Sensacja w meczu ZAKSY!

W 5. kolejce PlusLigi doszło do sporej niespodzianki. PSG Stal Nysa pokonała 3:0 obrońcę tytułu, Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Anna Bagińska
Daniel Pliński i siatkarze PSG Stali Nysa PAP / Krzysztof Świderski / Na zdjęciu: Daniel Pliński i siatkarze PSG Stali Nysa
Derby Opolszczyzny wzbudziły wielkie zainteresowanie już przed meczem, bowiem bilety się wyprzedały i kibice szczelnie wypełnili halę w Nysie. W wyjściowej szóstce ZAKSY zabrakło początkowo Łukasza Kaczmarka, który był świeżo po chorobie. Na boisku od początku zagrał więc Bartłomiej Kluth. Jednak długo nie pograł. Kilka razy został zablokowany i do gry musiał wrócić podstawowy atakujący mistrza Polski.

Początek spotkania był wyrównany, ale seria zagrywek Michała Gierżota wyprowadziła gospodarzy od stanu 13:11 na 16:11. Kilkupunktowe prowadzenie podopiecznych Daniela Plińskiego utrzymywało się praktycznie do końcówki seta. Po ataku Aleksandra Śliwki oba zespoły dzieliły już tylko trzy punkty 22:19. Miejscowi jednak nie dali sobie wyrwać szansy na wygranie pierwszej partii. Tę część meczu skutecznym atakiem zakończył Kamil Kwasowski.

Na początku drugiego seta wydawało się, że wszystko wróciło do normy. Faworyt wyszedł na prowadzenie 8:4. Jednak w tym momencie kędzierzynianie stanęli, a rywale zaczęli odrabiać straty. Blok Wassima Ben Tary na Denisie Kariaginie dał remis 9:9. Gospodarze wrócili do swojej skutecznej gry z poprzedniej partii. Po kolejnym skutecznym bloku mieli pierwszą piłkę setową 24:18. Wtedy to przyjezdni podgonili wynik. Jednak przy zagrywce Denis Kariagin popełnił błąd i Stal wyszła na prowadzenie 2:0 w derbach.

Trzeci set źle zaczął się dla ZAKSY. Własne błędy spowodowały, że to miejscowi prowadzili 6:2. O przerwę od razu poprosił Tuomas Sammelvuo. Jego zawodnicy powoli, ale systematycznie odrabiali straty. Dwa skuteczne ataki Łukasza Kaczmarka dały im pierwsze prowadzenie w tej partii 10:9.

Wydawało się, że mistrzowie Polski odzyskali inicjatywę. Dodatkowo pomagał im rywal, bo w grę nysian wkradło się sporo błędów. Ale szybko się okazało, że to był chwilowy kryzys. Przy dobrej zagrywce Tsimafeia  Zhukouskiego gospodarze odrobili straty i z 14:14 zrobiło się 17:14. Po bloku Kamila Kwasowskiego na Łukaszu Kaczmarku gospodarze mieli pierwszą piłkę meczową 24:20. Chwilę później w aut zaatakował Wojciech Żaliński i niespodzianka stała się faktem.

PSG Stal Nysa - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:21, 25:22, 25:20)

Stal: Zhukouski, Ben Tara, Zerba, Abramowicz, Kwasowski, Gierżot, Dembiec (libero) oraz Miyaura, Buszek, Szczurek, El Graoui

ZAKSA: Janusz, Kluth, Smith, Paszycki, Śliwka, Kariagin, Shoji (libero) oraz Kaczmarek, Staszewski, Żaliński

MVP: Michał Gierżot (PSG Stal Nysa)

-> Nie dowierzał, gdy ojciec o tym opowiadał. "Teraz już wiem i doceniam"

Czy Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle obroni mistrzostwo Polski w sezonie 2022/2023?