Puchar Challenge kobiet: szalony mecz w Monzy tworzy historię

Potrzeba było złotego seta, by rozstrzygnąć ostateczny wynik półfinału kobiecego Pucharu Challenge z Saguellą Team Monza. Włoski zespół ostatecznie pokonał Volero Le Cannet i w wielkim finale zagra z tureckim Aydin BBSK.

Michał Kaczmarczyk
Siatkówka WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkówka
Sytuacja na boisku Candy Arena w Monzy zmieniała się tak często i tak gwałtownie, że nie można mieć było wątpliwości, że mamy do czynienia z siatkówką kobiet. Gospodynie świetnie zaczęły pierwszego seta, ale w dwóch kolejnych musiały ustąpić pola Volero, napędzanemu siłą i celnością ataków Nancy Carrillo de la Paz (21 punktów w całym meczu) i Any Bjelicy (19). Siatkarki Miguela Falasci odrobiły straty dzięki aż 7 skutecznym blokom w czwartej części meczu i wydawało się, że spokojnie wygrają tie-breaka, w którym prowadziły od samego początku. Wystarczyła jednak seria czterech punktów Volero z rzędu, by załamać Włoszki i sprawić, że do rozstrzygnięcia kwestii awansu potrzeba było złotego seta.

Grot Budowlanym Łódź marzy się kolejny Puchar Polski. "Teraz skupiamy się tylko na tym"

Na szczęścia dla kibiców włoskiego klubu Saguella Team Monza nie załamała się po wpadce w piątym secie i wygrała decydującą partię 15:9, a jej przebieg ustawiły świetne bloki środkowej Francesci Devetag. Dzięki tej wygranej po raz drugi z rzędu dojdzie do sytuacji, kiedy w finale męskiej i kobiecej edycji Challenge Cup zagrają kluby z tego samego miasta. Rok temu o podwójny triumf walczył Olympiakos Pireus (ostatecznie puchar wygrał zespół siatkarek), teraz do Saguelli Team Monza dołączyła Vero Volley Monza, która pokonała w 1/2 Pucharu Challenge Siatkarzy Sporting Lizbona.

Rywalem drużyny Serie A1 będzie Aydin BBSK, który w drugim meczu ze słoweńskim Gen-I Volley Nova Gorica okazał się skuteczniejszy niż w pierwszym starciu. Jak można się było spodziewać, najwięcej punktów dla klubu z Aydin zdobyły Dominikanki Brayelin Elizabeth Martinez i Gaila Ceneida Gonzalez Lopez (21 i 15), zaś w kadrze zespołu Vasji Sameca wyróżniała się szczególnie Tina Grudina (17 pkt).

Puchar CEV kobiet: niespodziewany gość meczu w Busto Arsizio. Czeka nas rumuńsko-włoski finał

Puchar Challenge kobiet:

Aydin BBSK (Turcja) - Gen-I Volley Nova Gorica (Słowenia) 3:1 (25:14, 20:25, 25:22, 25:19), pierwszy mecz 3:2 dla Aydin BBSK

Saguella Team Monza (Włochy) - Volero Le Cannet (Francja) 2:3, (25:16, 15:25, 21:25, 25:18, 13:15), złoty set 15:9, pierwszy mecz 3:2 dla Saguelli Team Monza

Finał Pucharu Challenge kobiet: 20 i 27 marca 2019

Czy Saguella Team Monza sięgnie po Puchar Challenge?