Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Rio 2016: Gorzkie rozstania i słowa po klęsce Brazylijek

Trener gospodyń igrzysk w Rio de Janeiro przyznał, że brazylijska reprezentacja przejdzie zmiany po niespodziewanej porażce z Chinami w ćwierćfinale olimpijskich zmagań.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Materiały prasowe / FIVB

- Zagraliśmy niezwykle dobrze w pierwszym secie. Ostrzegałem, że należy utrzymać nasz poziom agresji, by nie pozwolić Chinkom na powrót do gry. Nasze problemy zaczęły się, gdy rywal uwierzył w siebie i poprawił swoje przyjęcie. Gra Chin utrzymywała się na wysokim poziomie, dopiero w czwartym secie rywalizowaliśmy jak równy z równym: lepszy odbiór i poprawa współpracy ze środkowymi ulepszyła balans w naszej grze. Piąty sety jest zawsze nieco loteryjny, zrobiliśmy kilka błędów, niemniej Chinki były od nas lepsze przez większość meczu - tak skomentował przebieg meczu José Roberto Guimarães, dla którego była to jedna z największych trenerskich porażek od 2003 roku i początku pracy z reprezentacją Brazylii kobiet. Obrończynie złota z Londynu miały porywać kibiców swoją grą aż do samego finału, tymczasem kilkanaście tysięcy osób na trybunach Maracanazinho zalewało się łzami wraz z samymi zawodniczkami po ćwierćfinałowej porażce z Chinami.

Brazylijskie media, obecnie wyliczające skrupulatnie Ze Roberto błędy popełnione w przygotowaniach do turnieju, wychwyciły symboliczną chwilę: trener Brazylijek po spotkaniu wziął na kolana swojego sześcioletniego wnuka Felipe i długo pocieszał zapłakanego chłopca. Sam Guimares daleki był od płaczu i starał się szukać emocji potrzebnych do odbudowania morale zespołu. - Każda porażka musi prędzej czy później dodać nowych sił, by wstać i kontynuować pracę. Teraz trzeba na spokojnie przeanalizować wszystko, co się wydarzyło i na nowo nakreślić przyszłość brazylijskiej siatkówki. To jest moment, gdy wszyscy odczuwamy olbrzymi smutek. Chcę podziękować naszym fanom na wsparcie, nieustający doping i porywanie nas do walki. Już chyba nigdy w życiu nie doświadczę tak wyjątkowych emocji i wrażeń - podkreślał ze skromnością szkoleniowiec.

Nie wiadomo, jaka przyszłość czeka Ze Roberto, natomiast nawet jeśli będzie przygotowywał Canarihnes do kolejnego cyklu olimpijskiego, nie będzie mógł skorzystać z tych samych zawodniczek. Sheilla Castro i Fabiana Claudino tuż po porażce z Chinkami ogłosiły reprezentacyjną emeryturę, być może część pozostałych siatkarek ze składu Brazylii zrobi to samo. - Już w 2014 roku chciałam pożegnać się z kadrą, ale Ze Roberto namówił mnie na jeszcze dwa lata pracy pod kątem igrzysk. To smutny dzień i trudno pogodzić się z taką porażką, ale absolutnie nie żałuję tego, że tu byłam - wyjaśniała zapłakania Sheilla.

ZOBACZ WIDEO Krzysztof Lijewski: zamierzamy zaskoczyć Chorwatów (źródło TVP)


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
globoesporte.com.br
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×