Puchar Polski: To one w 2010 roku zapewniły Budowlanym Łódź spektakularny sukces

Zdjęcie okładkowe artykułu:
zdjęcie autora artykułu

Podopieczne Wiesława Popika już w pierwszym sezonie gry w najwyższej klasie rozgrywkowej zszokowały całą siatkarską Polskę. Pamiętacie kto występował wtedy w barwach klubu z miasta włókniarzy? Niektóre z tych zawodniczek znacie doskonale!

W walce o Puchar Polski łodzianki w 2010 roku w pokonanym polu zostawiły najlepsze wówczas ekipy w kraju
W walce o Puchar Polski łodzianki w 2010 roku w pokonanym polu zostawiły najlepsze wówczas ekipy w kraju

Sam występ w poznańskim turnieju finałowym ówczesnego beniaminka PlusLigi Kobiet (taką nazwę w sezonie 2009/2010 nosiła siatkarska ekstraklasa pań) na miano sensacji jeszcze nie zasługiwał, ponieważ od początku pobytu w elicie łodzianki radziły sobie naprawdę dobrze.

W Final Four w stolicy Wielkopolskiej zespół Wiesława Popika mierzył się już jednak z najpotężniejszymi w tamtym czasie polskimi zespołami. Nie przeszkodziło mu to w półfinale pokonać przyszłego mistrza Polski Aluprof Bielsko-Biała 3:1, a w meczu o puchar odprawić w takim samym stosunku aktualnego wówczas mistrza kraju Muszyniankę Fakro Muszyna.

Kluczem do spektakularnego sukcesu była wtedy wyjątkowa mieszanka doświadczenia i talentu. Kto się na nią złożył?

Wiesław Popik z niejednego siatkarskiego pieca jadł już chleb
Wiesław Popik z niejednego siatkarskiego pieca jadł już chleb

Wiesław Popik

Ojcem sukcesu z 2010 roku był niewątpliwie trener, który przekonał stawiający pierwsze kroki w najwyższej klasie rozgrywkowej zespół, że jest on w stanie rzucić wyzwanie ligowym potentatom.

Z umiejętności i bogatego doświadczenia Popika korzysta obecnie PZPS, który 53-letniemu szkoleniowcowi powierzył zadanie budowy zaplecza dla seniorskiej reprezentacji Polski. Urodzony w Zębicach trener nie zapomina o Łodzi i chętnie powołuje do kadry B utalentowane siatkarki Budowlanych.

Zobacz wideo: Fabiański: nie miałem zbyt wiele pracy

{"id":"","title":""}

Puchar Polski z 2010 był pierwszym klubowym trofeum Katarzyny Zaroślińskiej
Puchar Polski z 2010 był pierwszym klubowym trofeum Katarzyny Zaroślińskiej

Katarzyna Zaroślińska

"Smoku" w 2010 roku miała ledwie 23 lata, ale już zwracała na siebie uwagę wszystkich siatkarskich ekspertów w kraju. Bez niej trudno byłoby wyobrazić sobie sukces Budowlanych. Dobra gra w łódzkim zespole zaowocowała debiutem w pierwszej reprezentacji Polski i transferem do silnego klubu z Dąbrowy Górniczej.

Zaroślińska w kolejnych latach jeszcze trzykrotnie sięgała po Puchar Polski, a w tym roku stanie przed szansą obrony trofeum wywalczonego przed rokiem w barwach PGE Atomu Trefla Sopot.

W tym roku Karolinie Różyckiej (w środku) na drogie Final Four Pucharu Polski stanęła ekipa... Budowlanych Łódź
W tym roku Karolinie Różyckiej (w środku) na drogie Final Four Pucharu Polski stanęła ekipa... Budowlanych Łódź

Karolina Różycka

Znana wówczas pod panieńskim nazwiskiem Kosek przyjmująca do Łodzi przyszła jako zawodniczka o ugruntowanej marce. Uwagę na nią zwrócił już kilka lat wcześniej Andrzej Niemczyk, który widział dla niej miejsce w szerokiej kadrze.

