KokpitKibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Mistrz olimpijski z Montrealu krytycznie o Vitalu Heynenie. Wypomniał powołanie jednego zawodnika

Reprezentacja Polski, prowadzona przez Vitala Heynena, miała powtórzyć osiągnięcie ekipy Huberta Wagnera z Montrealu. Biało-Czerwoni odpadli jednak w ćwierćfinale. Krytycznie działania szkoleniowca w rozmowie z polsatsport.pl ocenił Edward Skorek.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Vital Heynen WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski / Na zdjęciu: Vital Heynen
- Wszyscy oczekiwaliśmy lepszego rezultatu niż dotarcie drużyny do ćwierćfinału. Każdy oczekiwał medalu. Nie mówię, że złotego, ale na pewno medalu. Mamy klęskę urodzaju w sensie wyboru zawodników. Zaplecze jest bogate i każdy, kto śledził wydarzenia w siatkówce, mógł stawiać wniosek, że ta ekipa ma szansę na podium - powiedział Edward Skorek, legenda polskiej siatkówki i kapitan słynnej ekipy Huberta Wagnera, która na igrzyskach olimpijskich w Montrealu stanęła na najwyższym stopniu podium.

Zdaniem byłego atakującego polskiej kadry, spory wpływ na brak wyniku Biało-Czerwonych miały błędne decyzje Vitala Heynena. Belg na długo przed igrzyskami deklarował, że pewniakiem do gry w Tokio jest Michał Kubiak. Kapitan polskiej kadry pojawił się w Japonii, jednak problemy zdrowotne sprawiły, że na boisku pojawiał się sporadycznie. Doświadczony przyjmujący zapisał się raczej w pamięci kibiców ironicznymi wypowiedziami w rozmowach z dziennikarzami niż sportowymi wyczynami podczas olimpijskiego turnieju.

- Nie wiemy, czy Kubiak nabawił się kontuzji w okresie przygotowawczym, czy borykał się z nią od dłuższego czasu, ale Heynen stawiając twardo na niego, nagle stracił najważniejszego zawodnika. Nie miał nikogo w odwodzie, bo wcześniej wyeliminował z kadry tych, którzy mogliby Kubiaka zastąpić - przyznał w rozmowie z polsatsport.pl Edward Skorek. - Heynen nie tylko wyeliminował kilku zawodników po drodze, ale i nie szukał w trakcie igrzysk. Nastąpiło u niego takie zablokowanie na dokonywanie zmian.

ZOBACZ WIDEO: Patryk Dobek zdobył brązowy medal w Tokio. Po powrocie do kraju zdradził kulisy biegu finałowego

Legendarny polski siatkarz unika jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o przyszłość Vitala Heynena. Belg posiada ważny kontrakt do zakończenia mistrzostw Europy, które zostaną rozegrane za kilka tygodni. Po nich selekcjoner i władze PZPS powinny usiąść do rozmów.

- Jestem daleki od osądzania trenera. To trzeba być na miejscu, znać grupę. Mając taką wiedzę, można wysuwać wniosek, że Heynena trzeba zwolnić. Na razie ograniczyłbym się do stwierdzenia, że Heynen nie odegrał na igrzyskach pozytywnej roli - powiedział były atakujący reprezentacji Polski.

Czytaj także:
Reprezentacja Brazylii w rozsypce? Niepewna przyszłość wielkich gwiazd
Tokio 2020. Kolejny siatkarz skomentował katastrofę olimpijską. Przy okazji wbił szpilę hejterom

