MŚ 2018 kobiet: kłopoty Rosjanek, gospodynie po raz pierwszy na tarczy

Za nami kolejne dwanaście meczów mistrzostw świata siatkarek rozgrywanych w Japonii. Kompletem zwycięstw może poszczycić się siedem drużyn. Kompletem punktów - pięć.

Krzysztof Sędzicki
reprezentacja Rosji siatkarek Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: reprezentacja Rosji siatkarek
W Jokohamie na emocje trzeba było poczekać do ostatniego meczu dnia. W pierwszych dwóch Niemki rozbiły reprezentację Kamerunu w trzech setach, zaś Meksykanki w takim samym stosunku pokonały reprezentację Argentyny. Już drugiego dnia turnieju pierwszej porażki doznały Japonki. Gospodynie imprezy po zaciętym pięciosetowym boju przegrały z Holenderkami.

Większej historii nie miały starcia w grupie B. O ile zwycięstwo w trzech setach Włoszek nad Kanadyjkami oraz Bułgarek nad Kubankami nie dziwi, o tyle fakt, że spotkanie Turcja - Chiny również zakończyło się po trzech partiach już jest lekką niespodzianką. Zespół trenera Giovanniego Guidettiego przegrał do 18, 23 i 23. Przypomnijmy, że bilans osiągnięty przez zespoły w pierwszej rundzie przechodzi do drugiej (oprócz meczów z drużynami, które pożegnają się z turniejem po pierwszej fazie).

Błyskawiczną przeprawę przez drugi dzień mundialu zaliczyły Amerykanki, które zdemolowały reprezentację Trynidadu i Tobago. Dość powiedzieć, że siatkarki z Karaibów zdobyły zaledwie 33 "oczka" - po 11 w każdym z setów. Dodajmy, że nie był to jedyny taki wyczyn tego dnia.

Ważną wygraną w grupie C odnotowały Azerki, które 3:1 pokonały drużynę Korei Południowej. Drogę przez mękę przechodziła reprezentacja Rosji. Sborna przegrywała już 0:2 z Tajlandią, ale zdołała odwrócić losy meczu i wygrać w pięciu setach. Znaczny udział miała przy tym Natalia Gonczarowa, która zdobyła aż 30 punktów.

Trzy szybkie spotkania odbyły się również w Hammamatsu w grupie D. Brazylijki odprawiły w trzech setach Dominikanki, Portorykanki w takim samym stosunku zwyciężyły z Kazaszkami, zaś Serbki zmiażdżyły Kenijki pokonując je do 16, 9 i 8.

W poniedziałek na mistrzostwach świata siatkarek dzień przerwy. Zawodniczki wrócą do gry we wtorek, 2 października.