Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Wiadomo, kto ma szanse na awans do PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet

Polska Liga Siatkówki w swoim komunikacie wymieniła kluby, które zgłosiły się do udziału w przyszłych edycjach PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet. Z nich realne szanse na miejsce w elicie ma pięć drużyn.
Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
mecz Wisła Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza WP SportoweFakty / Justyna Serafin / Na zdjęciu: mecz Wisła Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza

Swoje aplikacje do przyszłych edycji PlusLigi oraz Ligi Siatkówki Kobiet zgłosiło łącznie dziesięć klubów, natomiast według ligowych regulaminów PLS będzie rozpatrywała jedynie zgłoszenia finalistów I ligi kobiet i mężczyzn. Tym samym już teraz wiemy, że spółka weźmie pod uwagę zgłoszenia Jokera Mekro Energoremont Świecie i Wisły Warszawa, które grają o mistrzostwo zaplecza LSK, oraz Stali Nysa, jeżeli ta awansuje do finału pierwszej ligi siatkarzy (na razie prowadzi ona 2:0 w półfinałowej rywalizacji z Krispolem Września).

Katarzyna Skorupa po coming-oucie: To przykre, że czasami lepiej wybrać milczenie

O miejsce w PlusLidze starają się także uczestnicy drugiego półfinału, Lechia Tomaszów Mazowiecki i Ślepsk Suwałki. Na razie w ich starciu jest remis 1:1, a zwycięzca półfinału zagra nie tylko o mistrzostwo pierwszej ligi, ale i prawo gry w najwyższej lidze. Po zakończeniu rozgrywek zaplecza PlusLigi rozpocznie się weryfikacja zgłoszeń klubów aspirujących do ekstraklasy, której pierwszym etapem będzie audyt dokonany przez firmę Deloitte. 

Triumfator pierwszej ligi siatkarek po pozytywnym przejściu weryfikacji zagra o prawo występu w LSK z jej ostatnim zespołem (#VolleyWrocław lub KSZO Ostrowiec Świętokrzyski), natomiast w przypadku rozgrywek siatkarzy PLS oceni, który z finalistów pierwszej ligi awansuje od razu do PlusLigi i zostanie jej czternastym zespołem. W przypadku, gdy obaj uczestnicy finału spełnią wymagania PLS, liczyć się będzie wyższe miejsce na koniec rozgrywek.

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Zwolnienie Nawałki odbyło się w pośpiechu. "To trochę żenujące"

Pełna treść komunikatu zarządu spółki akcyjnej Polska Liga Siatkówki:

Aż dziesięć drużyn było zainteresowanych walką o udział w PlusLidze lub Lidze Siatkówki Kobiet w sezonie 2019/2020. Przedstawiamy informację dotyczącą klubów, które mają szansę wywalczyć bezpośredni awans do PlusLigi lub zagrać w barażu o udział w Lidze Siatkówki Kobiet.

Termin zgłoszenia pisemnych wniosków upłynął 31 marca 2019 roku. Do Zarządu Polskiej Ligi Siatkówki, w przepisowym terminie, wpłynęły zgłoszenia w sumie od dziesięciu klubów sportowych:

Zgłoszenia do Ligi Siatkówki Kobiet:

- Uczelniany Klub Sportowy Jedynka Tarnów (drużyna PWSZ Tarnów);
- Akademicki Zespół Sportowy Uni Opole (drużyna Uni Opole);
- Miejski Klub Siatkarski SA (drużyna MKS Dąbrowa Górnicza);
- Wisła Warszawa SA;
- MUKS Joker Świecie.

Zgłoszenia do PlusLigi:
- Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych "Aktywna Nysa" (drużyna Stal Nysa);
- Stowarzyszenie Sportowe Seniorzy-Juniorom "Siatkówka 2002" (drużyna Exact Systems Norwid Częstochowa);
- Klub Sportowy "LECHIA" Tomaszów Mazowiecki;
- Miejski Klub Sportowy "Ślepsk" Suwałki;
- Klub Sportowy "Gwardia" we Wrocławiu.

Zgodnie z paragrafem 15 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa pod uwagę będą brane wnioski drużyn, które zajęły pierwsze lub drugie miejsce w klasyfikacji końcowej sezonu 1. Ligi (tutaj sezonu 2018/19). W związku z tym zapisem tylko poniższe drużyny będą brane pod uwagę i weryfikowane:

Liga Siatkówki Kobiet (walka o udział w barażu):

– Wisła Warszawa SA (finalista);
– MUKS Joker Świecie (finalista).

PlusLiga (*walka o bezpośredni awans; weryfikowane będą te ekipy, które awansują do finału, poniżej zgłoszenia trzech półfinalistów):
– Stowarzyszenie Inicjatyw Sportowych "Aktywna Nysa" (drużyna Stal Nysa);
– Klub Sportowy "LECHIA" Tomaszów Mazowiecki;
– Miejski Klub Sportowy "Ślepsk" Suwałki.

Zgodnie z paragrafem 15 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa, gdy dwie drużyny finalistów spełniają kryteria awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej (Paragrafy od 12 do 15 Regulaminu), o przyznaniu miejsca decydować będzie wynik sportowy, czyli najwyższe miejsce w klasyfikacji końcowej sezonu 2018/19.

Po wyłonieniu finalistów 1. Ligi Mężczyzn rozpoczną się weryfikacje klubów, zgodnie z zapisami regulaminu. Pierwszym etapem będzie audyt wykonywany przez naszego partnera, firmę Deloitte.

Liga Mistrzów. Bomba Leona, obrona Ngapetha i blok Zenitu - to była akcja sezonu

Jak oceniasz poziom pierwszej ligi siatkarzy w tym sezonie?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (2):
 • Zigzag Zgłoś komentarz
  Do plus ligi nie tylko nikt nie powinien awansować ale powinni wywalić Będzin za tragiczne wyniki. Na grzyba 14 drużyn gdzie dół wyraźnie odstaje od reszty.
  • Leon Cybulski Zgłoś komentarz
   Fantastycznie.Tylko czy znowu dowiemy się o nieoficjalnych długach prezesów? Dlaczego PZPS akceptuje niewolnictwo w klubach PLSK, o tym nikt z zarządu się głośno nie wypowiada.Kto
   Czytaj całość
   kontroluje władze i takie spółki,które dostają licencje bez pieniędzy? Warto o tym pisać. Co z sukcesami dziewcząt,kobiet na poziomie ME,MŚ? Poza tym co to za rozgrywki,na które przychodzi kilkaset osób? Dlaczego młodzież męska gra w ekstraklasie a w PLSK jej nie widać?
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×