Mistrzostwa Europy siatkarek. Pewne zwycięstwo Słowenii z Portugalią

Reprezentacja Słowenii odniosła pierwsze zwycięstwo podczas Mistrzostw Europy 2019. W niedzielne popołudnie rozprawiła się z Portugalią po bardzo bezbarwnym meczu (3:0).

Dominika Pawlik
siatkarki reprezentacji Słowenii PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Słowenii
Niedziela to dzień wolny dla reprezentacji Polski, która pauzowała po dwóch wygranych nad Portugalią i Słowenią. To właśnie te ekipy stanęły na przeciw siebie i miały okazję powalczyć o pierwsze zwycięstwo w turnieju.

Poziom jednak pozostawiał wiele do życzenia. Wydawało się, że dla Słowenek będzie to w miarę łatwa przeprawa, bowiem w ich szeregach są znacznie bardziej doświadczone na arenie międzynarodowej siatkarki. Tymczasem mimo prowadzenia 16:10, po kilku minutach na tablicy wyników widniał już remis po 17. Niewiele brakowało, by Portugalki wygrały tę partię i sprawiły sporą niespodziankę. Ostatecznie podopieczne Alessandro Chiappiniego zmobilizowały się i utrzymały prowadzenie.

Dobrą zmianę dała Eva Mori, nowa rozgrywająca ŁKS-u Commercecon Łódź, dzięki czemu Słowenki ostatecznie wygrały seta do 21.

Po zmianie stron wydawało się, że przejmą już inicjatywę na dobre, ale nieźle do tej pory zagrywające Portugalki dołożyły nieco lepszą skuteczność w ataku i znów doszło do powtórki z rozrywki. Goniły wynik i doprowadziły do stanu 17:17,

Uaktywniła się Iza Mlakar, znów dobry efekt dała podwójna zmiana wykonana przez Chiappiniego, dzięki czemu jego ekipa wyszła na prowadzenie 2:0.

Tym razem Słowenki już nie odpuściły i nie popełniły tego błędu, co w pierwszym i drugim secie, nie rozluźniły się na tyle, by roztrwonić całą przewagę, a do stanu 9:1 trener Portugalek, Jose Francisco Santos, wykorzystał dwa czasy na żądanie. Ich przeciwniczki zaczęły z łatwością kończyć kolejne piłki i spotkanie zakończyło się w trzech setach.

Mecz nie porywał swoim poziomem. Obie ekipy popełniały sporo błędów własnych, miały słabe przyjęcie i akcje bywały bardzo długie, co najczęściej wcale nie wynikało z dobrej gry w obronie, ale nieporadności w ataku.

Słowenia - Portugalia 3:0 (25:21, 25:20, 25:9)

Słowenia: Grudina, Mlakar, Najdic, Scuka, Planinsec, Potokar, Janezic (libero) oraz Mikl (libero), Zatkovic, Erzen, Mori.

Portugalia: Duarte, Rodrigues V., Hurst, Rodrigues A., Kavalenka, Gomes, Resende (libero) oraz Durao.

Czy Portugalki okażą się najsłabszą drużyną w grupie B?