Mistrzostwa Europy siatkarzy: Ukraina pokonała Czechy w pierwszym meczu w "polskiej" grupie

Ukraina wygrała 3:1 z Czechami w pierwszym meczu grupy D ME siatkarzy. W dwóch setach musiała odrabiać stratę do przeciwnika.

Reprezentacja Czech mężczyzn WP SportoweFakty / Roksana Bibiela / Reprezentacja Czech mężczyzn
Spośród bywalców mistrzostw Europy, którzy są w grupie D, Czesi nie potrafili jeszcze nigdy pokonać tylko Ukrainy. Radzili sobie w kontynentalnym czempionacie przynajmniej raz z Polakami, Holendrami i Estończykami, ale nasi wschodni sąsiedzi pozostają nie do odczarowania dla tych południowych.

Na początku meczu lepiej grali Ukraińcy. Skutecznie atakował Jan Jereszczenko, nie mylili się Ołeh Płotnicki, Dmytro Terjomenko oraz Władysław Didenko. Swoje dokładał Dmytro Wiecki. Rozgrywający miał z kogo wybierać i drużyna wygrała pewnie 25:21.

W drugim secie Ukraina po raz pierwszy w meczu odrobiła stratę. W najgorszym dla niej momencie była co prawda tylko trzypunktowa, ale utrzymywała się przez większą część partii. Siatkarze z Ukrainy zdążyli przyspieszyć i odwrócić wynik na 25:19. Jurij Semeniuk miał po tej rundzie już pięć bloków na koncie. To z jego ominięciem Czesi mieli problem i między innymi dlatego atakowali ze skutecznością niższą o 16 procent.

Czesi obudzili się w trzecim secie, kiedy już każde ich potknięcie mogło skutkować przegraniem meczu. Gracze Michala Nekoli wcześnie wypracowali przewagę i tym razem potrafili ją utrzymać. Do zwycięstwa 25:19 poprowadzili ich coraz skuteczniejsi Jan Hadrava i Donovan Dzavoronok. Ważne były również bloki Olivera Sedlacka.

Czwarty set wyglądał podobnie do drugiego. Czesi potrafili objąć prowadzenie, ale ostatecznie na swoim postawiła Ukraina, wygrała 25:22 i zamknęła mecz wynikiem 3:1. Najwięcej 23 punkty zdobył Wiecki, po 15 Płotnicki oraz Jereszczenko. Wspomnieni siatkarze zaserwowali po dwa asy.

Ukraina zagra w sobotę z Holandią, a Czechy w niedzielę z Estonią.

Czechy - Ukraina 1:3 (21:25, 19:25, 25:19, 22:25)

Czechy: Dzavoronok, Patocka, Hadrava, Galabov, Zajicek, Janouch, Monik (libero), Kunc (libero) oraz Finger, P. Bartos, A. Bartos, Sobotka, Sedlacek

Ukraina: Terjomenko, Didenko, Płotnicki, Semeniuk, Wiecki, Jereszczenko, Fomin (libero) oraz Kowalczuk, Tomyn, Brova (libero)