jak i medale Ligi Mistrzów oraz zwycięstwo w Pucharze CEV. Indywidualnie został nagrodzony podczas mistrzostw Europy, które odbywały się w Polsce i Danii, najlepszym rozgrywającym zawodnikiem turnieju.
1. Bruno Rezende (Brazylia)
28-letni zawodnik nigdy nie miał łatwego życia w kadrze Brazylii. Z racji tego, że jego ojciec jest trenerem, od zawsze był pod wielką presją. - U nas siatkówka jest sportem narodowym, cały kraj jest pełen ekspertów od siatkówki. I wszyscy tylko czyhali na jakiekolwiek moje potknięcie, to było bardzo trudne. Wszyscy obserwowali moje relacje z ojcem na treningach czy na meczach i analizowali każdy szczegół, wyolbrzymiając go - wyjaśnił zawodnik w rozmowie z naszym portalem.
Rezende jest dwukrotnym wicemistrzem olimpijskim, ma na koncie także mistrzostwo świata, wywalczone cztery lata temu we Włoszech. Przed rokiem podczas Ligi Światowej otrzymał wyróżnienie dla najlepiej rozgrywającego. Brazylijczyk aktualnie jest zawodnikiem Casa Modena.
Gwiazdy MŚ 2014: => libero, => przyjmujący, => środkowi bloku.