Czy Vital Heynen podjął dobrą decyzję, powołując na igrzyska olimpijskie Michała Kubiaka?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (17)
 • Cezary Majcherczyk Zgłoś komentarz
  Trener Heynen popełnił wszystkie możliwe błędy jako selekcjoner niwecząc - możliwie że ostatnią okazję na olimpijskie złoto dla Polski - podstawowym błędem była selekcja
  Czytaj całość
  zawodników; dobrał kadrę tak aby Pan Kubiak i Drzyzga ( w tym przypadku chciał mieć poparcie ze strony medialnej co niestety mu się udało ) nie mieli żadnej konkurencji; w trakcie igrzysk też zamroził Semeniuka i Łomacza chociaż była to Jego ostatnia deska ratunku; nie zabranie na tego typu turniej szczególnie B.Bednorza to był siatkarski kryminał; nie ma co się dziwić nepotyzmowi i kumoterstwu w tej reprezentacji bo przecież jest to przedłużenie stosunków panujących w związku i przestrzeni publicznej; gdyby nie b. dobra gra W. Leona mecz z Francją przegralibyśmy z kretesem w trzech setach; podsumowując trener do zmiany w trybie natychmiastowym; tylko nie zatrudniać Atanasiego bo w podobny sposób źle prowadził kadrę przed i w trakcie igrzysk w Londynie. Myślę że dobre rozwiązanie to trener Michał Winiarski ( bo Gribić jest nieosiągalny w tym momencie ), prezes związku - Sebastian Świderski.
  • Johnny Thomas Zgłoś komentarz
   Kadrę trzeba zbudować od podstaw, zaczynając od trenera. Na dziś pewniakami do występów w koszulce z orzełkiem są tylko Kurek i Leon.
   • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
    W Tokio polscy siatkarze nie mieli: skutecznej zagrywki, kończącego ataku, dobrego przyjęcia, dobrego i zaskakującego przeciwników rozegrania, dobrej gry w obronie. Czyli praktycznie
    Czytaj całość
    zawiodły wszystkie elementy siatkarskiego rzemiosła które brane są pod uwagę przy ocenie zespołu. CO W TAKIM RAZIE MIELI ? Co udało się wypracować przez te długie tygodnie przygotowań ?
    • Katon el Gordo Zgłoś komentarz
     Interesuje mnie taka sprawa. W trakcie rozgrywek Ligi Narodów oraz w fazie grupowej turnieju olimpijskiego panowie Dembowski i Panas kilkakrotnie mówili, że: POLSKA JEST W STANIE WYSTAWIĆ
     Czytaj całość
     DWIE A NAWET TRZY RÓWNORZĘDNE SZÓSTKI MOGĄCE WALCZYĆ O OLIMPIJSKI MEDAL W TOKIO. Na jakiej podstawie wygłaszane były te opinie ? Na podstawie jakiegoś wyimaginowanego, nieistniejącego rankingu indywidualnych siatkarskich umiejętności ? Takie opinie to przysłowiowe „rzucanie słów na wiatr” i „pompowanie balonika”. Życie pokazało, że w polskiej drużynie nie było zawodników mogących rozstrzygać losy meczów czy przechylać szalę zwycięstwa na naszą korzyść w krytycznych momentach. Być może faktycznie jest tak, że gdyby udało się opracować INDYWIDUALNY WSPÓŁCZYNNIK UMIEJĘTNOŚCI SIATKARZA to sumę takiego współczynnika dla 18 zawodników (czyli wspomnianych trzech „szóstek”) mielibyśmy najwyższą na świecie. Ale życie pokazało, że na boisku ŚREDNIE nie grają. Wystarczy jedna ale dobra szóstka. A poza tym jaki byłby ten teoretyczny INDYWIDUALNY WSPÓŁCZYNNIK dla Michała Kubiaka, który w Tokio był kontuzjowany (i bez formy).
     • nowitzki Zgłoś komentarz
      Lista nieobecnych w Tokio jest długa. To nie tylko Bednorz, ale również Fornal, Kwolek a na środku Huber i Kłos. Nasi środkowi grali tragicznie. Moim zdaniem do Tokio pojechał nasz B-team
      Czytaj całość
      wzmocniony Kurkiem i Leonem.
      • panda25 Zgłoś komentarz
       @Ave Silessia: Trudno nie zgodzić się ze Skorkiem, jednak w zupełnie innych kwestiach. Skorek nic nie mówił o pyszałkowatości Kubiaka, ani też nie oceniał tak krytycznie Drzyzgi.
       Czytaj całość
       Istota wypowiedzi naszego mistrza olimpijskiego z Montrealu tkwi w zdaniu: "Heynen nie tylko wyeliminował kilku zawodników po drodze, ale i nie szukał w trakcie igrzysk. Nastąpiło u niego takie zablokowanie na dokonywanie zmian". Belg odniósł niewątpliwe sukcesy z reprezentacją Polski. Jednak trener odpowiadać nie tylko za sukcesy, ale także powinien odpowiadać za porażki. Współodpowiadać. A przeczytałem wiele różnych wypowiedzi Heynena i nie odnalazłem takiej analizy, oświadczenia, co źle zrobił, co z perspektywy czasu by zmienił. Odnalazłem natomiast jakieś dziwne stwierdzenia. 1) w jednym miejscu przeczytałem, że "Michał Kubiak, nasz najważniejszy gracz, w meczu z Iranem odniósł kontuzję". Hm, dziwne, bo ja Kubiaka w tym meczu nie widziałem. Może w trakcie rozgrzewki? (wystarczy spojrzeć na protokoły). Ale nie to jest aż tak ważne, tylko wybór zawodników na wyjazd do Japonii. Wybór trudny, bo można było zabrać niewielką liczbę, ale tak miał każdy. I naprawdę pojawia się pytanie, czy te wybory były słuszne? 2) Heynen uznał, że "rozgrywający i libero to pozycje, na których nie powinno się mieszać" To ciekawe, bo Tillie nie miał problemu ze zmianą rozgrywającego, zresztą w trakcie meczu z nami?! I nie chodzi o totalną krytykę Fabiana (myślę, że był potencjalnie najlepszym pierwszym wyborem, tym bardziej wobec kontuzji Janusza). Jednak pojawia się jedno WIELKIE pytanie - po co pojechał Grześ na igrzyska?! Były próby rotowania na pozycji przyjmującego, ale czy to wszystko? Ten sam trener Francuzów (w następnym ich meczu) był informowany przez sędziego, że wykorzystał limit zmian! 3) I trzecia rzecz. Nieciekawe wiadomości płyną w sprawie udziału Polaków na ME. Rozumiem niepokój Heynena, że po porażce na IO ciężko będzie się pozbierać. Ale od kogo, jak nie od trenera należałoby oczekiwać sygnału działań, zmian, ich kierunków - po to by było jak najlepiej? Nie, wcale nie uważam, by zmieniać teraz trenera. Uważam jednak, że trener nie sprostał swojej roli (co próbowałem też opisać).
       • lukaszmi2 Zgłoś komentarz
        W końcu ktoś to powiedział! Oprócz kibiców na forum oczywiście ;)
        • Arkadiusz Mochocki Zgłoś komentarz
         Podobny charakter do Kubiaka, ma Kwolek, i nie został powołany, nawet do LN. Na IO faktycznie było widać blokadę, do zmian. Graliśmy nietypowo, praktycznie 1 szóstką.
         • Ave Silessia Zgłoś komentarz
          Trudno się z Panem Skorkiem nie zgodzić . Kubiak to pyszałek, bez formy . Drugim do odstrzału jest "wystawiacz " grający na pozycji rozgrywającego - niejaki Drzyzga .
          Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
          ×
          Sport na ×