Siatkówka. Tauron Liga. Bolesny powrót Pałacu. Wygrana Budowlanych bez straty seta

Na pewno nie tak powrót do rywalizacji wyobrażały sobie Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz. Podopieczne Piotra Mateli nie wygrały nawet seta z Grot Budowlanymi Łódź (0:3).
Patryk Głowacki
siatkarki Grot Budowlanych Łódź, pierwsza z prawej Julia Nowicka (z numerem 2) WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: siatkarki Grot Budowlanych Łódź, pierwsza z prawej Julia Nowicka (z numerem 2)

Dla Polskie Przetwory Pałacu Bydgoszcz mecz z Grot Budowlani Łódź był powrotem na parkiet po długiej przerwie spowodowanej wykryciem u zawodniczek koronawirusa. Podopieczne Błażeja Krzyształowicza przyjechały z kolei do Bydgoszczy podtrzymać serię czterech zwycięstw z rzędu, które zamazały falstart w wykonaniu drużyny.

Na starcie meczu obie strony sięgnęły po inne elementy. Przyjezdne głównie grały atakiem, natomiast Pałac skutecznie blokował. Szybko set przerodził się w serię dość długich akcji, gdzie zmyślne zagranie przeplatano niedokładnościami. W takiej rywalizacji lepiej radziły sobie łodzianki, budując prowadzenie. Gospodynie starały się jeszcze zatrzymać przeciwnika "czapami", ale na niewiele się to zdało.

Budowlani szli za ciosem, wcześnie osiągając prowadzenie w drugiej partii. Rywalki nie chciały jednak utracić kontaktu, grając na kontrach oraz wygrywając sytuacje stykowe. Chwilę później zawodniczki z Łodzi ponownie przejęły inicjatywę, przekonując Piotra Matelę do wzięcia przerwy. Ruch zdał egzamin, gdyż po chwili na tablicy znów widniał remis. Od tego momentu obie ekipy prowadziły wyrównaną walkę, w której jednak wciąż przewagę miały łodzianki, co potwierdziły w samej końcówce.

Kolejna część meczu ponownie zaczęła się od skutecznej postawy Budowlanych. Mimo pojedynczych błędów siatkarki z Łodzi bez większych problemów skonstruowały pokaźną zaliczkę. Jedynym punktem zaczepienia był dla Pałacu blok, lecz pojawiał się on za rzadko, by mógł zmienić obraz meczu. Ponadto gospodynie nie wystrzegały się prostych błędów, dlatego dość szybko pojedynek dobiegł końca.

Co rzuciło się w oczy, to bardzo słabe statystyki "Pałacanek" w ataku, które drużynowo wyniosły jedynie 25 procent skuteczności i 13 procent efektywności (Budowlani odpowiednio 42 i 25 procent). Ponadto gospodynie dużo gorzej radziły sobie na zagrywce, popełniając więcej błędów (9 do 8), nie mając na dodatek asa serwisowego (przy 3 u rywalek). Tym samym wygrana w bloku 9 do 5 nie miała już wielkiego znaczenia.

Polskie Przetwory Pałac Bydgoszcz - Grot Budowlani Łódź 0:3 (17:25, 20:25, 17:25)

Pałac: Dascalu, Różyńska, Bidias, Mazurek, Hawryła, Żurowska, Jagła (libero) oraz Mucha, Michalewicz, Lijewska, Ziółkowska, Reszelewska (libero)

Budowlani: Nowicka, Lisiak, Fedusio, Jones-Perry, Moskwa, Górecka, Stenzel (libero) oraz Damaske

MVP: Zuzanna Górecka