Słaby mecz Polaków w Lidze Narodów. Amerykanie obnażyli wszystkie braki

Reprezentacja Polski przegrała z USA 0:3 po słabym meczu. To dopiero druga porażka naszej drużyny w tegorocznej Lidze Narodów.

Anna Bagińska
Bartosz Kurek WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: Bartosz Kurek
Polsko-amerykańskie starcie w Lidze Narodów zapowiadało się bardzo ciekawie. Nie tylko dlatego, że to dwie ekipy, które w tegorocznych rozgrywkach przegrały do tej pory tylko po jednym meczu. Z tą drużyną wielokrotnie toczyliśmy ważne boje, a dodatkowo podopieczni Johna Sperawa grają w najsilniejszym składzie. Polacy też wyszli w najmocniejszym zestawieniu, jaki na ten moment mogą wystawić.

Pierwszy set zaczął się dla Biało-czerwonych znakomicie. Po skutecznym bloku i błędzie Amerykanów Polacy prowadzili 4:0. Jednak szybko rywale wyrównali stan meczu i wynik oscylował wokół remisu. W pewnym momencie siatkarze prowadzeni przez Nikolę Grbicia wyszli na prowadzenie 19:17. Zaraz potem nie wykorzystali dwóch szans, po czym Torey Defalco przebił piłkę i to Amerykanie prowadzili. Tej przewagi już nie oddali i zapisali pierwszy set na swoje konto.

Druga partia dobrze się zaczęła dla graczy zza oceanu. Im dalej, tym ich przewaga była większa. Po dobrej zagrywce Aarona Russella prowadzili już 10:5. I taki dystans punktowy się utrzymywał, bo rywale nie dość, że kończyli pierwsze akcje, to jeszcze wykorzystywali kontry. A Polacy mieli duży problem ze skutecznością ataku: piłki albo lądowały na aucie, albo były zatrzymywane blokiem. Nic więc dziwnego, że Amerykanie wygrali bez problemów tę część meczu 25:18.

Trzeci set nie wyglądał lepiej. Rywale odskoczyli na 7:4 po asie Matthew Andersona. Wprawdzie Biało-czerwoni doprowadzili do wyrównania,  ale potem siatkarze Johna Sperawa znów odskoczyli. Znów mściły się niekończone ataki. A rywale zupełnie na odwrót, nie mieli większych problemów z wykorzystywaniem okazji. Kiedy Micah Christenson dołożył asa na 23:17, stało się jasne, że trudno będzie coś w tym spotkaniu zmienić. Mecz zakończyła zepsuta zagrywka, która stanowiła smutną puentę tego pojedynku.

Polska - USA 0:3 (22:25, 18:25, 19:25)

Polska: Łomacz, Kurek, Kochanowski, Huber, Leon, Bednorz, Zatorski (libero) oraz Fornal, Firlej, Bołądź
USA: Christenson, Anderson, Holt, Jendryk, Defalco, Russell, Shoji (libero) oraz Hanes