Zła passa przerwana. Akademicy osłabieni, ale z przełamaniem

W meczu otwierającym 16. kolejkę PlusLigi Indykpol AZS Olsztyn pokonał 3:2 Malow Ślepsk Suwałki. Akademicy musieli sobie radzić bez trzech podstawowych graczy.

Anna Bagińska
siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn WP SportoweFakty / Tomasz Kudala / Na zdjęciu: siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn
Starcie w Iławie było konfrontacją zespołów, które mają za sobą serię porażek. Na papierze faworytem zdawali się być gospodarze, jednak przystąpili do tego meczu poważnie osłabieni. Zabrakło trzech graczy z podstawowej szóstki, Jana Firleja, Mateusza Poręby i Robberta Andringi, z powodu przeziębienia. Pomimo tych problemów akademicy od stanu 10:10 odskoczyli rywalowi na 3 punkty i utrzymali przewagę do końca seta. Zakończyła go zepsuta zagrywka rywali.

Drugi set miał zdecydowanie bardziej szalony przebieg niż poprzedni. Najpierw przewagę wypracowali sobie podopieczni Andrzeaj Kowala. W pewnym momencie po serii dobrych zagrywek Bartłomieja Bołądzia było już 16:8. Wydawało się, że wynik w tej odsłonie meczu jest już przesądzony. Ale wcale tak nie było. Olsztynianie przebudzili się, a pierwszy sygnał do odrabiania strat dał Torey Defalco. Po dwóch dobrych zagrywkach Wiktora Janiszewskiego był remis 20:20. Miejscowi jednak nie wykorzystali tej ogromnej szansy na prowadzenie 2:0 w meczu.

Suwałczanie po przerwie kontynuowali swoją dobrą grę w trzecim secie. Po dobrym ataku Adriana Buchowskiego prowadzili już 11:8. Miejscowi jednak nie odpuszczali. Skuteczny był dzisiaj Karol Butryn i to po jego dobrych akcjach na tablicy wyników pojawił się remis 16:16. Obie ekipy grały teraz punkt za punkt. Dopiero w końcówce podopieczni Javiera Webera odskoczyli na dwa punkty. Ostatnia akcja należała do Toreya Defalco. Jego dobry atak zakończył partię wygraną 25:23 dla AZS-u.

Czwarty set przebiegał na początku pod dyktando gospodarzy. Świadomość, że brakuje im tylko seta do szczęśliwego zakończenia spotkania najwyraźniej dodała im sił. Po dobrej zagrywce Toreya Defalco akademicy prowadzili już 8:2. Taki dystans utrzymywał się między zespołami mniej więcej do stanu 19:13. Miejscowi przestali kończyć ataki i zrobiło się 21:19. Po asie Cezary Sapiński był remis i emocje sięgnęły zenitu. Piłki setowe mieli goście i wykorzystali trzecią z nich. Zapunktował Bartłomiej Bołądź.

W takiej sytuacji tie-break mógł się zakończyć na korzyść każdej z drużyn. Do połowy seta ekipy grały punkt za punkt. Wtedy akademicy odskoczyli na dwa punkty, najpierw Torey Defalco skoczył atak, potem Bartłomiej Bołądź posłał piłkę w aut. I tej straty suwałczanie już nie dali rady odrobić. AZS wygrał pierwszy mecz pod wodzą nowego szkoleniowca i przerwał serię kolejnych pięciu porażek.

Indykpol AZS Olsztyn - MKS Ślepsk Malow Suwałki 3:2 (25:23, 23:25, 25:23, 25:27, 15:12)

Indykpol: Jankiewicz, Butryn, Jakubiszak, Siwczyk, Defalco, Janiszewski, Gruszczyński (libero) oraz Ciunajtis, Król

Ślepsk: Tuaniga, Bołądź, Takvam, Sapiński, Klinkenberg, Buchowski, Czunkiewicz (libero) oraz Laskowski, Łukasik, Rudzewicz,  Smoliński

MVP: Karol Butryn (Indykpol AZS Olsztyn)