Kolejny sukces polskiej siatkówki. Projekt Warszawa w elitarnym gronie

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / CEV / Siatkarze Projektu Warszawa
Materiały prasowe / CEV / Siatkarze Projektu Warszawa
zdjęcie autora artykułu

Siatkarze Projektu Warszawa sięgnęli po pierwsze w historii klubu europejskie trofeum pokonując dwukrotnie Vero Volley Monza 3:1. Dla naszego kraju to dopiero drugi Puchar Challenge w historii i szósty triumf w rozgrywkach Starego Kontynentu.

Puchar Challenge to trzecie w hierarchii trofeum do wywalczenia przez kluby rywalizujące w europejskich pucharach. W tym roku, w przeciwieństwie do lat poprzednich, na poziom rywalizacji nie można było jednak narzekać. Do walki o trofeum przystąpiły ekipy m.in. z Turcji (Galatasaray Stambuł), Włoch (Vero Volley Monza) i Polski (Projekt Warszawa).

Po raz pierwszy w historii klubu, po trofeum sięgnęli siatkarze Projektu Warszawa, którzy w finale dwukrotnie pokonali Vero Volley Monza 3:1. Dla ekipy ze stolicy kraju to pierwsze europejskie trofeum w historii. Dla polskiej siatkówki dopiero drugi taki triumf. W sezonie 2011/2012 stołeczna ekipa musiała uznać wyższość AZS Częstochowa, przegrywając po dramatycznym tie-breaku.

Sukces polskiej ekipy w starciu z zespołem z Półwyspu Apenińskiego jest tym cenniejszy, że włoskie zespoły wygrywały dotychczas aż 26 spośród wszystkich 43 edycji Pucharu Challenge, który od 1980 do 2007 roku funkcjonował jako Puchar CEV.

ZOBACZ WIDEO: "Cudowna dziewczyna". Tymi zdjęciami Brodnicka zachwyciła

Za zwycięstwa w Pucharze Challenge na konto klubu wpłynie 50 tysięcy euro. Przegrany będzie musiał zadowolić się wypłatą w wysokości 30 tysięcy euro. To niewiele biorąc pod uwagę koszty poniesione przez kluby w trakcie całej rywalizacji i kwota śmiesznie niska, jeśli porówna się to z nagrodami, jakie federacja piłkarska, UEFA, wypłaca triumfatorom Rozgrywek Ligi Konferencji, również trzeciego co do ważności pucharu w piłce nożnej. Tam zwycięzca może liczyć na, poza wieloma wcześniejszymi bonusami, nagrodę w wysokości 5 mln euro.

W historii polskiej siatkówki był to trzeci finał Pucharu Challenge. Jako pierwsi zaszczytu rywalizacji o złoto dostąpili siatkarze Jastrzębskiego Węgla. W 2009 roku w finale ekipa z Górnego Śląska musiała uznać wyższość Arkasu Izmir, przegrywając decydujące starcie 2:3 (25:18, 21:25, 25:18, 24:26, 12:15).

Projekt Warszawa, wygrywając w rywalizacji o Puchar Challenge, stał się czwartym polskim zespołem w historii polskiej siatkówki, który zwyciężył w zmaganiach o europejskie trofeum. Wcześniej dokonali tego siatkarze Płomienia Milowice (Liga Mistrzów 1977/1978), AZS Częstochowa (Puchar Challenge 2011/2012) i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (2020/2021, 2021/2022, 2022/2023).

Czytaj także: Włosi nie dali rady. Polacy z pucharem! Projekt Warszawa czeka na swoje gwiazdy. Co z powrotem do gry Lisinaca i Nowakowskiego?

Źródło artykułu: WP SportoweFakty
Czy spodziewałeś/aś się, że Projekt Warszawa wygra rywalizację o Puchar Challenge?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)