Fatalna wiadomość dla ONICO Warszawa. Transfer medyczny za Bartosza Kurka niemożliwy

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Bartosz Kurek
WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Bartosz Kurek
zdjęcie autora artykułu

Zgodnie opinią prawną, przygotowaną na zlecenie Polskiej Ligi Siatkówki SA, transfer medyczny do drużyny ONICO Warszawa w miejsce kontuzjowanego Bartosza Kurka jest niemożliwy.

W tym artykule dowiesz się o:

Komisja medyczna działający przy PZPS udzieliła klubowi ONICO Warszawa zgody na transfer medyczny. Kontuzjowanego Bartosza Kurka miał zastąpić były gracz Trefla Gdańsk, Maciej Muzaj. Jak się okazuje, stołeczna ekipa nie może być pewna wzmocnienia, mimo wcześniejszego otrzymania zgody ze strony władz polskiej siatkówki i przedstawicieli PLS. Okazuje się bowiem, że władze rozgrywek zleciły analizę prawną, z uwagi na zakwestionowanie przyznania prawa do ewentualnego transferu medycznego.

Poniżej prezentujemy treść kluczowych fragmentów tej opinii, opublikowanej na oficjalnej stronie rozgrywek plusliga.pl:

W ocenie Kancelarii, zgodnie z literalnym brzmieniem § 63 ust. 6 Regulaminu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna być dokonywana w odniesieniu do wszystkich meczów drużyny, rozegranych przez drużynę od dnia rozpoczęcia danego sezonu rozgrywek do dnia wystąpienia przez klub z wnioskiem o przeprowadzenie transferu medycznego. Interpretacja pojęcia "podstawowy zawodnik drużyny" powinna w tym przypadku odnosić się do znaczenia i roli jaką zawodnik odegrał w ramach wszystkich meczów rozegranych przez drużynę w trakcie trwania sezonu.  Przyjęcie odmiennej interpretacji przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu prowadziłoby do wniosku, że za podstawowego zawodnika drużyny, kwalifikującego się do przeprowadzenia transferu medycznego, mógłby zostać uznany zawodnik, który w trakcie trwania sezonu zmienił przynależność klubową do nowego klubu i rozegrał w nowym klubie jeden mecz (wobec rozegrania przez drużynę znacznej ilości meczów od początku rozpoczęcia sezonu rozgrywek), podczas którego odniósł kontuzję, powodującą niezdolność do uczestniczenia w rozgrywkach sportowych w dalszej części sezonu. W ocenie Kancelarii nie jest prawidłowa wykładnia rozszerzając przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu, zgodnie z którą, w przypadku zmiany przez zawodnika przynależności klubowej w trakcie trwania sezonu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna odbywać się od momentu uprawnienia tego zawodnika do nowego klubu. Zawodnik Bartosz Kurek od dnia uprawnienia do gry w ONICO Warszawa wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w 13 meczach oraz uczestniczył w grze na boisku w 42 setach, wobec rozegrania przez ONICO Warszawa od początku sezonu rozgrywek 24 meczów. Biorąc pod uwagę liczbę meczów, w których Bartosz Kurek wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w stosunku do wszystkich meczów ONICO Warszawa, rozegranych w sezonie rozgrywek 2018/2019, Zawodnik ten w świetle przepisów Regulaminu nie powinien zostać uznany za podstawowego zawodnika drużyny, co powoduje, że nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego tego Zawodnika”. W związku z powyższym Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA stwierdza, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka.

Przeczytaj również:

Wtorek w PlusLidze: ONICO bez Kurka zaczyna półfinał z Jastrzębskim Węglem, Czarni chcą postawić kropkę nad "i" PZPS dał zielone światło ONICO Warszawa. Maciej Muzaj za Bartosza Kurka?

Według ostatnich informacji Bartosza Kurka czeka operacja i co najmniej trzy miesiące przerwy od treningów z pełnym obciążeniem. Atakujący reprezentacji Polski ma przeciążeniowy uraz kręgosłupa lędźwiowego.

Pierwszy mecz półfinałowy PlusLigi zaplanowano na 16 kwietnia 2019 r. godz. 20.30. Rewanż odbędzie się w piątek 19 kwietnia o godz. 17. 30. Ewentualny decydujący, piąty mecz, rozegrany zostanie 24 kwietnia godz. 20.330 w Warszawie.

ZOBACZ WIDEO Debiut Leona w kadrze Polski coraz bliżej. "Mieć go w drużynie to jak oszukiwać. Jest po prostu za dobry!"

Źródło artykułu: