PlusLiga: historyczna wygrana Cerradu Enei Czarnych Radom. Jastrzębski Węgiel w szoku

Cerrad Enea Czarni Radom dostali skrzydeł. Drużyna z Mazowsza wygrała 3:0 na wyjeździe z Jastrzębskim Węglem. Czekali na zwycięstwo w tym miejscu od lat.

siatkarze Cerradu Enei Czarnych Radom Newspix / Aleksandra Krzemińska / Na zdjęciu: siatkarze Cerradu Enei Czarnych Radom
Za Jastrzębskim Węglem były dwie porażki, a za jego przeciwnikiem dwa zwycięstwa. Nie zmieniało to faktu, że gospodarze byli faworytami, ale powinno zwiększać ich czujność przed starciem z Cerradem Eneą Czarnymi Radom. Przyjezdni swoją ostatnią wygraną z VERVĄ Warszawą Orlenem Paliwami pokazali, że potrafią zamieszać w czołówce PlusLigi.

Pierwszy set potwierdził, że Czarni przyjechali do Jastrzębia-Zdroju uskrzydleni swoimi ostatnimi wynikami, a okres wstydliwych porażek został przez nich zamknięty. Podopieczni Roberta Prygla nie pękali i w wyrównanej walce wywierali presję na jastrzębianach.

Pod presją zdarzały się pomyłki. W ważnym momencie pierwszego seta Lukas Kampa popełnił błąd podwójnego odbicia i w ten sposób Czarni zdobyli piłkę setową. Wykorzystał ją w kontrataku Karol Butryn i zdobył punkt na 25:23. W drugiej partii wynik był jeszcze dłużej zagadką. To radomianie ponownie postawili na swoim i zwyciężyli na przewagi 28:26.

Było 2:0 w setach dla Cerradu Enei Czarnych, a to oznaczało, że po raz pierwszy od lutego 2014 roku zapunktowali w Jastrzębiu-Zdroju. Stali przed jeszcze poważniejszym wyzwaniem. Mogli wygrać w hali zespołu z Górnego Śląska po ośmiu porażkach z rzędu w tym miejscu. Sytuacja zrobiła się interesująca, a Jastrzębski Węgiel znalazł się pod ścianą.

Trzecia partia rozpoczęła się od prowadzenia 6:1 Jastrzębskiego Węgla, co mogło być sygnałem, że właśnie rozpoczyna się pościg medalisty mistrzostw Polski. Nic bardziej mylnego. Ospali gospodarze dali się szybko dopaść, a później zniechęceni przegrali seta 19:25. Komplet punktów ruszył w drogę do Radomia po widowiskowym zwycięstwie Czarnych.

Liderem radomian był Karol Butryn, który zdobył 18 punktów. Atakował ze skutecznością 43 procent i robił krzywdę swoimi atomowymi zagrywkami. Do kompletu dorzucił "oczko" blokiem.

Jastrzębski Węgiel - Cerrad Enea Czarni Radom 0:3 (23:25, 26:28, 19:25)

JW: Kampa, Fornal, Fromm, Vigrass, Gladyr, Konarski, Popiwczak (libero) oraz Depowski, Bucki

Czarni: Kędzierski, Sander, Włodarczyk, Ostrowski, Pajenk, Butryn, Ruciak (libero) oraz Protopsaltis, Firszt, Filip, Masłowski (libero)

2 Projekt Warszawa 59 24 21 3 65:24
3 PGE GiEK Skra Bełchatów 50 24 17 7 58:32
4 Jastrzębski Węgiel 48 24 17 7 54:34
5 Trefl Gdańsk 41 25 13 12 52:44
6 GKS Katowice 35 24 11 13 50:54