W rankingu FIVB są za Libią i Pakistanem. Mają szansę zorganizować MŚ w 2025 roku

Światowa Federacja nie podjęła jeszcze decyzji, kto zostanie gospodarzem siatkarskich mistrzostw świata w 2025 roku. Do grona kandydatów dołączyły ostatnio Filipiny, które mają nadzieję gościć kolejna wielką imprezę po Lidze Narodów.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
 Smart-Araneta Coliseum na Filipinach Materiały prasowe / FIVB / Smart-Araneta Coliseum na Filipinach
W czwartek Filipińska Federacja Siatkówki (PNVF) złożyła oficjalne dokumenty, potwierdzające chęć organizacji siatkarskich mistrzostw świata w 2025 roku. Oferta jest następstwem udanej organizacji przez PNVF Ligi Narodów, którą czołowi działacze FIVB uznali za najlepiej zorganizowaną edycję w latach 2022 i 2023 - przy ogromnym zaangażowaniu tamtejszych kibiców, niespotykanym nigdzie indziej na świecie.

- Ubiegłoroczna Liga Narodów w MOA Arena był największym wydarzeniem VNL, ze wszystkich 14 turniejów na całym świecie. To pokazuje, że Filipiny przyjęły to, co najlepsze w siatkówce i mogliśmy zobaczyć, że nie tylko kibice dobrze przyjęli zawodników, ale także poszczególne zespoły były tym zachwycone. Nie mogą się doczekać powrotu - powiedział dyrektor generalny FIVB Volleyball World Finn Taylor na konferencji prasowej, zorganizowanej z okazji ogłoszenia kolejnej kandydatury do organizacji mundialu.

Liga Narodów w 2022 roku gościła w Smart-Araneta Coliseum, natomiast rok później w SM Mall of Asia Arena. Oba obiekty są gotowe gościć najlepsze reprezentacje świata podczas przyszłorocznego mundialu.

W gronie kandydatów do organizacji mundialu w 2025 roku obok Filipin znaleźli się dotychczas Japonia z Indonezją oraz Iran. Wcześniej zainteresowanie wyrażały także Polska, Tajlandia, Wietnam, Katar, Australia oraz Hongkong.

ZOBACZ WIDEO: "Cudowna dziewczyna". Tymi zdjęciami Brodnicka zachwyciła

Warto podkreślić, że od najbliższej edycji mundial rozgrywany będzie co dwa lata i według nowego formatu, który będzie tak sam dla mężczyzn i kobiet. Zwiększona została liczba uczestników z 24 do 32 ekip. Drużyny zostaną podzielone na osiem grup po cztery zespoły. Dwa najlepsze zespoły przejdą do fazy pucharowej, która będzie się składać z 1/8 finału, ćwierćfinałów, półfinałów i finału.

Jak dotąd pewne gry na mistrzostwach świata w 2025 roku jest 16 zespołów: Włochy, Japonia, Iran, Katar, Argentyna, Brazylia, Kolumbia, USA, Kanada, Kuba, Egipt, Algieria, Polska, Słowenia, Francja i Libia. Filipiny na mundialu po raz ostatni wystąpiły w 1974 roku w Meksyku, gdzie zajęły 18. miejsce.

Decyzja w sprawie wyboru gospodarza mistrzostw świata 2025 ma zapaść do końca marca. Wiadomo natomiast, że w 2027 roku gospodarzem mundialu będzie Polska. Cztery najlepsze zespoły tego turnieju wywalczą kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Los Angeles w 2028 roku.

Reprezentacja Filipin po raz ostatni w mistrzostwach Azji wystąpiła w 2009 roku. Przed rokiem federacja zrezygnowała z z otrzymanej "dzikiej karty" i nie przystąpił do gry na turnieju. W rankingu FIVB Filipiny plasują się na 57. miejscu. Wyżej sklasyfikowane są tak egzotyczne zespoły, jak choćby Chińskie Tajpej, Libia, Pakistan, Wietnam czy Cypr.

Czytaj także:
Zaskakujące informacje na temat Wilfredo Leona
Ukrainiec ma rozwiązanie. Pod takim warunkiem Rosjanie mogliby wystąpić na igrzyskach

Który z krajów jest Twoim zdaniem najlepszym kandydatem do organizacji MŚ 2025?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×