Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Skoki

Ryszard Czarnecki: Mam wrażenie, że to ja byłem zwierzyną łowną

- Grzechów ciężkich nie było. Jeżeli kogoś czymś uraziłem, przepraszam. Mam jednak wrażenie, że to ja byłem zwierzyną łowną - mówi Ryszard Czarnecki o czterech latach w roli wiceprezesa PZPS.

Grzegorz Wojnarowski
Grzegorz Wojnarowski
Ryszard Czarnecki PAP / Piotr Nowak / Na zdjęciu: Ryszard Czarnecki
Grzegorz Wojnarowski, WP SportowFakty: Kiedy podjął pan decyzję o rezygnacji z kandydowania na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej?

Ryszard Czarnecki, eurodeputowany PiS, były wiceprezes PZPS: Jeszcze w niedzielę wieczorem wygłaszałem przemówienie do moich zwolenników. Potem miałem krótką noc, przemyślałem wszystkie "za" i "przeciw". I zdecydowałem. Myślę, że to dla polskiej siatkówki dobra decyzja. Czy dobra dla mnie? Życie pokaże.

Ktoś panu pomógł w podjęciu tej decyzji?

Nie. Wysłuchałem różnych głosów, jednak nie było tak, że po rozmowie z kimś uznałem, że nie będę kandydował. Takie decyzje podejmuje się samemu. Nie ukrywam, że nie było to dla mnie łatwe. Dostałem wiele sms-ów z jednej strony ze słowami szacunku, że dla dobra siatkówki zrezygnowałem, a z drugiej z wyrazami zdziwienia z powodu mojej rezygnacji.

Powiedział pan, że wycofał się "dla dobra polskiej siatkówki". Uznał pan zatem, że dla dobra polskiej siatkówki lepiej będzie, jeśli prezesem PZPS zostanie Sebastian Świderski?

Bardzo dobrze oceniam kampanię wyborczą, gdy chodzi o nasze relacje z Sebastianem. Żaden z nas nie atakował drugiego, rozmawialiśmy merytorycznie. O naszych wyborach dużo się mówiło. Wiem doskonale, że również dlatego, że jeden z kandydatów - konkretnie Pana rozmówca - był nie tylko działaczem siatkarskim, ale też politykiem. Z tego powodu szereg mediów, które nie piszą o sporcie, interesowało się tymi wyborami. Co prawda część tekstów, które powstało na tę okoliczność, były skandalizujące, jednak summa summarum uważam, że to było dobre dla siatkówki, ponieważ pokazało naszym sponsorom, kibicom, mediom potęgę dyscypliny, którą wszystkie media się interesują, a wyborami w PZPS nawet dużo więcej niż w PZPN.
Kampania bywała bardzo brudna, często była nie fair, nie zawsze dla mnie sympatyczna, ale mimo wszystko bardzo ważna z powodu promocji dyscypliny.

Czemu zrezygnowałem? Uznałem, że konfrontacja, do której doszłoby na wyborczej sali, wykopałaby głębokie rowy w środowisku, które później trudno byłoby zasypać. Uważam, że w glosowaniu szanse na zwycięstwo z Sebastianem były 50 na 50. Jestem jednak zdania, że w tym momencie trzeba było pokazać się jako drużyna. Dlatego schowałem swoje ambicje. Myślę, że odbiór tego, co zrobiłem, wśród kibiców i sponsorów będzie pozytywny. A jaki będzie w mediach to już państwo zdecydujecie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: kapitalny gol w wykonaniu kobiety! Bramkarka nie mogła nic zrobić

Bał się pan, że w czasie wyborów zrobiłoby się gorąco?

Na początku było siedmiu kandydatów, z których mnie popierało początkowo trzech, z kolei urzędujący prezes miał przekazać swoje głosy Sebastianowi. To wygenerowałoby na sali bardzo duże emocje i atmosferę konfrontacji. Doszedłem do wniosku, że ta konfrontacja nie będzie służyła siatkówce, zwłaszcza że przed nami kolosalne wyzwania, jak na przykład mistrzostwo świata kobiet w Polsce w przyszłym roku. Żeby im podołać, trzeba jedności.

Podkreślił pan, że walka o zwycięstwo między panem a Sebastianem Świderskim była elegancka. Jednak już na linii Ryszard Czarnecki - Jacek Kasprzyk elegancko nie było.

Nie zgadzam się z panem, że to było na linii Czarnecki - Kasprzyk. To ówczesny prezes atakował mnie. Ja jego ani razu. Powiem tak: kilka razy żegnałem się ze stanowiskami. Nie jest to po ludzku łatwe, ale trzeba to umieć. Odnoszę wrażenie, że Jacek bardzo chciałby dalej być prezesem. Jego ataki na mnie były bardzo źle odbierane w naszym środowisku, także wśród jego zwolenników, osób o których wiedziałem, że na mnie nie zagłosują.

Kasprzyk stwierdził na przykład, że oszukał go pan, zapewniając, że jeśli PZPS przedstawi pańską kandydaturę do władz Polskiego Komitetu Olimpijskiego, stanowisko szefa siatkarskiego związku nie będzie pana interesowało. A kiedy pana o to zapytał, miał pan odpowiedzieć: "to jest polityka".

