Tu pisała się historia polskiej siatkówki, boksu i hokeja na lodzie. Łódzki Pałac Sportu kończy 60 lat

Krzysztof Sędzicki
Krzysztof Sędzicki
Pałac Sportu stał się też na dwa sezony (2010/2011 i 2011/2012) domem siatkarek Grot Budowlanych Łódź, które świeżo po zdobyciu Pucharu Polski podejmowały w nim nie tylko przeciwniczki z podwórka krajowego, ale również rywalki w Lidze Mistrzyń.

Obecnie druga co do wielkości hala w Mieście Włókniarzy może pełnić jedynie rolę obiektu treningowego, bo nie spełnia przepisów przeciwpożarowych, co nie pozwala organizować w niej imprez masowych. Tu swoje mecze rozgrywały siatkarki ŁKS Commercecon Łódź w I lidze, a obecnie goszczą tu drugoligowi koszykarze ŁKS AZS UŁ Szkoły Gortata Łódź, choć w planach mają przenosiny (lub raczej powrót) do nowopowstającej hali obok Stadionu Miejskiego przy al. Unii.

Co musiałoby się stać, by w Hali Sportowej znów można było rozgrywać mecze najwyższego szczebla rozgrywkowego? Przede wszystkim należałoby przebudować trybuny, aby wejścia na nie były odpowiednio szerokie. W planach jest też przebudowanie głównej płyty. Na wszystkie prace miałoby zostać przeznaczone 25 milionów złotych.

Władze Łodzi chcą jednak przywrócić blask Pałacowi Sportu i go wyremontować. Na razie jednak uwarunkowane jest to zakończeniem rozpoczętych inwestycji, jak choćby hala meczowa przy al. Unii na 3 tysiące miejsc, czy multidyscyplinarna Zatoka Sportu, czyli obiekty sportowe Politechniki Łódzkiej.

- Do tego projektu wrócimy w momencie, gdy ukończymy dotychczasowe inwestycje. Zobaczymy, jakie będą możliwości finansowe, a także potrzeby klubów sportowych i wtedy decyzja zostanie podjęta. Najwcześniej prace można byłoby zacząć w 2019 roku po przeanalizowaniu wszystkich czynników. Tego typu inwestycje są możliwe do zrealizowania wyłącznie ze środków miejskich, bo na to nie ma środków europejskich. Ten 60-letni sentyment pokazuje jednak, że jest ona w kwiecie sił i możliwości - tłumaczył wiceprezydent Łodzi, Tomasz Trela.

- Wiemy, że będzie sporo kosztować. Wszystko leży w gestii decyzji władz miasta, kiedy i czy w ogóle będzie zmodernizowana. Wierzę, że tak się stanie, bo to kawał historii łódzkiego sportu - mówi Eryk Rawicki, dyrektor MOSiR-u.

Jeśli doszłoby do modernizacji Pałacu Sportu, nie zmieniłby on swojego kształtu. W planach jest również zagospodarowanie części bocznej, gdzie niegdyś funkcjonował hotel. Te przestrzenie mogłyby zostać przeznaczone na potrzeby sportów walki.

W łódzkiej Hali Sportowej niepowtarzalny klimat gwarantowały przede wszystkim wspominane trybuny ulokowane bardzo blisko boiska. Dzięki temu nawet siedząc w ostatnim rzędzie kibic miał wrażenie, że ma bohaterów placu gry na wyciągnięcie ręki.

Czy Pałac Sportu w Łodzi powinien zostać wyremontowany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×