ZAKSA wraca po przejściach. Siatkarski plan na wtorek

Blisko miesiąc minął od poprzedniego meczu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów. We wtorek będzie ona faworytem starcia z OK Merkurem Maribor. O awans w Pucharze CEV powalczy PGE Skra Bełchatów.

siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle WP SportoweFakty / Monika Pliś / Na zdjęciu: siatkarze Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle
Obrońca trofeum przegrał poprzedni mecz w Lidze Mistrzów 2:3 z Lube, a wydarzyło się to 12 stycznia. Dwa tygodnie później rywalem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle miał być Lokomotiw Nowosybirsk. Do spotkania z rosyjskim zespołem nie doszło z powodu zakażeń koronawirusem siatkarzy wicemistrza Polski. ZAKSA porozumiała się z przeciwnikiem i Europejską Konfederacją Siatkówki, dzięki czemu uniknęła walkowera. Nadrobi zaległość już 12 lutego w Nowosybirsku i będzie to część jej europejskiego tournee.

"Było to jedno z rozwiązań pozwalających uniknąć walkowera. Drużyna Lokomotiwu wróciła do kraju, Europejskiej Konfederacji Siatkówki dziękujemy za zrozumienie sytuacji, a naszym rywalom za postawę fair-play" - czytaliśmy w oświadczeniu klubu.

W sumie przerwa kędzierzynian od gry trwała sporo, ponieważ 17 dni, a teraz muszą szybko nabrać ponownego rozpędu. Starcie z ostatnim w grupie Ligi Mistrzów zespołem ze Słowenii powinien być dobrym przetarciem. ZAKSA wygrała już z OK Merkurem Maribor 3:0 we własnej hali. W rewanżu to również najbardziej prawdopodobny rezultat.

- Zmierzymy się kolejno z zespołami z Mariboru, Nowosybirska i Civitanovej. Wyjechaliśmy z bojowym nastawieniem i jesteśmy gotowi - cytuje oficjalna strona klubu przyjmującego Aleksandra Śliwkę. - Chcemy wygrać przynajmniej dwa z tych trzech spotkań, żeby zapewnić sobie awans. Zobaczymy, na ile wystarczy nam sił i umiejętności. Przed nami długa podróż, zmiany stref czasowych, ale z każdym przeciwnikiem jesteśmy w stanie nawiązać walkę i wygrać.

ZAKSA jest wiceliderem w grupie z siedmioma punktami na koncie. Do lidera Lube traci cztery "oczka", jest na miejscu premiowanym wejściem do fazy pucharowej, ale musi mieć się na baczności i zwyciężać. Merkur jest poza rozgrywką o awans. W swoich czterech meczach nie potrafił wygrać ani jednego seta, dostaje lekcję od drużyn z Włoch, Polski i Rosji.

Ostatnim zespołem z PlusLigi w Pucharze CEV jest PGE Skra Bełchatów. Drużyna z województwa łódzkiego walczy o półfinał z Arcadą Galati. Drzwi do awansu są otwarte, choć jeszcze nie szeroko, ponieważ Skra wygrała pierwszy mecz we własnej hali 3:2. Rumuńska drużyna pokazała pazur, zwyciężyła w trzecim i w czwartym secie, a w tie-breaku została pokonana minimalną różnicą punktów. Potrafi być nieobliczalna.

We wtorek dojdzie również do starcia w grupie Ligi Mistrzów, w której niewiele zdziałał dotąd Projekt Warszawa. Stołeczna drużyna nie ma realnej szansy na awans w przeciwieństwie do Ziraatu Bankasi Ankara. Kolejnym krokiem tureckiego zespołu do ćwierćfinału może być zwycięstwo z Greenardem Maaseik.