Kwal. ME U-17: siatkarski thriller na inaugurację. Ważna wygrana Polek

W pierwszym meczu turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Europy U-17 2018 reprezentacja Polski zmierzyła się z Chorwacją. Mimo że nasza kadra przegrywała 1:2, to triumfowała 3:2.

Olga Krzysztofik
Reprezentacja Polski kadetek 2018 Materiały prasowe / CEV / Reprezentacja Polski kadetek 2018
Rywalizację o kwalifikację na czempionat młode Polki rozpoczęły od starcia z rówieśniczkami z Chorwacji. Początek spotkania był niezwykle zacięty i żadna z drużyn nie zdołała odskoczyć na więcej niż dwa punkty. Dopiero świetna punktowa seria pozwoliła Biało-Czerwonym na zbudowanie wysokiego prowadzenia (10:8, 10:16). Liderkami naszej kadry były Zuzanna Kuligowska i Martyna Borowczak, które punktowały również zagrywką. Chorwatki już nie zdołały podnieść się w tej odsłonie.

Podopieczne Andrzeja Pecia źle rozpoczęły drugiego seta: miały problem ze skończeniem pierwszej akcji, a przeciwniczki wykorzystywały kontry (11:4). Polskie kadetki nie były w stanie zmniejszyć dystansu dzielącego je od rywalek. Chorwatki pewnie doprowadziły do remisu w meczu.

Naszej reprezentacji nie opuszczały problemy w przyjęciu. Tylko na początku trzeciej partii Polki były w stanie walczyć z przeciwniczkami, jak równy z równym. Chorwatki czuły się pewnie na boisku, co było widoczne w ich grze (11:6). Naszym siatkarkom brakowało siły ataku oraz dokładnego odbioru, co zaważyło na przebiegu drugiej fazy seta (20:12, 25:17).

Reprezentacja Polski przegrywała już 1:2, więc w czwartej odsłonie nie było miejsca na błędy. Podopieczne Pecia wzmocniły atak, a przede wszystkim znów zdołały zdominować swoje przeciwniczki (9:13). W tym secie na libero została wystawiona Martyna Borowczak, która w drodze awaryjnej była zmuszona zastąpić Aleksandrę Justkę. Trudne zagrywki Katarzyny Hyży i Martyny Łazowskiej rozstrzygnęły losy tej partii.

Tie-break mógł przebiec pod zdecydowane dyktando Polek, które przy zagrywkach Julity Piaseckiej otworzyły go wynikiem 1:5. Chorwatki nie poddały się, szybko zniwelowały straty (5:6), ale pogrążyły je błędy własne.

Awans na tegoroczne mistrzostwa Europy U-17 uzyskają zwycięzcy grup oraz trzy drużyny z drugich miejsc z najlepszym bilansem. W piątek 5 stycznia reprezentacja Polski kadetek zmierzy się z Austrią (początek meczu o godzinie 15:30), a ostatniego dnia fazy grupowej (sobota 6 stycznia) Biało-Czerwone zagrają z Włoszkami.