Belgia: Mikołaj Sarnecki najlepszym z Polaków, pozostali bez błysku

Sześciu polskich siatkarzy zaliczyło występ w 10. kolejce ligi belgijskiej. Najlepsze wrażenie pozostawił po sobie atakujący Prefaxisu Menen Mikołaj Sarnecki, ale jego zespół przegrał 0:3 z Lindemansem Aalst.

Wiktor Gumiński

Sarnecki był jedynym zawodnikiem w swoim zespole, który zakończył pojedynek z dwucyfrową zdobyczą punktową. Uzyskał łącznie 18 "oczek" - 14 atakiem (37 procent skuteczności, 4 razy zablokowany, 3 błędy) oraz po 2 blokiem i zagrywką.

Jego kolega z drużyny, Janusz Górski, zapisał na swoim koncie 8 punktów. Jego ofensywne poczynania zostały jednak przez rywali umiejętnie ograniczone, ponieważ posłali w jego kierunku aż 29 zagrywek. Z ich przyjmowaniem Polak radził sobie nieźle (55 proc. pozytywnego/28 perfekcyjnego, 1 błąd), ale do ataku otrzymał jedynie 17 piłek. Skutecznie wykończył 7 z nich (41 proc.).

Po stronie Lindemansu krótką zmianę w trzecim secie dał przyjmujący Adrian Staszewski. Zdobył punkt atakiem, wykonał trzy przyjęcia i dwa serwisy. Ani chwili na boisku nie spędził natomiast rozgrywający Kamil Droszyński.

W roli rezerwowych wystąpili tym razem także Piotr Orczyk (Knack Roeselare) i Nikodem Wolański (Noliko Maaseik). Drugi z nich otrzymał szansę poprowadzenia gry swojego zespołu w trzecim secie meczu z VDK Gent Heren (3:0), natomiast pierwszy zastąpił w trakcie rywalizacji z Topvolley Callant Antwerpią (3:1) Gertjaena Claesa.

Orczyk rozegrał całego czwartego oraz część drugiego i trzeciego seta. Wypadł nieco gorzej niż w kilku poprzednich spotkaniach, notując ratio -2. Skończył 6 z 13 wystaw (46 proc.), ale dał się też 3 razy zablokować i popełnił 2 pomyłki. Średnio radził sobie również w przyjęciu (6 prób, 50 proc. poz./17 perf., 1 błąd).

Dziesiątą porażkę z Axis Shanks Guibertin zanotował z kolei Łukasz Szarek. Jego zespół uległ 1:3 przedostatniemu VBC Waremme, a polski siatkarz zaliczył kompletnie nieudany występ. Zdobył jedynie 7 punktów, a jego skuteczność w ataku wyniosła zaledwie 18 procent (5/28)!