Weganin też może być pełen energii. Niezwykła przemiana Dustina Wattena

WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski
WP SportoweFakty / Tomasz Fijałkowski

Nawyki żywieniowe libero Cerrad Czarnych Radom Dustina Wattena znacząco odbiegają od powszechnie przyjętych społecznie standardów. Impulsem do ich zmiany okazała się dla niego książka.

Pewnego dnia 2012 roku, Watten wszedł do jednej z lotniskowych księgarni, w poszukiwaniu lektury na czekającą go kilkunastogodzinną podróż. Przeglądał kolejne pozycje, aż w końcu zdecydował się na zakup książki Richa Rolla pt. "Finding Ultra (w tłumaczeniu na język polski "Ukryta siła"). - Nie jestem wybitnym czytelnikiem, ale tę pozycję pochłonąłem podczas lotu w całości - mówi amerykański siatkarz.

Jednym z wątków poruszanych przez autora, opowiadającego na własnym przykładzie o różnych metodach na poprawianie kondycji organizmu, była właśnie dieta wegańska. Aspekt ten tak silnie podziałał na wyobraźnię Wattena, że tuż po opuszczeniu samolotu zdecydował się podjąć wyzwanie. Od sezonu 2012/2013 postanowił wyeliminować ze swojego menu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego, między innymi mięso oraz nabiał.

- Najtrudniej było mi zrezygnować z sushi. Wielu ludzi podchodzi do weganizmu z obawą. Nastawiają się, że coś stracą. Ja natomiast byłem optymistą i nigdy nie pomyślałem w ten sposób. Kierowałem się podejściem, że dzięki niemu mogę wiele zyskać - tłumaczy Watten.

Pierwszy sezon po zmianie nawyków żywieniowych rozgrywał we francuskim AS Orange Nassau. W klubie nie mogli się przyzwyczaić do jego odmiennych zwyczajów. - Przez pięć miesięcy, kiedy byliśmy na wyjazdach, podawali mi jajka bądź rybę. Francja jest prawdopodobnie państwem, w którym najtrudniej odnaleźć się weganom. Ludzie tak bardzo uwielbiają tam swoje mięsa i sery, że być może nawet nie rozumieją, jak ktokolwiek może rezygnować z ich spożywania - dodaje Amerykanin.

ZOBACZ WIDEO "PZPS dopuścił się grzechu zaniechania w sprawie Leona" (źródło: TVP SA)

{"id":"","title":""}

Potrafił się jednak odnaleźć w tych warunkach, ponieważ nieobcą mu sztuką było gotowanie. Posiłki woli przyrządzać sobie samemu, by w pełni kontrolować ich skład. Tylko w jednym kraju zdarzyło mu się nierzadko jadać poza domem. - Często chodziłem do restauracji w Brazylii, bo tamtejsza kuchnia oparta jest przede wszystkim na ryżu, fasoli oraz owocach. Te produkty są dla mnie idealne - wyjaśnia 30-letni zawodnik, występujący w brazylijskiej VBCE Marindzie w sezonie 2013/2014.

Odnalezienie właściwego balansu między spożywaniem poszczególnych rzeczy zajęło mu jednak trochę czasu. - Podczas pierwszego sezonu we Francji cały czas odkrywałem, czego jem zbyt dużo, a czego zbyt mało. Ciągle analizowałem swoje samopoczucie i poszkukiwałem produktów, które dają mi odpowiednią dawkę energii - podkreśla Watten.

Kiedy po raz pierwszy zjawił się w Cerrad Czarnych, koledzy z zespołu mieli już świadomość jego nietypowych zwyczajów. Kapitan Wojciech Żaliński był zdumiony werwą, jaką siatkarz z Long Beach prezentuje zarówno podczas treningów, jak i poza boiskiem.

- Po pierwszym bądź drugim treningu Wojtek powiedział mi, że zespół zastanawia się, skąd mam tyle energii przy ćwiczeniach siłowych i zręcznościowych. Tymczasem postrzeganie wegan jako ludzi słabych fizycznie to po prostu mit, który staram się obalać przy pomocy swojej etyki pracy - opowiada Watten.

Jego dieta zainspirowała świeżo upieczonych mistrzów Europy juniorów - Tomasza Fornala i Jakuba Ziobrowskiego. - Kiedy tylko dołączyli do drużyny, chcieli wybrać się ze mną do sklepu i zobaczyć, jakie produkty kupuję. Właściwie co sezon przynajmniej jeden kolega z klubu próbuje zaadaptować mój styl odżywiania. Koniec końców wielu obawia się jednak gwałtownej zmiany nawyków, do których są przyzwyczajeni przez całe sportowe życie - podsumowuje aktualnie jedyny obcokrajowiec na pozycji libero w PlusLidze.

#Dane
Imię i nazwisko Dustin Watten
Data urodzenia 27.10.1986 r.
Miejsce urodzenia Long Beach (Kalifornia)
Wzrost 183 cm
Waga 83 kg
Kluby Raision Loimu (2010-2012), AS Orange Nassau (2012-2013), VBCE Maringa (2013-2014), GFCO Ajaccio (2014-2015), Maxeville Nancy VB (2015-2016), Cerrad Czarni Radom (2016-?)

Wiktor Gumiński

Źródło artykułu: