Piękny widok! Zobacz ranking FIVB po triumfie Polski w ME siatkarzy

Po zakończeniu mistrzostw Europy 2023 ukazało się najnowsze notowanie rankingu FIVB. Na czele niezmiennie pozostaje reprezentacja Polski. Jak przedstawia się jej sytuacja po triumfie w Rzymie?

Rafał Smoliński
siatkarze reprezentacji Polski Getty Images / Antonietta Baldassarre/Insidefoto/LightRocket / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
W sobotni wieczór siatkarska reprezentacja Polski znów zapisała się w historii. Biało-Czerwoni pokonali w Rzymie drużynę Włoch 3:0 i zostali mistrzami Europy. Na triumf w tych rozgrywkach nasi siatkarze czekali od 2009 roku.

Po zakończeniu mistrzostw Europy zaktualizowany został ranking prowadzony przez władze światowej siatkówki (FIVB). Za zwycięstwo nad Włochami Biało-Czerwoni powiększyli swój dorobek o 6.88 pkt.

Polska umocniła się zatem na prowadzeniu. Poprzedni europejski czempionat zakończyła na najniższym stopniu podium. Teraz nasza drużyna wywalczyła złote medale.

Reprezentacja Polska zgromadziła w sumie 418.42 pkt i zajmuje pierwsze miejsce w rankingu FIVB. Druga jest ekipa USA (378.90 pkt), która tydzień temu wygrała mistrzostwa Ameryki Północnej. Natomiast trzecią pozycję zachowały Włochy, które mają w dorobku 366.02 pkt.

Trzecia drużyna mistrzostw Europy, czyli Słowenia zajmuje ósme miejsce w rankingu FIVB z sumą 302.65 pkt. Dobry występ w Rzymie sprawił, że zmniejszyła ona dystans do siódmej w światowej klasyfikacji Francji (306.80 pkt). Odnotujmy, że Słoweńcy pokonali Trójkolorowych 3:2 w meczu o brązowe medale.

Przypomnijmy, że oprócz trofeum i rankingowych punktów nasi siatkarze wywalczyli również premię finansową. Najlepsza ekipa mistrzostw Europy 2023 zgarnęła pół miliona euro do podziału, czyli ok. 2,3 miliona złotych (więcej tutaj).