MŚ. Brazylijki zatrzymały dominatorki. Włoszki nie sięgną po pełną pulę!

Włoszki nie zrewanżowały się Brazylijkom za porażkę w fazie grupowej turnieju mistrzostw świata siatkarek. Azzure nie wykorzystały setballa w końcówce trzeciej odsłony, a w kolejnej zostały rozbite. O złoto MŚ 2022 zagra ekipa z Kraju Kawy.

Piotr Woźniak
siatkarki reprezentacji Brazylii Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Brazylii
Pierwszy set meczu półfinałowego rozgrywanego w hali Omnisport w Apeldoorn to bardzo konsekwentna gra mistrzyń Europy. Drużyna Davide Mazzantiego mogła liczyć na swoją liderkę, a kolejne ataki Paoli Egonu wzbudzały podziw i wrzawę na trybunach. Brazylijki jednak przeczekały ten fragment spotkania, w końcówce nieoczekiwanie to Lorenne została bohaterką. Blok Carol na Egonu przy stanie 20:21 sprawił, że Kanarkowe otrzymały szansę na wygranie seta, której już nie wypuściły (23:25).

Włoszki powinny szybko coś zmienić, a przede wszystkim Alessia Orro musiała lepiej zbilansować atak swojej drużyny. I tak za Lucię Bosetti weszła Elena Pietrini. 22-latka od razu zameldowała się na parkiecie skutecznym zbiciem po skosie i Azzure powoli zaczęły dominować na boisku. Presji nie udźwignęła Gabi wyrzucając w aut bardzo ważną piłkę przy 23:21, a po chwili na tablicy wyników mieliśmy remis 1:1 (25:22).

Brazylijkom po trzech minutach przerwy udało się wciągnąć rywalki w swoją grę i gdy niezwykle długą akcję pełną efektownych obron atakiem z drugiej linii zakończyła Rosamarie, o czas poprosił trener Mazzanti (10:6). To był moment, w którym Włoszki musiały liczyć na spryt Miriam Sylli i pracę tej zawodniczki w obronie, która trzymała je w grze. Gdy Anna Danesi powstrzymała Carol wydawało się, że mistrzynie Europy mogą jeszcze odwrócić losy tej partii (23:22), ale w grze na przewagi to Brazylijki były bezbłędne (24:26).

Włoszki rozpamiętywały niewykorzystane szanse, przez brazylijski mur nie mogły przebić się ani Egonu, ani Pietrini i błyskawicznie reagował trener Mazzanti (0:3). Brazylijki blokiem "zdjęły" z parkietu Syllę, którą w bardzo trudnym momencie zastąpiła Bosetti (7:12). Siatkarki reprezentacji Italii nie potrafiły dobić się do "pomarańczowego", a po ataku Rosamarie przewaga rywalek była już druzgocąca (12:21). Blok na środku siatki na Danesi zamknął ten mecz półfinałowy. Brazylijki w sobotę zmierzą się z Serbkami w finale mistrzostw świata!

Włochy - Brazylia 1:3 (23:25, 25:22, 24:26, 19:25)

Włochy: Sylla, Orro, Lubian, Danesi, Egonu, Bosetti, De Genaro (libero) oraz Pietrini.

Brazylia: Rosamaria, Lorenne, Carolina Da Silva, Carol Gattaz, Fernanda Silva, Gabi, Nyeme (libero).

Gwiazdor kadry Polski pod wrażeniem wyczynu Stysiak. "Ile ona zdobyła punktów!"

Czy Brazylijki sięgną po tytuł mistrzyń świata?