Mistrzostwa Europy siatkarzy: Włosi wygrali z Grecją mimo falstartu

Reprezentacje Włoch i Bułgarii odniosły drugie zwycięstwa w ME siatkarzy 2019. Drużyna z Italii miała z tym większy problem. W meczu z Grecją przegrała pierwszego seta.

siatkarze reprezentacji Włoch PAP / GUILLAUME HORCAJUELO / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Włoch
Włosi zagrali z Grekami w zeszłorocznych igrzyskach śródziemnomorskich. Zwyciężyli 3:0 i być może za bardzo rozluźnili się przed kolejnym spotkaniem w ME 2019. Siatkarze z Italii mieli duże kłopoty, prawie wszyscy atakowali ze skutecznością poniżej 40 procent i przegrali pierwszego seta 17:25. To był totalny falstart.

Selekcjoner Gianlorenzo Blengini dokonał zmian, które pomogły w przejęciu kontroli nad wydarzeniami. Dłużej pograli początkowo rezerwowi Davide Candellaro oraz Simone Anzani kosztem Matteo Piano i Roberto Russo. Włosi zaczęli prezentować się lepiej i wygrali nadspodziewanie skomplikowany dla siebie mecz 3:1. W ich zespole punktował najlepiej Osmany Juantorena. Grecy zaserwowali aż osiem asów, ale nie zdobyli punktu blokiem, co nie zdarza się często.

Także Bułgaria wywalczyła drugi komplet punktów w ME 2019. W pierwszym secie drużyna znad Morza Czarnego wygrała z Rumunią na przewagi 28:26. Później jej przewaga była wyraźniejsza i mecz zakończył się wynikiem 3:0. Bułgaria zaserwowała dwa razy więcej asów, postawiła dwa razy więcej bloków, a jej liderem w ofensywie był Martin Atanasow, który zdobył 15 puntów przy 71 procentach skuteczności w ataku.

Włochy - Grecja 3:1 (17:25, 25:23, 25:19, 25:18)

Włochy: Piano, Giannelli, Juantorena, Russo, Zajcew, Antonow, Colaci (libero) oraz Candellaro, Lanza, Anzani, Nelli, Balaso (libero)

Grecja: Petreas, Filippow, Protopsaltis, Pelekoudas, Zoupani, Fragkos, Kokkinakis (libero) oraz Koumentakis, Raptis, Voulkidis, Zisis (libero)

Bułgaria - Rumunia 3:0 (28:26, 25:20, 25:20)

Bułgaria: Seganow, Atanasow, Gocew, Sokołow, Skrimow, Josifow, Salparow (libero) oraz Penczew

Rumunia: Lica, Bala, Spinu, Bartha, Aciobanitei, Mihalcea, Cristudor (libero), Kantor (libero) oraz Matei, Gheorghita, Suson, Balean, Olteanu