Młode Polki na razie idą jak burza, ale w środę czeka je mecz na szczycie. Czy udźwigną presję faworytek?

Polki bez straty seta pokonały reprezentacje Bośni i Hercegowiny oraz Słowacji podczas trwających mistrzostw Europy U19. W środę czeka je starcie z niepokonanymi do tej pory Białorusinkami, które może przesądzić o losach pierwszego miejsca w grupie.

Piotr Woźniak
Martyna Łazowska PAP / Grzegorz Michałowski / Na zdjęciu: Martyna Łazowska
Polki swoje mecze grupowe rozgrywają w Zenicy, 70-tysięcznym mieście o industrialnej zabudowie, położonego nad rzeką Bośnią. Swoje zmagania podczas mistrzostw Europy młode biało-czerwone rozpoczęły od meczu z gospodyniami. Spotkanie trwało godzinkę "z prysznicem", choć ten pewnie nie był zalecany przez obowiązujące obostrzenia sanitarne. Nie zmienia to jednak faktu, że podopieczne Wiesława Popika w żadnym z setów nie pozwoliły Bośniaczkom na przekroczenie bariery 12 punktów.

-  Na mistrzostwach zabrakło reprezentacji Włoch, która triumfowała dwa lata temu. Myślę, że można powiedzieć, iż to Polska jest jednym z faworytów do złotego medalu - twierdził po tym spotkaniu Armin Bukvić, asystent trenera Bośni i Hercegowiny.

Nieco większym testem dla polskiej kadry U19 był niedzielny pojedynek z reprezentacją Słowacji. Decydujący dla losów spotkania okazał się pierwszy set, w którym biało-czerwone po raz pierwszy musiały radzić sobie z utrzymaniem nerwów na wodzy. Na wyróżnienie zasłużyła w tym meczu Martyna Czyrniańska, przyjmująca naszej drużyny punktowała aż 21 razy i była liderką zespołu.

Po dwóch dniach przerwy Polki wrócą do rywalizacji, by zmierzyć się z drugą niepokonaną drużyną w swojej grupie, którą są Białorusinki. To spotkanie może przesądzić o tym, który z tych zespołów znajdzie się w lepszej pozycji wyjściowej przed półfinałami. Fazę grupową podopieczne Wiesława Popika zakończą meczem z Serbkami.

Mecze decydujące o podziale medali odbędą się w Bośni i Hercegowinie, natomiast ostatnie spotkania o lokaty 5-8 rozegrane zostaną w chorwackim Osijeku.