Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

FIVB ugięła się pod presją zawodników. Światowe władze opublikowały kalendarz na 2020 rok

Światowa Federacja Siatkówki zareagowała na apele zawodników i zawodniczek, którzy od kilku miesięcy zwracali się z wnioskiem o modyfikację kalendarza rozgrywek międzynarodowych w taki sposób, aby uwzględniał on czas na odpoczynek po sezonie ligowym.
Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Michał Kubiak WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: Michał Kubiak

- Dziękuję Bogu za to, że dał mi zdrowie, abym mógł robić to, co kocham. Jestem szczęśliwy, ale nie mogę powstrzymać się od skrytykowania organizacji, które kontrolują światową siatkówkę. To był niezwykle stresujący rok z niezliczonymi podróżami, meczami i turniejami. Od klubu do reprezentacji i na odwrót. Wyjątkowe dni, takie jak Boże Narodzenie, spędziliśmy na podróżach i treningach. Ilość kontuzji wzrasta, a to nie jest dobre dla nikogo. FIVB, CEV, Lega Volley, CBV i inni muszą zrozumieć, że jesteśmy ludźmi i potrzebujemy kalendarza, który uwzględni nasze zdrowie, a nie tylko zagadnienia biznesowe czy zyski. To sportowcy tworzą widowisko. Musimy się zjednoczyć, aby zmienić ten system! - pisał na zakończenie minionego roku na swoim instagramowym profilu Bruno Rezende.

Brazylijski rozgrywający był jednym z pierwszych zawodników, który rozpoczął dyskusję na temat konieczności wprowadzenia zmian w kalendarzu rozgrywek międzynarodowych. Temat przeładowanego do granic możliwości kalendarza poruszał także Michał Kubiak. Kapitan reprezentacji Polski w wywiadzie dla naszego portalu również zauważył, że władze siatkówki ustalając terminy turniejów, nie biorą pod uwagę zdrowia zawodników.

- Pojawiają się obietnice, że grania będzie mniej, a czasu na odpoczynek więcej, ale nic się nie zmienia. Nasuwa się jedno stwierdzenie - że my zawodnicy mamy, za przeproszeniem, wielkie g... do powiedzenia, a z naszym zdrowiem nikt się nie liczy. Poza tym uważam, że nasza federacja jest bierna. Powinna wymuszać na światowych władzach różne zmiany. Jesteśmy ważnym krajem na siatkarskiej mapie, który najlepiej organizuje różnego rodzaju turnieje. Każdy, kto przyjeżdża do Polski grać, wyjeżdża z uśmiechem. Choćby dlatego my jako federacja powinniśmy odgrywać w FIVB trochę ważniejszą rolę, niż odgrywamy - grzmiał kapitan reprezentacji Polski.

ZOBACZ WIDEO 139 krajów, 75 rywalek. Karate walczy o igrzyska

FIVB ogłosiła termin, miasta-gospodarzy i formułę rozgrywania mistrzostw świata w Rosji

Według wyliczeń "La Gazzetta", najlepsi włoscy siatkarze w roku 2018 roku rozegrali od 80 do 90 spotkań, co wyraźnie odbiło się na jakości ich gry w sezonie klubowym i stanie zdrowia. W 2019 reprezentantów krajów, poza grą w Lidze Narodów czekają między innymi kwalifikacje olimpijskie i Puchar Świata, a także mistrzostwa Europy. To kolejny niebagatelny wysiłek i kłopot dla szkoleniowców, którzy zmuszeni są rotować składem.

Problem przeładowanego kalendarza bardzo obrazowo przedstawiła Jordan Larson-Burbach. Słynna przyjmująca w rozmowie z portalem Volleyverse.com przyznała, że nawarstwiające się zmęczenie przekłada się nie tylko na zmęczenie zawodników i zawodniczek, ale także na jakość widowiska, w których biorą oni udział.

- Życie staje się coraz trudniejsze z każdym kolejnym rokiem z dala od bliskich i rodziny. Istnieje powszechny niepokój o możliwość wypalenia się. Tego wszystkiego zaczyna być za dużo i mam wrażenie, że poziom siatkówki spada właśnie przez to, że nasze ciała i umysły zwyczajnie nie są w stanie wytrzymać obciążeń. Mamy nadzieję, że w ciągu najbliższych lat dojdzie do koniecznych zmian - apelowała wicemistrzyni olimpijska z Londynu.

Siatkarki też mają dość morderczego terminarza FIVB. "Tego wszystkiego jest za dużo"

Wszystko wskazuje na to, że w kolejnym sezonie zawodnicy i zawodniczki będą mogli odetchnąć. Wobec powyższych argumentów FIVB zdecydowała się spasować. W kalendarzu na 2020 rok Światowa Federacja Siatkówki zdecydowała się uwzględnić postulaty zawodników i zawodniczek.

Terminarz turniejów siatkówki uwzględionych w kalendarzu FIVB na rok 2020 :

 • 6-12 stycznia: kontynentalny turniej kwalifikacji olimpijskich
 • 19 maja - 21 czerwca: runda wstępna FIVB Ligi Narodów kobiet i mężczyzn
 • 24-28 czerwca: Puchar Challenger kobiet i mężczyzn
 • 1-5 lipca: Final Six Ligi Narodów kobiet i mężczyzn
 • 24 lipca - 9 sierpnia: turnieje olimpijskie Tokio 2020 kobiet i mężczyzn 
 • 10-23 sierpnia: czas na regenerację dla siatkarzy i siatkarek 
 • 17-30 sierpnia: Kwalifikacje do Mistrzostw Kontynentalnych kobiet i mężczyzn
 • 15 września 2020 roku - rozpoczęcie rozgrywek ligowych

FIVB utworzyło również grupę roboczą w celu zdefiniowania kalendarza FIVB na okres między 2021 a 2024 rokiem, który jest kolejnym cyklem olimpijskim.

Jak oceniasz kalendarz FIVB na 2020 rok?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (6):

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×