Memoriałowe zwycięstwo Polaków dobrym prognostykiem przed mistrzostwami świata

W miniony weekend reprezentacja Polski po raz ósmy zwyciężyła w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Historia pokazała, że nie zawsze wygrana w turnieju gwarantowała powodzenie na imprezie docelowej. W tym roku priorytetem są mistrzostwa świata.

Beata Kacperska
reprezentacja Polski mężczyzn Newspix / Krzysztof Porębski / Na zdjęciu: reprezentacja Polski mężczyzn

Jednakże, porównując wyniki reprezentacji Polski na Memoriale Huberta Jerzego Wagnera z miejscami zajmowanymi na mistrzostwach świata, można stwierdzić, że wysoka lokata na turnieju towarzyskim to dobry prognostyk na przyszłość. W 2006 roku historyczne 2. miejsce polskich siatkarzy pod wodzą trenera Raula Lozano było poprzedzone zwycięstwem w memoriale. To właśnie po wywalczeniu srebrnych medali na MŚ Polska straciła łatkę przeciętnej drużyny.

Cztery lata później drużyna Daniela Castellaniego w memoriale w Bydgoszczy zajęła dopiero 3. lokatę. Dyspozycja z towarzyskich potyczek nie uległa poprawie na imprezie docelowej, jaką w 2010 roku były mistrzostwa świata. Polski zespół, m.in. z Mariuszem Wlazłym, Michałem Winiarskim czy Marcinem Możdżonkiem w składzie, uplasował się na odległych miejscach 13-18.

Zdecydowanie lepiej było w 2014 roku. Wówczas reprezentacja Polski na Memoriale Huberta Wagnera w Krakowie ustąpiła jedynie Rosji, zajmując 2. miejsce w turnieju. Później Biało-Czerwoni pod wodzą trenera Stephane'a Antigi powtórzyli sukces sprzed lat i, grając w polskich halach, wywalczyli tytuł mistrzów świata.

W tym roku podopieczni Vitala Heynena ostatni turniej towarzyski przed mistrzostwami świata zakończyli z kompletem zwycięstw. Wygrali z Kanadą (3:0), Francją (3:2) i Rosją (3:2). Patrząc na historię spotkań reprezentacji Polski przed mistrzostwami świata, to dobry prognostyk przed najważniejszą imprezą sezonu.

Zawodnicy polskiej drużyny nie popadają jednak w hurraoptymizm po wygranej w tegorocznym memoriale. Mają świadomość, że ich gra nie jest jeszcze doskonała, co podkreślają w wywiadach. - Jestem szczęśliwy, że nasza gra z dnia na dzień na tym turnieju wyglądała lepiej, ale jest jeszcze parę rzeczy w naszej grze do poprawienia - powiedział MVP XVI memoriału, Artur Szalpuk.

O tym, czy reprezentacja Polski będzie kontynuować zwycięską passę z turnieju i zdobędzie medal na imprezie docelowej, przekonamy się już wkrótce. Mistrzostwa świata 2018 odbędą się od 9 do 30 września we Włoszech i w Bułgarii. Polacy turniej zainaugurują 12 września spotkaniem z Kubą.