Siatkówka. Polacy za granicą: Ernastowicz w drużynie lidera, bratobójcze pojedynki i koniec Krzyśka w Korei

W ostatnich dniach powody do zadowolenia miał Marcin Ernastowicz. Jego drużyna wygrała dwa mecze, dzięki czemu obecnie zajmuje pierwsze miejsce w lidze niemieckiej.

Patryk Głowacki
piłka do siatkówki WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: piłka do siatkówki
Cykl "Polacy za granicą" ma na celu przegląd występów zawodników na co dzień broniących barw drużyn z nieco mniej popularnych rozgrywek. Statystyki graczy pochodzą z oficjalnych stron lig. Prezentowane są występy siatkarzy, którzy w miniony weekend rozegrali swoje mecze.

***

Dotychczasowo jedną z najważniejszych postaci zestawienia był Bartosz Krzysiek. Niedawno pojawiła się jednak zaskakująca informacja o tym, że Deajeon Samsung Fire&Marine Insurance Bluefangs zrezygnowało z usług Polaka. Na razie nie wiadomo, gdzie zawodnik postanowi kontynuować karierę.

Dobry weekend ma za sobą Marcin Ernastowicz. Jego drużyna wygrała dwa spotkania, dzięki czemu zajmuje pierwsze miejsce w swojej lidze. Przyjmujący w jakimś stopniu dołożył cegiełkę do sukcesów, gdyż siatkarz wziął udział w jednym starciu, zaczynając je jednak w kwadracie dla rezerwowych.

Kolejny bardzo dobry mecz w barwach SG UVC Weberzeile Ried/Innkreis rozegrał Tomasz Rutecki. Atakujący zanotował w meczu 65 procent skuteczności w ataku. Na drugim biegunie znaleźli się Jakub Rybicki oraz Miłosz Hebda. Ten pierwszy zaprezentował się źle, a jego Lindemans Aalst przegrało 0:3. Drużyna Hebdy wygrała wprawdzie 3:2, lecz Polak tylko na chwilę pojawiał się na boisku.

Przegląd występów:

Liga niemiecka:

Adam Kowalski, libero (Berlin Recycling Volleys) - 4 rozegrane sety
statystyki:
przyjęcie: 80 proc poz, 60 proc. per. (5 prób)

Wynik meczu: BRV wygrało 3:1

Adam Kowalski, libero (Berlin Recycling Volleys) - 3 rozegrane sety
statystyki:
przyjęcie: 1 błąd w jednej próbie

Wynik meczu: BRV wygrało 3:0

Marcin Ernastowicz, przyjmujący (SWD powervolleys Duren) - 4 rozegrane sety, 7 punktów
statystyki:
przyjęcie: 91 proc. poz., 9 proc. per. (11 prób), atak: 36 proc. skuteczności (5/14) i 7 proc. efektywności, zagrywka: 2 błędy/1 as (13 prób), 1 blok

Wynik meczu: SWD wygrało 3:1

Marcin Ernastowicz, przyjmujący (SWD powervolleys Duren) - nie wystąpił w spotkaniu.

Kamil Ratajczak, libero (Netzhoppers KW-Bestensee) - 4 rozegrane sety
statystyki:
przyjęcie: 47 proc. poz., 12 proc. per., 4 błędy (17 prób)

Wynik meczu: Netzhoppers przegrało 1:3

Liga belgijska:

Jakub Rybicki, przyjmujący (Lindemans Aalst) - 3 rozegrane sety, 8 punktów
statystyki:
przyjęcie: 50 proc. poz., 30 proc. per. (30 prób), atak: 25 proc. skuteczności (6/24) i 4 proc. efektywności, zagrywka: 2 błędy (8 prób), 2 bloki

Wynik meczu: Lindemans przegrało 0:3

Liga słoweńska:

Miłosz Hebda, przyjmujący (Calcit Volley) - wszedł na krótkie zmiany w 3 setach.

statystyki:
przyjęcie: 39 proc. poz. i 17 proc. per., 1 błąd (23 prób)

Wynik meczu: VK wygrało 3:2

Sebastian Matula, rozgrywający (VK Ostrava) - 3 rozegrane sety, 4 punkty
statystyki:
zagrywka: 3 błędy/2 asy (11 prób), 2 bloki

Damian Sobczak, libero (VK Ostrava) - 3 rozegrane sety
statystyki:
przyjęcie: 7 proc. poz. i 0 proc. per., 3 błędy (15 prób)

Wynik meczu: VK wygrało 3:0

Maciej Krysiak, przyjmujący
(Black Volley Beskydy) - 5 rozegranych setów, 16 punkty
statystyki:
przyjęcie: 52 proc. poz., 19 proc. per. (21 prób), atak: 40 proc. skuteczności (14/35) i 9 proc. efektywności, zagrywka: 1 błąd/1 as (16 prób), 1 blok

