Liga Narodów Kobiet. Polska - USA. Dobre dwa sety i koniec. Amerykanki pokonały Biało-Czerwone za trzy punkty

W meczu 11. kolejki Ligi Narodów Kobiet Polki prowadziły 1:0 w setach z USA i mogły też wygrać drugą partię. Przegrały ją jednak i od tego momentu na boisku rządziły już tylko Amerykanki, które wygrały 3:1. Biało-Czerwone oddaliły się od Final Six.

Szymon Łożyński
atakuje Malwina Smarzek Materiały prasowe / volleyball.world / Na zdjęciu: atakuje Malwina Smarzek
W kontekście awansu do turnieju finałowego, środowe spotkanie było arcyważne dla obu zespołów. Przed meczem Polki i Amerykanki miały na swoim koncie po 7 zwycięstw i 3 porażki. W tabeli wyżej były sklasyfikowane reprezentantki USA, ponieważ miały 21 punktów, a Biało-Czerwone 20 "oczek".

W porównaniu do przegranego 0:3 spotkania z Chinkami, Jacek Nawrocki dokonał dwóch zmian w wyjściowym składzie. Na środku swoją szansę otrzymała Klaudia Alagierska, a na przyjęciu Martynę Grajber zastąpiła Natalia Mędrzyk.

Na początku spotkania gra polskiego zespołu wyglądała zdecydowanie lepiej niż dzień wcześniej. Co prawda nadal nasze reprezentantki miały trochę kłopotów w przyjęciu (zwłaszcza Natalia Mędrzyk), ale niedostatki w tym elemencie nadrabiały dobrą dyspozycją w ataku i bloku. Do tego Amerykanki popełniały sporo własnych błędów. Po drugiej przerwie technicznej, za sprawą dobrych zagrywek Mędrzyk, Polki objęły prowadzenie 20:18. Do końca seta już go nie oddały, triumfując do 21 po skończeniu przechodzącej piłki przez Agnieszkę Kąkolewską.

Druga odsłona nie rozpoczęła się dobrze dla Polek. Malwina Smarzek miała duże problemy ze skończeniem ataku, co wykorzystywały rywalki (8:4). Po pierwszej przerwie technicznej Smarzek nadal nie mogła przebić się przez blok. Amerykanki zaczęły jednak popełniać błędy, świetnie natomiast serwowały Alagierska i Julia Nowicka, dzięki czemu Biało-Czerwone odrobiły straty z nawiązką (13:11). Od stanu 19:17 Polki straciły cztery punkty z rzędu. Próbowały jeszcze odrobić straty skutecznym blokami, ale słaba skuteczność Smarzek i błąd w przyjęciu Mędrzyk pozwoliły Amerykankom wyrównać stan meczu (25:23).

Początek trzeciej partii można określić mianem miłego złego początki. W ataku przebudziła się Smarzek i Polki prowadziły 5:2. Szybko roztrwoniły jednak przewagę, a od stanu 10:10 zupełnie stanęły. Po raz kolejny błąd za błędem w odbiorze zagrywek robiła Natalia Mędrzyk. Biało-Czerwone tylko bezradnie przebijały piłką na drugą stronę i patrzyły jak przewaga Amerykanek rośnie (15:10). Podopieczne Karcha Kiraly'ego grały na luzie i w końcówce partii rozbiły nasze reprezentantki, wygrywając do 15.

Od początku czwartej odsłony Jacek Nawrocki desygnował do gry Martynę Grajber za Natalię Mędrzyk. Ta zmiana niewiele jednak pomogła. Biało-Czerwone wróciły do gry jaką zaprezentowały dzień wcześniej z Chinkami. Popełniały dużo własnych błędów. Z kolei Amerykanki nie oddawały już tak łatwo punktów jak w dwóch pierwszych setach. W efekcie już na początku partii prowadziły 7:2, a później tylko powiększały swoją przewagę. Świetnie w ich zespole grały Andrea Drews i Chiaka Ogbogu. W polskiej drużynie nie było natomiast siatkarki, która poderwała by jeszcze koleżanki do walki. Amerykanki wygrały seta do 11 i cały mecz 3:1.

Statystyki za SofaScore.com:

Porażka z USA komplikuje Biało-Czerwonym awans do Final Six, ale nie wszystko jeszcze stracone. Polki nadal są w czołowej szóstce, ale muszą zacząć wygrywać, żeby nie dać się dogonić grupie pościgowej. W czwartek nasze reprezentantki zmierzą się z Turcją, a mecz w Jiangmen rozpocznie się o 10:00 czasu polskiego.

Polska - USA 1:3 (25:21, 23:25, 15:25, 11:25)

Polska: Smarzek, Nowicka, Stysiak, Kąkolewska, Mędrzyk, Witkowska, Stenzel (libero) oraz Różański, Grajber, Górecka

USA: Dixon, Carlini, Drews, Bartsch-Hackley, Robinson, Ogbogu, Lake (libero)

Czy wierzysz jeszcze w awans polskich siatkarek do Final Six?