Dobra gra w Łodzi pozwoliła Różyckiej ruszyć na podbój świata (Azerbejdżan, Turcja). Po powrocie do kraju chętnych do skorzystania z jej usług nigdy nie brakowało. Przed rokiem 30-letnia zawodniczka sięgnęła po brązowy medal OrlenLigi w barwach Polskiego Cukru Muszynianki Enea Muszyna, a obecnie reprezentuje barwy Taurona MKS-u Dąbrowa Górnicza, którego od początku sezonu jest bardzo mocnym ogniwem.

Małgorzata Niemczyk złotymi zgłoskami zapisała w historii nie tylko łódzkiej, ale też polskiej siatkówki
Małgorzata Niemczyk złotymi zgłoskami zapisała w historii nie tylko łódzkiej, ale też polskiej siatkówki

Małgorzata Niemczyk

Dla doświadczonej przyjmującej zdobycie Pucharu Polski okazało się idealną okazją do... zakończenia kariery sportowej. Mistrzyni Europy z 2003 roku sięgając z koleżankami z Łodzi po trofeum w 2010 roku miała już 40 lat i choć wciąż prezentowała się naprawdę dobrze, zdecydowała, że trudno o lepsze pożegnanie z zawodowstwem.

Obecnie córka Andrzeja Niemczyka z powodzeniem realizuje się w polityce. Aktualnie jest Posłanką na Sejm RP VIII kadencji. Warto jednak wspomnieć, że w 2011 roku pomogła... uratować Budowlanym ekstraklasowy byt, pełniąc przez krótki czas funkcję pierwszego trenera zespołu.

Marta Wójcik ostatnio kierowała grą KSZO Ostrowiec
Marta Wójcik ostatnio kierowała grą KSZO Ostrowiec

Marta Wójcik

Za rozegranie w przebojowym teamie z Łodzi w jego pierwszym i dotychczas najlepszym sezonie w najwyższej klasie rozgrywkowej odpowiadała Marta Wójcik, która do miasta włókniarzy trafiła w 2008 roku już jako wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w barwach Winiar Kalisz. Po Puchar Polski pierwszy i ostatni raz udało jej się jednak sięgnąć z Budowlanymi.

W poprzednim sezonie "Bouli" znów zdecydowała się poratować swoim doświadczeniem ekstraklasowego beniaminka - tym razem z Ostrowca Świetokrzyskiego. Z nią w składzie KSZO poradziło sobie przyzwoicie, kończąc zmagania na 9.  miejscu w dwunastozespołowej stawce.

Julia Szeluchina w 2013 roku świętowała mistrzostwo Polski
Julia Szeluchina w 2013 roku świętowała mistrzostwo Polski

Julia Szeluchina

Pochodząca z Ukrainy środkowa była jedną z kluczowych zawodniczek Budowlanych przez cały czas swojego pobytu w Łodzi. W 2011 roku po niezbyt udanym drugim sezonie klubu z miasta włókniarzy w ekstraklasie przeniosła się na moment do Bydgoszczy, by docelowo zakotwiczyć w Sopocie. Szybko wywalczyła sobie miejsce w podstawowym składzie Atomu, z którym sięgnęła po złoty i brązowy medal Orlen Ligi.

Karierę doświadczonej, a z wiekiem jeszcze lepszej, zawodniczki w styczniu 2014 zatrzymała poważna kontuzja kolana.

Katarzyna Ciesielska (druga z prawej) nie kontynuuje kariery siatkarskiej
Katarzyna Ciesielska (druga z prawej) nie kontynuuje kariery siatkarskiej

Katarzyna Ciesielska

Libero Budowlanych do zespołu dołączyła w 2006 roku jako 19-letnia dziewczyna. Razem z drużyną przeszła ekspresową drogą do ekstraklasy, a szczytem jej kariery był sezon 2009/2010, w którym łodzianki zdobyły Puchar Polski (najlepiej przyjmująca turnieju finałowego) i zajęły czwarte miejsce w lidze. Dwa lata później z powodów osobistych zawiesiła karierę zawodniczą.

