Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Świąteczne odśnieżanie wydarzeń roku: Problemy Orlen Ligi, czyli kiedy ilość nie idzie w parze z jakością

Choć Orlen Liga tak jak każde zawody sportowe ma swoje wady i zalety, po zmianach systemu rozgrywek to mankamenty walki o mistrzostwo Polski zaczynają wysuwać się na pierwszy plan.
Monika Skrzyniarz
Monika Skrzyniarz

Jak niegdyś powiedział były szkoleniowiec reprezentacji Polski - Andrzej Niemczyk, czasem warto zrobić krok do tyłu, aby wykonać dwa w przód. Obecny przebieg Orlen Ligi sugeruje, że pierwszy etap żeńskie rozgrywki mają już za sobą.


Sezonowy flashback

Gdy w sezonie 2013/2014 na parkiety Orlen Ligi wchodził Chemik Police, władze beniaminka otwarcie mówiły o chęci zdominowania rozgrywek. Ogromne aspiracje idące w parze z drogimi inwestycjami w indywidualności siatkarskie, okazały się przepisem na sukces. Zespół prowadzony przez Giuseppe Cuccariniego szturmem wziął polską ligę, nie mając zarówno w Pucharze Polski jak i w walce o mistrzostwo kraju, równego sobie rywala.

Trzykrotnie zwyciężając z wrocławiankami, siatkarki Chemika Police postawiły kropkę nad Trzykrotnie zwyciężając z wrocławiankami, siatkarki Chemika Police postawiły kropkę nad "i"i sięgnęły po najwyższe trofeum Orlen Ligi
Policzanki mocno zaakcentowały swoją obecność na ligowych parkietach, jednak nie były one jedynymi, które zachwycały w poprzednim roku. Na wyróżnienie zasługują siatkarki Impela Wrocław. Kolektyw ze stolicy Dolnego Śląska rozegrał jeden z najlepszych sezonów w historii klubu, zwieńczając go srebrnym medalem mistrzostw Polski. Dodatkowych uroków Orlen Ligi doszukiwano się w niejednokrotnie zaskakujących rezultatach spotkań, a ową nieprzewidywalność utożsamiano z pięknem żeńskiej siatkówki.

Jednak wraz z rozstrzygnięciem mistrzostw Polski zakończył się pewien etap w kobiecych rozgrywkach. Liczbę rywalizujących drużyn zwiększono do 12, a wraz z tym przyszło również "zamknięcie" ligi. Poza zmianami organizacyjnymi w większości klubów doszło do rewolucji pod względem kadrowym i rozbicia dobrze funkcjonujących zespołów. Jak dotąd, powyższe zmiany przyniosły więcej pytań i problemów niż korzyści.

Czy na pewno większa znaczy lepsza?

Gdy już na początku zeszłorocznych rozgrywek otwarcie zapowiadano zwiększenie oraz zamknięcie Orlen Ligi, ludzie zainteresowani żeńską siatkówką podzielili się na dwa obozy – zwolenników oraz przeciwników zmian, jednak jednogłośnie uważano, że coś musi się ruszyć z żeńską ekstraklasą. 10 czerwca zapowiedzi stały się faktem. Oficjalnie zaakceptowano decyzję Rady Nadzorczej Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej o zmianach systemu rozgrywek Orlen Ligi. - Niektórzy twierdzą, że stworzy to szansę dla młodych polskich siatkarek i dzięki temu odważniejsze stawianie na takie zawodniczki, przynajmniej taki jest ponoć zamysł. Przy tym rozwiązaniu presja wyniku zniknie w przypadku co najmniej połowy drużyn i to jest jakiś argument, natomiast pod względem sportowym... Nie wiem, czy ktoś z obecnych w tej sali byłby za takim wariantem.Jesteśmy przecież przyzwyczajeni do rywalizacji i związanego z nią smaczku emocji. Trudno powiedzieć - mówił przed wprowadzeniem zmian ówczesny szkoleniowiec Zagłębianek - Waldemar Kawka

Wówczas obawy dotyczące poziomu sportowego tyczyły się m.in. dwóch beniaminków. Jednak to nie zespoły debiutujące - KSZO Ostrowiec SA i Developres SkyRes Rzeszów, a drużyny grające od lat w najwyższej klasie klubowych rozgrywek dotychczas zawodzą. Zarówno podopieczne Dariusza Parkitnego, jak i Marcina Wojtowicza nie mają na swoim koncie niespodziewanego zwycięstwa ze zdecydowanym faworytem, natomiast charakteryzują się nieprzeciętną wolą walki i sercem na boisku. Nie każda z dwunastu ekip może pochwalić się tego typu pozytywami. Obecnie poza czołówką - Chemikiem Police, Polskim Cukrem Muszynianka Muszyna oraz PGE Atomem Trefl Sopot, można zaobserwować ogromne zróżnicowanie pod względem prezentowanego poziomu sportowego. Często właśnie spotkania drużyn z dołu tabeli są bardziej emocjonujące, a pozostałe starcia tracą na wartości, co ujmuje blasku polskiej ekstraklasie. 

Podobnie niekorzystny obrót spraw dotyczy celu nadrzędnego zmiany systemu rozgrywek. Podczas gdy prym w dalszym ciągu wiodą doświadczone siatkarki, młodość coraz rzadziej dostaje możliwość gry. Ogrywanie poprzez treningi nie zawsze przynosi zakładane efekty. Szczególnie w lidze, w której zwiększona częstotliwość meczów skutkuje krótszym przygotowaniem do spotkań. W takim wypadku nasuwa się pytanie: czy rzeczywiście Orlen Liga ma taki potencjał i ilość przejdzie w jakość i za parę lat polska siatkówka będzie mogła szczycić się plejadą siatkarek, prezentujących wysoki poziom? Może lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie szkolenia młodzieży Młodej Orlen Lidze, a szansę do gry dać tylko najsilniejszym, najlepiej rokującym?

Szóstka roku Orlen Ligi według portalu SportoweFakty.pl

Jak oceniasz poziom rozgrywek Orlen Ligi w roku 2014?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf.własna

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×