KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Nikogo nie będę zmuszał do gry - rozmowa z Wiesławem Popikiem, trenerem kadry B reprezentacji Polski siatkarek

W wywiadzie dla naszego portalu selekcjoner kadry biorącej udział w Lidze Europejskiej podsumował dwumecz w Izmirze oraz dotychczasową pracę z zapleczem reprezentacji Jacka Nawrockiego.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

Michał Kaczmarczyk: Jakie refleksje towarzyszą panu po dwumeczu w Izmirze?

Wiesław Popik: Reprezentacja Turcji to z pewnością najsilniejszy zespół w tej edycji Ligi Europejskiej i to jest bezdyskusyjne. Drugi mecze pokazał, że przy maksymalnej mobilizacji i koncentracji jesteśmy w stanie rywalizować z tym zespołem jak równy z równym. Póki co naszych sił wystarczyło na dwa sety, teraz potrzeba dalej pracować i podnosić swoje umiejętności, by następnym razem trwało to dłużej.

Zaskoczenia?

- Negatywnie zaskoczyło z pewnością nasze przyjęcie, zwłaszcza w pierwszym spotkaniu. W tym elemencie niemal nic nam nie wychodziło, aczkolwiek wtedy zderzyliśmy się z najwyższym jak do tej pory poziomem serwisu. Nie widziałem jeszcze na tym turnieju tak zagrywającego zespołu: mam nadzieję, że dziewczyny wyciągną z tych spotkań wnioski i będą stosować takie same serwisy.

Rywalizacja z Turcją wyglądałaby inaczej, gdyby w pełni sił była Martyna Grajber?

- Z pewnością, choćby dlatego, że w tym wypadku mielibyśmy możliwość zmiany na pozycji przyjmującej i podniesienia poziomu w odbiorze. Póki co musieliśmy oszczędzać Martynę, która będzie nam bardzo potrzebna na dwumecz w Zawierciu, a swoją szansę otrzymały Julia Twardowska i Monika Bociek. Na razie najważniejsze jest to, że w spotkaniach Turcją Martyna już wchodziła na parkiet, z Gruzinkami nie grała ona prawie w ogóle.
Kadrowiczkom Popika nie brakuje waleczności, ale czeka ją jeszcze wiele pracy Kadrowiczkom Popika nie brakuje waleczności, ale czeka ją jeszcze wiele pracy
Wyraźnym problemem tej drużyny jest spadek morale w trudniejszych fragmentach spotkań. Co blokuje pańskie zawodniczki w trakcie rywalizacji?

- Wszyscy wiedzą, że te dziewczyny nie grają zbyt wiele w swoich klubach i to jest największy problem. Nie mają one możliwości występowania z przeciwnikami na takim poziomie, jak choćby kadra Turcji, a jeśli już wychodzą na parkiet, to zaliczają epizody. Weźmy pod uwagę także to, że dla większości z nich to jest pierwszy kontakt z drużyną narodową i nic dziwnego, że w trudnych sytuacjach czasem miękną im nogi. Mamy w zespole kilka siatkarek doświadczonych, kilka młodszych i myślę, że to będzie procentować w przyszłości. To jest fajna grupa zawodniczek, która bez zbędnego obciążenia psychicznego prezentuje się naprawdę dobrze, natomiast zdarza jej się tracić pewność siebie w warunkach meczowych.

Jest szansa na wypracowanie w tej ekipie mentalności zwycięzcy, łatwo zauważalnej w drużynie tureckiej?

- Zawodniczki z Turcji, z którymi rywalizowaliśmy, grają w prawdopodobnie najlepszej lidze w Europie, a kto wie, czy i nie na świecie. Myślę, że trzeba to rozpatrywać indywidualnie, bo chodzi o kwestię charakteru. Trzeba mieć duszę wojownika, którą w naszym składzie mają Martyna Grajber i Kamila Ganszczyk. To cecha, którą po prostu się ma i ciężko ją wypracować. Pozostałe dziewczyny na razie może są "w ukryciu", ale w naszej kadrze na pewno mamy także wojowniczki.

Kto jeszcze zasłużył na indywidualne wyróżnienie?

- Choćby Monika Bociek, która do tej pory grała na przyjęciu tylko w kategoriach młodzieżowych. Ona radzi sobie w odbiorze coraz lepiej, robi spore postępy, a trzeba pamiętać, że na jej pozycji potrzeba ogrania i powtarzalności. Z jej postawy jestem bardzo zadowolony.

Czy reprezentacja Polski B awansuje do turnieju finałowego Ligi Europejskiej kobiet?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10)
 • niania Zgłoś komentarz
  Trener ie męcz siebie i dziewczyn.
  • Hanibal Lecter Zgłoś komentarz
   [quote]Nikogo nie będę zmuszał do gry[/quote] "Tofik", przede wszystkim siebie nie zmuszaj do tak ciężkiej pracy bo jeszcze się przepracujesz ,a taki super światowej klasy trener musi
   Czytaj całość
   mieć dużo odpoczynku.
   • marekwyszosiat Zgłoś komentarz
    Patrząc na to jak gra ta kadra wcale się Wójcik nie dziwię... Moim zdaniem ta dziewczyna jest jeszcze za słaba na to by wejść do żelaznej 12 z Baku ale na pewno nie aż tak słaba by
    Czytaj całość
    grać w kadrze która dostaje baty od reprezentacji Izraela. Zobaczymy co pokaże pod wodzą Ettore w Legionowie Jeśli zaprezentuje się w dobry sposób to moim zdaniem w naszej sytuacji z przyjmującymi to zdecydowanie kandydatka do kadry A
    • jureczek Zgłoś komentarz
     Trener wszystko ładnie powyjaśniał co i jak z dziewczynami. Czy tylko, aby na pewno? Anię Muchę i Damaske wyeliminowały kontuzje! - to dlaczego normalnie trenują ze swoimi klubami? Ola
     Czytaj całość
     Wójcik nie wyraziła chęci gry w kadrze B ! - to dlaczego została zgłoszona do szerokiej kadry B i dlaczego oficjalnie figuruje na stronie CEV jako jej przyjmująca. Trener nie raczył z nią o tym porozmawiać, czy też to były inne przyczyny.? Co z pozostałymi przyjmującymi, które zostały zgłoszone do tych rozgrywek jak chociażby Paszek, też nie wyrażają chęci współpracy z Popikiem? Zupełnie nie jestem również w stanie zrozumieć polityki trenera w dziedzinie rozgrywających zespołu. Trzy młode dziewczyny, z których żadna nie była podstawową rozgrywającą w swoim zespole, a jedna jest z kadry kadetek. Gdyby nie było rozgrywających bardziej doświadczonych lub takich, które już w reprezentacji grały, no to trudno. "Tak krawiec kraje....", ale przecież tak nie jest. Są w OL rozgrywające młode, ale już po epizodach z kadrą, które kompletnie olano jak chociażby Jasińska.
     • stary kibic Zgłoś komentarz
      Szkoda, że trener nawet po namyśle nie zauważył dobrej postawy Lucyny Borek - jako jedyna trzyma przyjęcie na reprezentacyjnym poziomie i jest w tym elemencie jedynym pewniakiem. No cóż
      Czytaj całość
      nie zdobywa punktów i to być może powoduje takie postrzeganie. Te dziewczyny zanim trafią na kadrę, powinny normalnie grać, czego akurat Lucynie nie brakuje w sezonie. System szkolenia i lista priorytetów naszej żeńskiej reprezentacji są pod psem, to i wyniki są takie, jakie są.
      Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
      ×