MHJW: moc i precyzja po stronie Serbów (statystyki)

Podopieczni Stephane'a Antigi, mimo prowadzenia 2:0 w setach, nie potrafili pokonać zespołu Nikoli Grbicia w ostatnim meczu turnieju.

Marcin Olczyk
WP SportoweFakty / Krzysztof Porębski

Biało-Czerwoni pierwsze dwie partie rozegrali koncertowo, znacznie utrudniając Serbom grę mocną, skuteczną zagrywką i szczelną grą bloku na siatce. W trzeciej odsłonie sytuacja się jednak odwróciła. Goście przestali popełniać błędy w defensywie, co przełożyło się na znacznie wyższą skuteczność w ataku. Polacy na taki rozwój wypadków nie byli w stanie odpowiednio zareagować i po sześciu skutecznych blokach w dwóch setach, w trzech kolejnych łącznie powstrzymali rywali tym elementem gry ledwie dwukrotnie.

Rozpędzeni Serbowie w wygranych partiach skończyli ponad połowę swoich ataków, a w tie-breaku poprawnie wykonali 3/4 swoich ataków, nie myląc się ani razu! W kluczowym momencie meczu przeciwnicy okazali się więc odporniejsi na stres i potrafili przechylić na swoją stronę szalę zwycięstwa. W całym meczu zespół Nikoli Grbicia zepsuł zresztą tylko dwa zbicia i osiem razy pozwolił się zablokować - wynik, jak na pięciosetową walkę - godny odnotowania.

Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania został Bartosz Kurek (21). Dzielnie wspierał go Michał Kubiak (19). Nieźle wypadł też środek reprezentacji Polski, ale najlepsze momenty Mateusz Bieniek (8) zanotował w wygranych przez podopiecznych Stephane'a Antigi setach. Później jego znaczenie dla gry reprezentacji Polski okazało się dużo mniejsze. Największy dorobek punktowy po stronie przyjezdnych zapisał na swoim koncie młody Drazen Luburić (15). Czterema punktowymi blokami popisał się z kolei Marko Podrascanin (9). Z bardzo dobrej strony zaprezentował się również środkowy PGE Skry Bełchatów Srećko Lisinac , bezbłędny w ataku (skończył 10/14 zbić) i aktywny na siatce.