Belgia: długi występ Nikodema Wolańskiego, większość Polaków posmakowała zwycięstwa

Za nami 8. kolejka zmagań ligi belgijskiej. Spośród 7 Polaków w niej występujących, tylko Łukasz Szarek zaznał w niej goryczy porażki. Szansę pokazania się na dłuższym dystansie otrzymał rozgrywający Noliko Maaseik Nikodem Wolański.

22-letni Wolański, który w większości dotychczasowych spotkań pełnił rolę zmiennika Branislava Skladanego, tym razem zastąpił bardziej doświadczonego Słowaka już w pierwszym secie pojedynku z VBC Waremme i pozostał na boisku do ostatniego gwizdka. Siatkarze Noliko pewnie zwyciężyli 3:0, a polski rozgrywający zakończył zawody z dorobkiem 3 punktów.

Ani jednej partii w rywalizacji z Axis Shanks Guibertin nie stracił również Prefaxis Menen Mikołaja Sarneckiego i Janusza Górskiego. Obaj spisali się bardzo dobrze. Byli nie do zatrzymania w ataku (Górski 12/19 - 63 procent, Sarnecki 13/23 - 57 proc.) i łącznie zdobyli dla swojej drużyny aż 32 punkty (Górski 17, Sarnecki 15). 7 "oczek" dla pokonanych wywalczył natomiast Łukasz Szarek, mogący pochwalić się 54-procentową skutecznością w ofensywie (7/13).

W trzech odsłonach z Volley Haasrode Leuven uporał się również Knack Roeselare Piotra  Orczyka. Polak tym razem dostał okazję na złapanie chwili oddechu, dając krótką zmianę jedynie w ostatnim secie.

Najwięcej emocji w 8. kolejce dostarczyło spotkanie między Lindemansem Aalst a Topvolley Callant Antwerpią. Koniec końców 3:2 zwyciężył Lindemans, w którego barwach cały mecz rozegrał Adrian Staszewski. Polski przyjmujący bardzo solidnie spisał się przede wszystkim w odbiorze (24 próby, 96 proc. przyjęcia pozytywnego/38 perfekcyjnego, 1 błąd). W ofensywie nie był pierwszym wyborem rozgrywającego Franka Depestele. Zdobył łącznie 7 punktów, legitymując się 40-procentową efektywnością w ataku (6/15). Kamil Droszyński wszedł do gry tylko na moment, w drugiej partii.

Wyniki 8. kolejki ligi belgijskiej:

VDK Gent Heren - Amigos Zoersel 3:1 (25:20, 19:25, 25:22, 25:17)

Prefaxis Menen - Axis Shanks Guibertin 3:0 (25:22, 25:23, 25:17)

Knack Roeselare - Volley Haasrode Leuven 3:0 (25:20, 25:20, 25:10)

Lindemans Aalst - Topvolley Callant Antwerpia 3:2 (25:20, 16:25, 27:25, 21:25, 15:8)

Noliko Maaseik - VBC Waremme 3:0 (25:18, 25:16, 25:21)