Wielki mecz Biało-Czerwonych! Mamy półfinał!

Siatkarze reprezentacji Polski w meczu ze Słowenią przegrywali 1:2. W kolejnych dwóch partiach pokazali jednak ogromne serce do walki i charakter godny mistrzów, ostatecznie przechylając szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Jacek Pawłowski
Reprezentacja Polski w siatkówkę do lat 20 Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: Reprezentacja Polski w siatkówkę do lat 20.
Siatkarze reprezentacji Polski nadal nie zaznali goryczy porażki na Mistrzostwach Europy U-20. Podopieczni Mateusza Grabdy pokonali kolejno Słowację, Serbię i Francję. Po dniu przerwy natomiast wrócili do gry i uporali się ze Słowenią, pokazując przy tym charakter godny mistrzów świata.

Po pierwszym secie nastroje w naszym zespole nie były najlepsze. Słoweńcy, dla których ten mecz był z gatunku "być albo nie być", imponowali na skrzydłach. Nie do zatrzymania było trio Braćko - Krzić - Vinković. Biało-Czerwoni mieli kłopoty ze skutecznym serwisem i odczytaniem rywali. Tytus Nowik i Piotr Śliwka próbowali szarpać, jednak bez efektu. Rywale triumfowali 25:20.

Druga partia to popis w wykonaniu naszych graczy. Doskonale w bloku i polu zagrywki radził sobie Jakub Majchrzak. Defensywę rywali zagrywką rozbijał również Mateusz Kufka. Polacy błyskawicznie wypracowali kilkupunktową przewagę i w dalszej części meczu kontrolowali grę, nie pozwalając ekipie z Bałkanów na zbyt wiele.

W trzecim secie niestety ponownie coś się zacięło. Tym razem nie pomogły zagrywki Mateusza Kufki i jego trzy asy serwisowe. Zespół Jerneja Rojca lepiej radził sobie w grze blokiem i ataku, mimo że przewaga pod względem skuteczności przyjęcia była po stronie graczy znad Wisły. Miha Fink, Nik Mujanović i Janz Krzić, dzięki doskonałej skuteczności w ofensywie, zdołali przechylić szalę zwycięstwa na korzyść swojej ekipy.

Przed kolejnym setem pod presją znaleźli się mistrzowie świata sprzed roku w kategorii U-19. Porażka skazałaby ich na walkę o wszystko w czwartkowym starciu z Włochami. Azzuri przegrali dotąd tylko raz, z Francją. Gracze Mateusza Grabdy postanowili nie ryzykować i pokazali charakter. Tytus Nowik wziął na siebie odpowiedzialność za zdobywanie punktów i powstrzymywanie zapędów rywali, a Kajetan Kubicki doskonale rozgrywał i "kopał" w polu zagrywki. To wystarczyło, aby doprowadzić do tie-breaka.

W piątym secie nasi zawodnicy pokazali, że nie można lekceważyć "serca mistrza". Zawodnicy Mateusza Grabdy poszli za ciosem i przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, pieczętując tym samym awans do półfinału ME U-20. Po raz kolejny w ataku nie zawiódł Tytus Nowik, perfekcyjnie przyjmował Jakub Olszewski, a wszystkim doskonale dyrygował Kajetan Kubicki. Polacy zwyciężyli 3:2 i w czwartek wieczorem zagrają z Włochami o pierwsze miejsce w grupie I.