Wynik meczu: Black Volley przegrało 2:3

Łukasz Wiese, przyjmujący (VK CEZ Karlovarsko) - 3 rozegrane sety, 13 punktów
statystyki:
przyjęcie: 30 proc. poz., 30 proc. per. (10 próby), atak: 75 proc. skuteczności (9/12) i 67 proc. efektywności, zagrywka: 1 błąd/3 asy (19 prób), 1 blok

Wynik meczu: Karlovarsko wygrało 3:1

Łukasz Wiese, przyjmujący (VK CEZ Karlovarsko) - 2 rozegrane sety, 4 punkty
statystyki:
przyjęcie: 22 proc. poz., 11 proc. per. (9 prób), atak: 27 proc. skuteczności (3/11) i 9 proc. efektywności, zagrywka: 2 błędy/1 as (8 prób)

Wynik meczu: Karlovarsko przegrało 0:3

Liga austriacka:

Tomasz Rutecki, atakujący (SG UVC Weberzeile Ried/Innkreis) - 3 rozegrane sety, 18 punktów
statystyki:
atak: 65 proc. skuteczności (17/26) i 58 proc. efektywności, zagrywka: 8 prób, 1 blok

Michał Szydłowski, libero (SG UVC Weberzeile Ried/Innkreis) - 3 rozegrane sety
statystyki:
przyjęcie: 70 proc. poz. i 70 proc. per., 1 błąd (10 prób)

Wynik meczu: SG UVC wygrało 3:0

Alan Wasilewski, środkowy (VCA Amstetten NO) - 1 rozegrany set
statystyki:
zagrywka: 1 próba

Wynik meczu: VCA przegrało 1:3

Maciej Borris, środkowy (Union Raiffeisen Waldviertel) - 4 rozegrane sety, 7 punktów
statystyki:
atak: 33 proc. skuteczności (3/9) i 9 proc. efektywności, zagrywka: 4 błędy (13 prób), 4 bloki

Wynik meczu: Union przegrało 1:3

Lista szwajcarska:

Jakub Urbanowicz, przyjmujący (Chenois Geneve Volleyball) - 4 rozegrane sety, 25 punktów
statystyki:
przyjęcie: 60 proc. poz., 40 proc. per. (20 prób), atak: 59 proc. skuteczności (19/32) i 47 proc. efektywności, zagrywka: 4 błędy/4 asy (18 prób), 2 bloki

Wynik meczu: Chenois wygrało 3:1

Jakub Urbanowicz, przyjmujący (Chenois Geneve Volleyball) - 4 rozegrane sety, 11 punktów
statystyki:
przyjęcie: 45 proc. poz., 9 proc. per. (22 próby), atak: 36 proc. skuteczności (9/25) i 8 proc. efektywności, zagrywka: 1 błąd/1 as (17 prób), 1 blok

Ernest Plizga, przyjmujący (Biogas Volley Nafels) - nie wystąpił w spotkaniu

Damian Hudzik, środkowy
(Biogas Volley Nafels) - 3 rozegrane sety, 8 punktów
statystyki:
atak: 50 proc. skuteczności i efektywności (4/8), zagrywka: 1 błąd/1 as (10 prób), 3 bloki

Patryk Napiórkowski, atakujący (Biogas Volley Nafels) - zaliczył dwie krótkie zmiany w 2 setach

Wynik meczu: Biogas wygrał 3:0

Ernest Plizga, przyjmujący (Biogas Volley Nafels) - 2 rozegrane sety, 4 punkty
statystyki:
przyjęcie: 40 proc. poz., 13 proc. per. (15 próby), atak: 50 proc. skuteczności (4/8) i 25 proc. efektywności, zagrywka: 4 próby

(Biogas Volley Nafels) - 4 rozegrane sety, 15 punktów
statystyki:
atak: 67 proc. skuteczności (8/12) i 50 proc. efektywności, zagrywka: 3 asy (19 prób), 4 bloki

Patryk Napiórkowski, atakujący (Biogas Volley Nafels) - zaliczył występy w 4 setach
statystyki:
atak: 50 proc. skuteczności i efektywności (1/2), zagrywka: 1 błąd (2 próby), 4 bloki

Wynik meczu: Biogas przegrał 1:3

Jakub Radomski, przyjmujący (Traktor Basel 1) - wystąpił w jednym z dwóch rozegranych przez Traktor spotkań. Statystyki nie wyglądają jednak na autentyczne.

Wyniki meczów: Traktor dwukrotnie przegrał 0:3