Bajkopisarstwo. Czytałem też, że miałem powiedzieć, że go zniszczę. To nie mój styl, nie mój język, nie moja semantyka.

Z kolei Sebastianowi Świderskiemu kilka tygodni przed wyborami powiedział pan ponoć, że zderzy się z górą lodową.

Takie słowa rzeczywiście padły, ale nie ja je wypowiedziałem. I było to ze dwa miesiące temu. Chodzi o bardzo znaną osobę, której nazwiska nie wymienię, ale to nie ja. Przypisywanie mi tego jest świństwem. Kiedy Sebastian mi o tym powiedział, powiedziałem, że to niedopuszczalne.

Jakie ma pan stosunki z nowym prezesem PZPS?

Będę lojalnie Sebastiana wspierał i trzymał za niego kciuki. Mam nadzieję, że wniesie do związku nową jakość.

Ma pan sobie coś do zarzucenia po kilku latach w roli wiceprezesa?

Grzechów ciężkich nie było. Zresztą to nie jest spowiedź, więc tych lżejszych nie będę wymieniał. Jeżeli kogoś uraziłem, to przepraszam. Mam jednak wrażenie, że to ja byłem zwierzyną łowną.

Wciąż będziemy pana widzieć na meczach pierwszej czy drugiej ligi siatkówki, albo na spotkaniach drużyn młodzieżowych?

Tak. PlusLiga, Tauron Liga i Tauron 1. Liga są pasjonujące, jednak akumulatory ładuje się oglądając rozgrywki niższych klas, szkolne, młodzieżowe. Tam emocje i atmosfera są nie do podrobienia.

Czytaj także:
Reprezentanci Polski dali znać, kogo chcą jako nowego trenera
Prowadziła finał mistrzostw Europy i Ligi Mistrzyń. Znakomita polska sędzia potrzebuje pomocy

Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (59)
 • wanow Zgłoś komentarz
  Na jednym z GP w Warszawie podszedł do naszej grupy kibiców żużla z Tarnowa i powiedział że mozemy sobie zrobic zdjecie z nim .Krzyknąłem do niego Paszoł won.
  • Wawa1 Zgłoś komentarz
   WP jak i Polsat - niby neutralne a wchodzą Pisiakom w d.. że aż miło. I tacy najgorsi.
   • Wawa1 Zgłoś komentarz
    Czy zna ktoś większą mende?
    • steffen Zgłoś komentarz
     Nie chce mi się nawet tego czytać.
     • WLA-ZŁY Zgłoś komentarz
      Rysio nie będzie sie woził, za to inni starzy kumple tak, nawet ci z zarzutami o łapówkarstwo
      • Lakos Zgłoś komentarz
       Biedny Łysio........................Jak go atakowali biedaczka. Nie zauważył tylko ,że swoim zachowaniem w turystyce za pieniądze PZPS/ a pamiętam ,że mial działać
       Czytaj całość
       społecznie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!/zrobił sobie prywatne biuro podróży kolejny raz sie ośmiesza. Mam nadzieje ,że Świderski delikatnie i z klasą go pożegna z tej społecznej działalności. ,A sam Łysio wróci oglądać mecze szkolne - jak sam powiedział tam najwiecej emocji
       • Leon Zgłoś komentarz
        No i Rysio nie będzie się woził za kasę PZPS. Ale spokojnie ; na pewno znajdzie sobie " metę" gdzie złapie kilometrówki . Najważniejsze ,że (przynajmniej na razie) nic nie
        Czytaj całość
        spier....li w siatkówce. A jaki z niego dżentelmen ,to potwierdził ex prezes . Dno i wodorosty nad głową. A sam wywiad robiony z d...y Rysia . Czy tam jest miejsce dziennikarza SF ???
        • Jan Wasilewski Zgłoś komentarz
         Rysiu współczujemy ci jak śmieli cię nie dopuścić do tego koryta wiedząc ze w UE dzięki kabrioletowi skończyły ci się wszystkie możliwości czerpania z koryta. I co ty teraz
         Czytaj całość
         zrobisz? Może kolesie z pisu załatwią chociaz jakieś przytulne krzesełko w radzie nadzorczej jakiejś państwowej spółki?
         • Alaska Zgłoś komentarz
          A może "redaktor" zrobi stan konta Winien - Ma, i poda saldo ile Richard "załatwił" dla związku, i ile "wziął" dla siebie od związku?
          • Alaska Zgłoś komentarz
           Naprawdę Richard powiedział "summa summarum", czy to redaktor wyszukał w słowniku wyrazów obcych, jak to się pisze?
           • jck Zgłoś komentarz
            Zawodowy krętacz, kłamca...
            • ibizzz Zgłoś komentarz
             Dobrze, że nie będzie pana Czarneckiego i smrodu przekrętów, które za nim się ciągną. To osoba, która dla kasy i stanowisk nie cofnie się przed niczym. Przykład? Ostatni eksces to
             Czytaj całość
             znane wyłudzenie dziesiątek tysięcy euro za słynne jazdy do Polski. A w PZPS? Podobno miał nie brać kasy. Samochód, rzekome tysiące km, kierowca, diety... za dużo smrodu przy tym obrotowym polityki
             • wodnik64 Zgłoś komentarz
              Piszę do WP: WYPROSTOWNY ŚRODKOWY PALEC!!!!!!
              Zobacz więcej komentarzy (33)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×