Teatr jednego aktora w meczu Polska - USA

Polskie siatkarki odbiły się od amerykańskiej ściany. W swoim siódmym meczu Ligi Narodów zespół trenera Stefano Lavariniego uległ reprezentacji USA w trzech setach.

Krzysztof Sędzicki
siatkarki reprezentacji Polski Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Polski
To był prawdziwy test dla naszej kadry. Z drużyną tego kalibru reprezentacja Polski nie ma okazji zetrzeć się zbyt często. Amerykanki to aktualne mistrzynie olimpijskie, choć na Filipinach grały w nieco zmienionym składzie.

- Jesteśmy bojowo nastawione do tego spotkania, zwłaszcza że z tyłu głowy mamy, iż to są zeszłoroczne mistrzynie olimpijskie. Dla wielu z nas samo stanięcie po drugiej stronie siatki to już będzie zaszczyt. Po dwóch meczach z azjatyckimi drużynami, grającymi bardzo cierpliwą siatkówkę z dużą liczbą obron i wybloków, ten mecz będzie inaczej wyglądał moim zdaniem - zapowiadała Weronika Szlagowska w rozmowie z nami.

Polki jednak od początku miały spory problem z tym, by nawiązać walkę z rywalkami w jakimkolwiek elemencie. Już od początku spotkania ekipa Karcha Kiraly'ego postawiła bardzo wysoko poprzeczkę w ataku. Nie do zatrzymania były na lewym skrzydle Alexandra Frantti oraz na środku Chiaka Ogbogu - siatkarki znane z występów w Tauron Lidze przed laty. W premierowej odsłonie Biało-Czerwone zdołały ugrać 12 punktów.

Najwięcej walki oglądaliśmy w drugim secie, choć cały czas o 2-3 punkty z przodu były Amerykanki. Reprezentację Polski ciągnąć próbowała Martyna Czyrniańska, która pełniła w tym spotkaniu rolę atakującej, ale to było za mało. Nie pracował też środek mimo całkiem niezłego przyjęcia. Polki jednak często odbijały się od bloku przeciwniczek. Drugą partię przegrały do 21.

Niewielkim, ale jednak plusem w grze Biało-Czerwonych była stosunkowo mała liczba błędów własnych. Jednak na tle tak dobrego przeciwnika to nie wystarczyło. Wejścia w trzeciej partii Olivii Różański czy Kamili Witkowskiej także nie zmieniły obrazu gry. Po nieco ponad 70 minutach było już po meczu. Reprezentacja Stanów Zjednoczonych triumfowała w trzecim secie do 16 i zgarnęła trzy punkty do tabeli Ligi Narodów.

Podczas turnieju na Filipinach reprezentacja Polski zagra jeszcze z Belgią w sobotę o godzinie 9:00 polskiego czasu.

Polska - USA 0:3 (12:25, 21:25, 16:25)

Polska: Wenerska, Łukasik, Jurczyk, Czyrniańska, Górecka, Gryka, Stenzel (libero) oraz Szlagowska, Wołosz, Różański, Alagierska, Witkowska.

USA: Carlini, Madison, Stevenson, Reed, Frantti, Ogbogu, Hentz (libero).

Czy Polki wygrają z Belgijkami w sobotę?