Włochy: pierwszy tak nieudany tydzień Polek w Serie A1

Do tej pory co najmniej jedna polska siatkarka wygrywała swój mecz w obecnym sezonie włoskiej ekstraklasy. Aż do 17. kolejki fazy zasadniczej. Najbardziej zaskakująca była porażka ekipy Joanny Wołosz.

Michał Kaczmarczyk
Katarzyna Skorupa Materiały prasowe / agilvolley.com / Na zdjęciu: Katarzyna Skorupa

Do tej pory to Pantery z Imoco wyprowadzały ciosy i sprowadzały swoich ligowych rywali do narożnika. Ale kiedy dokładnie to samo uczyniła ekipa z Monzy, zespół Joanny Wołosz (3 pkt) nie potrafił wyprowadzić kontry przez dwa kolejne sety, przegrane do 18 i 19. Duet Serena Ortolani - Helena Havelkova (16 i 14 punktów) nie był rewelacyjnie skuteczny, ale jego rzetelność wystarczyła na całe Imoco, które przeżywało kryzys celności. Do tego zagrywką wykazywała się Micha Hancock.

Dopiero wejście Samanty Fabris za nieskuteczną Annę Nicoletti przyniosło ożywienie i poprawę gry koleżanek Joanny Wołosz. Drużyna Daniele Santarelliego miała szansę na powrót do gry, ale w czwartej partii chorwacka atakująca Imoco doznała kontuzji kostki i zespół gości został pozbawiony swojej najlepszej broni. - Co to zmienia? Zupełnie nic, ciągle jesteśmy na topie. Po prostu przygotujemy się do następnego meczu najlepiej jak potrafimy - zapowiedziała środkowa Anna Danesi, która nie przejęła się bardzo wypadkiem przy pracy.

Do lidera ligi mógł zbliżyć się Igor Gorgonzola Novara, ale drużyna Katarzyny Skorupy (6 pkt, 4 bloki) przegrała dość niespodziewanie 2:3 z Foppapedretti Bergamo. Trener Massimo Barbolini po meczu chwalił rywala za "wielką grę" i krytykował własne zawodniczki za brak konsekwencji w spotkaniu. Okazało się, że do zwycięstwa nie wystarczy dobra dyspozycja Paoli Egonu i Celeste Plak (29 i 19 pkt), tym razem zostały one przyćmione przez Sanję Malagurski i Roslandy Acostę (24 i 21 pkt).

Na samym dole tabeli tkwi niezmiennie Lardini Filottrano, które tym razem przegrało bez zdobycia choćby seta z Liu-Jo Nordmeccanica Volley Modena. Outsider ligi nie przegrał bez walki, lepiej spisywał się w bloku, a przede wszystkim nie ustępował rywalowi w ataku. Do poziomu drużyny dostosowała się Berenika Tomsia, która skończyła 8 z 19 akcji w ofensywie i dała się zablokować siatkarkom z Modeny tylko raz. O końcowym wyniku zaważyło gorsze przyjęcie Lardini i błędy w kluczowych fragmentach spotkania. Do tego świetnie spisała się Madelaynne Montano w roli atakującej (8/13 w trzecim secie).

Największą niespodzianką kolejki była bez wątpienia wiktoria SAB Volley Legnano nad Motylami z Busto Arsizio. Show skradły Kolumbijka Amanda Coneo (23 pkt) i Alice Degradi (24 pkt), a czwarty zespół tabeli Serie A1 przez większość meczu zmagał się z własnymi błędami i niemocą w ataku.

Wyniki 17. kolejki Serie A1 kobiet

Saguella Team Monza - Imoco Volley Conegliano 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:22)
Foppapedretti Bergamo - Igor Gorgonzola Novara 3:2 (25:23, 19:25, 28:26, 22:25, 15:11)
SAB Volley Legnano - Unet E-Work Busto Arsizio 3:1 (25:22, 25:19, 21:25, 25:21)
Pomi Casalmaggiore - Il Bisonte Firenze 3:1 (25:22, 26:24, 16:25, 25:17)
Liu-Jo Nordmeccanica Modena - Lardini Filottrano 3:0 (25:21, 25:23, 25:22)
Savino Del Bene Scandicci - myCicero Volley Pesaro 3:0 (25:20, 25:13, 25:13)