KMŚ 2018: Cucine Lube Civitanova lepsze od Zenitu Kazań po kosmicznym meczu

Mnóstwo emocji dostarczył kibicom mecz pomiędzy Cucine Lube Civitanova a Zenitem Kazań. Ostatecznie po pełnym zwrotów akcji tie-breaku lepsi okazali się siatkarze z Włoch.

Dominika Pawlik
siatkarze Cucine Lube Civitanova WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: siatkarze Cucine Lube Civitanova
Wtorkowe spotkanie otwierające drugi dzień zmagań zapowiadało się niezwykle ciekawie, bowiem Zenit Kazań przegrał premierowe spotkanie z Fakiełem Nowy Urengoj. Cucine Lube Civitanova było w lepszej sytuacji, bowiem pokonało za trzy punkty PGE Skrę Bełchatów.

Niemal od samego początku swoją siłę pokazywali Maksim Michajłow i Earvin Ngapeth, a Włochom trudno było znaleźć na nich skuteczną receptę. Choć Lube wcale nie grało źle, cały czas musiało gonić wynik. Brakowało im bloku i zagrywki, bo sama ofensywa działała bez zarzutu. W kluczowych momentach armaty Zenitu były jednak nie do zatrzymania i rosyjska ekipa pewnie wygrała do 21.

Po zmianie stron efektywność obu ekip nieco spadła, Rosjanie popełnili w sumie aż jedenaście błędów, dzięki czemu inicjatywę mogło przejąć Cucine Lube. Rozpędził się Cwetan Sokołow, a nieco opadł z sił Osmany Juantorena, który nie mógł się przebić przez blok przeciwników. Wywalczona na początku przewaga utrzymała się do końca i pogromcy PGE Skry wyrównali stan meczu.

Trzeci set stał pod znakiem błędów w polu zagrywki Lube, oddali aż dziewięć punktów za darmo rywalom. Boisko musiał opuścić Bruno Rezende, który nabawił się urazu dłoni podczas bloku (5:5) i do końca partii nie wrócił na parkiet. Rozkręcił się znów Earvin Ngapeth i starał się ciągnąć grę swojego zespołu. Na prowadzenie wychodziła raz jedna, a raz druga ekipa, doszło do zaciętej końcówki. Przy drugiej piłce setowej Sokołow został zatrzymany potrójnym blokiem.

Wydawało się, że drużyna Władimira Alekny pójdzie już za ciosem. Prowadzili już trzema punktami, by ostatecznie stracić tę przewagę, a to wszystko za sprawą dobrego czytania gry Aleksandra Butki. I to okazało się kluczem do sukcesu. Włoska ekipa odwróciła losy seta i dzięki postawie w bloku doprowadziła do tie-breaka.

W tej części spotkania Zenit odskoczył na dwa punkty, ale cały czas czuł oddech Lube. Przy akcji na 5:6 urazu nabawił się Artem Wolwicz. Emocje były do samego końca, Zenit prowadził pięcioma punktami, ale stracił całą przewagę. Mnóstwo wideoweryfikacji, sędziowskich spornych decyzji i ostatecznie triumfowali Włosi.

Po meczu doszło do przepychanek, Aleksiej Wierbow i Osmany Juantorena dyskutowali o tym, co się zdarzyło w końcówce, trzeba było ich rozdzielić. Kilka minut musiało minąć zanim obie ekipy podziękowały sobie za spotkanie.

Cucine Lube Civitanova - Zenit Kazań 3:2 (20:25, 25:22, 24:26, 25:23, 19:17)

Lube: Sokołow, Juantorena, Stanković, Leal, Simon, Bruno, Balaso (libero) oraz D'Hulst, Diamantini, Cester.

Zenit: Andreson, Wolwicz, Ngapeth, Butko, Samojlenko, Michajłow, Wierbow (libero) oraz Surmaczewski, Aleksiew, Lichoszercow.