Luana de Paula była ulubienicą łódzkich kibiców
Luana de Paula była ulubienicą łódzkich kibiców

Luana Vanessa de Paula i Michela Teixeira

Ważną rolę w największym sukcesie w historii Budowlanych odegrała brazylijska kolonia w klubie. Zarówno de Paula, jak i Teixeira, do Łodzi trafiły w 2009 roku, po awansie do elity, ale dla siedem lat młodszej środkowej była to pierwsza przygoda z polską siatkówką, podczas gdy dużo bardziej doświadczona przyjmująca przeniosła się do miasta włókniarzy z Farmutilu Piła, z którym sięgała już po Puchar Polski i medale ekstraklasy.

Po rozstaniu z Budowlanymi Teixeira przeniosła się do Stuttgartu, a de Paula przez Francję do Peru.

Dominika Golec rok po zdobyciu Pucharu Polski wróciła do Łodzi
Dominika Golec rok po zdobyciu Pucharu Polski wróciła do Łodzi

Dominika Golec

Urodzona w Koszalinie środkowa już w pierwszym sezonie w Łodzi sięgnęła z zespołem po Puchar Polski i czwarte miejsce w lidze, ale to nie wystarczyło, by związać się z klubem na dłużej. Tej sztuki udało się dokonać dopiero rok później, gdy po sezonie spędzonym w Mielcu Dominika Golec (z domu Koczorowska) wróciła do miasta włókniarzy, tym razem zostając na dwa lata. W 2013 roku przeniosła się zaś do Murowanej Gośliny.

Katarzyna Bryda (pierwsza z prawej) z Łodzi odeszła 3 lata po zdobyciu Pucharu Polski
Katarzyna Bryda (pierwsza z prawej) z Łodzi odeszła 3 lata po zdobyciu Pucharu Polski

W zespole Budowlanych, który sięgnął w 2010 roku po Puchar Polski, znajdowały się jeszcze (choć nie zagrały w finale):

Katarzyna Jóźwicka - środkowa, która po zakończeniu rozgrywek odeszła do Legionowa, a w minionym sezonie występowała w Hiszpanii.

Katarzyna Bryda - przyjmująca, po rozstaniu z Budowlanymi w 2013 roku nie zagrała już na najwyższym poziomie rozgrywkowym. Ostatnio wróciła do Łodzi, by tym razem w barwach ŁKS Commercecon walczyć o miejsce w Orlen Lidze.

Anna Nowakowska - rozgrywająca, po wywalczeniu Pucharu Polski przeniosła się do Niemiec, gdzie sięgnęła po... Puchar Niemiec. W 2012 roku zakończyła karierę zawodniczą i poświęciła się pracy w Impelu Wrocław.

Sylwia Jasińska - środkowa, karierę wychowanki ŁKS przerwała poważna kontuzja - zerwanie więzadła krzyżowego. Później była już siatkarka odnalazła się w roli nauczyciela wychowania fizycznego w Łodzi.

Radość Budowlanych Łódź w Poznaniu
Radość Budowlanych Łódź w Poznaniu

Finał Pucharu Polski 2010, 28.03.2010 r.

Budowlani Łódź - Muszynianka Fakro Muszyna 3:1 (25:22, 25:20, 22:25, 25:20)

Budowlani Łódź: Wójcik, Niemczyk, de Paula, Zaroślińśka, Kosek, Szeluchina, Ciesielska (libero) oraz Teixeira, Koczorowska.

Rezerwa: Jóźwicka, Bryda, Nowakowska, Jasińska.

Trener: Wiesław Popik.

Źródło artykułu:
Czy Budowlani Łódź mogą w 2016 roku zaskoczyć konkurencję i ponownie sięgnąć po Puchar Polski?
Tak
Nie
Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki
Trwa ładowanie...
Komentarze (0)